maluch odwiedza dentystę

Regularne wizyty u stomatologa są kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Jednak wiele osób, a szczególnie dzieci obawia się pierwszej wizyty u stomatologa. Rozwiązaniem może być przeprowadzenie wizyty adaptacyjnej, która pozwoli zapoznać się ze specjalistą i poznać jego techniki pracy. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto przeprowadzić wizytę adaptacyjną. Czytaj dalej Dlaczego warto przeprowadzić wizytę adaptacyjną u stomatologa?

leczenie ortodontyczne u dzieci

Stosunkowo wiele osób błędnie uważa, że zęby mleczne nie wymagają leczenia. Twierdzenie, że ich miejsce zastąpią zęby stałe, dlatego nie ma potrzeby korygowania wad zgryzu i leczenia zmian próchnicowych, zupełnie nie znajduje uzasadnienia w rzeczywistości. Mleczaki tak samo, jak zęby stałe trzeba leczyć. Leczenie ortodontyczne zębów mlecznych ma duży wpływ na stan zębów stałych. Wszelkie zaniedbania mogą więc w przyszłości skutkować nie tylko kosztowną korektą wad zgryzu, ale i też kompleksami i problemami ze zdrowiem. Czytaj dalej Leczenie ortodontyczne a zęby mleczne

diastema

Diastema to charakterystyczna przerwa między górnymi jedynkami. Jeżeli nie przekracza 2 mm szerokości, nie uznaje się jej za wadę zgryzu. Niemniej wielu jej posiadaczy traktuje ją jako problem natury estetycznej. Jeśli jednak szpara jest większa od wspomnianych 2 mm, a co więcej, stopniowo się poszerza, wówczas leczenie bywa konieczne. W takim przypadku pozbycie się jej jest ważne m.in. dla uniknięcia chorób przyzębia lub wad wymowy. Jakie są przyczyny diastemy i jak można ją usunąć? O tym piszemy w dzisiejszym artykule. Czytaj dalej Czym jest diastema i jak się jej pozbyć?

uśmiechnięta starsza para

Braki w uzębieniu obniżają pewność siebie i negatywnie wpływają na wizerunek. Nie warto ich bagatelizować zarówno z powodów estetycznych, jak i zdrowotnych. Braki zębów utrudniają przeżuwanie, a w niektórych przypadkach prowadzą do zaburzeń mowy. Mogą wywoływać różne dolegliwości bólowe, a nawet destabilizować pozostałe, zdrowe zęby. Co zrobić, by im zaradzić? Z pomocą przychodzą protezy. W protetyce wyróżnia się podział na protezy stałe i ruchome. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, co je różni. Czytaj dalej Jak jest różnica między protezą stałą a ruchomą?

zęby kobiety przed i po wybielaniu

Śnieżnobiały uśmiech jest marzeniem wielu z nas. By móc się nim poszczycić, często rozważamy wybielenie zębów. Metod wybielania jest wiele – od tych domowych, po profesjonalne, wykonywane w gabinetach stomatologicznych. I o ile te pierwsze są tańsze, o tyle te drugie, skuteczniejsze. Stosowanie wybielających past, pasków i żeli jedynie nieznacznie rozjaśnia szkliwo. Przy czym efekt często jest krótkotrwały. Gwarancję zębów bielszych o kilka odcieni przy jednoczesnej pewności utrzymania efektu na dłużej, dają zabiegi z wykorzystaniem środków chemicznych lub lamp naświetlających. Obawy budzi jednak ich bezpieczeństwo. Czy mogą być szkodliwe? Sprawdźmy. Czytaj dalej Czy wybielanie jest bezpieczne dla zębów?

znieczulenie

Ból i dyskomfort to często pierwsze skojarzenia z wizytą u dentysty. Nie da się ukryć, że część zabiegów stomatologicznych bywa bolesna i nieprzyjemna. Jednak obecnie stomatolodzy wykorzystują wiele nowoczesnych metod, dzięki którym są w stanie zminimalizować dyskomfort, a nawet całkowicie go wyeliminować. Stosują do tego celu różne rodzaje znieczulenia miejscowego. Jedną z nowocześniejszych metod redukcji bólu jest znieczulenie komputerowe. O tym, jak działa oraz kiedy znajduje zastosowanie, piszemy poniżej. Czytaj dalej Na czym polega znieczulenie komputerowe?

implanty na modelu

Braki w uzębieniu to przede wszystkim problem natury estetycznej. Ubytki obniżają pewność siebie, a niekiedy nawet prowadzają do deformacji twarzy. Oprócz tego mogą być przyczyną pojawienia się wad zgryzu i innych problemów zdrowotnych. Współczesna stomatologia zapewnia jednak rozwiązania, które pozwalają Pacjentom cieszyć się pełnym i estetycznym uzębieniem w każdym wieku. Uzupełnianie ubytków wykonuje się m.in. w ramach implantologii. Implanty zębowe to tytanowe elementy, które wykorzystuje się w rekonstrukcji części korzeniowej utraconego zęba. Kiedy warto się na nie zdecydować? O zastosowaniach implantów piszemy poniżej. Czytaj dalej Kiedy implanty są koniecznością?

implant

Jedną z metod uzupełniania ubytków w uzębieniu jest wszczepianie implantów. Implanty to tytanowe śruby, które wkręca się w kość szczęki lub żuchwy po to, by stanowiły imitację naturalnego korzenia zęba. Do śruby mocuje się następnie porcelanową koronę, która wypełnia ubytek. Korona nie różni się wyglądem od naturalnego zęba, przez co implant w pełni dopasowuje się uzębienia pacjenta. Wszczepienie implantu to najczęściej wieloetapowy proces, który nie kończy się na jednej wizycie u stomatologa. Jak długo trwa okres rekonwalescencji po wstawieniu implantu? Na to pytanie odpowiadamy poniżej. Czytaj dalej Jak długo trwa proces gojenia dziąsła pod implant?

rtg

W leczeniu zębów najważniejsza jest dokładna diagnostyka, dzięki której można wykryć wszelkie, nawet niezauważalne gołym okiem dolegliwości. W tym celu stosuje się diagnostykę radiologiczną, nazywaną również badaniem RTG, która polega na prześwietleniu zębów przy wykorzystaniu technologii promieniowania rentgenowskiego. Stomatolodzy zlecają wykonanie takiego badania np. przed planowanym leczeniem endodontycznym, przed ekstrakcją czy też w celu zdiagnozowania zmian próchnicowych lub stanów zapalnych dziąseł i uzębienia. Na czym polega rentgen zębów? W dalszej części artykułu wyjaśniamy, jak przebiega diagnostyka radiologiczna. Czytaj dalej Jak wykonuje się RTG cyfrowe zęba?

zgryz

Nieprawidłowa artykulacja, problemy z oddychaniem, gryzieniem lub połykaniem, a nawet widoczne defekty twarzy to najczęstsze objawy wad zgryzu. Wyróżnia się wiele rodzajów wad, które powstają z różnych przyczyn. Niemniej warto pamiętać, że diagnostyka i leczenie w zakresie ortodoncji pozwala uporać się z problemem zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Dlaczego korekta wad zgryzu jest ważna? Leczenie wad zgryzu ma kluczowe znaczenie dla komfortu pacjenta oraz pozytywnie wpływa na jego wygląd. Jest też istotne z punktu widzenia jego zdrowia i pozwala uniknąć wielu poważnych chorób. O tym, co przyczynia się do powstawania wad zgryzu oraz jak je leczyć, przeczytasz w dalszej części artykułu. Czytaj dalej Co jest przyczyną wady zgryzu i jak sobie z tym radzić?