seniorka z jabłkiem na fotelu dentystycznym

Protetyka, jako dziedzina stomatologii, odgrywa kluczową rolę w poprawie jakości życia pacjentów, którzy borykają się z problemami związanymi z utratą zębów. Współczesne techniki i materiały protetyczne pozwalają na odbudowę nie tylko funkcji żucia, ale także estetyki uśmiechu, co przekłada się na lepsze samopoczucie i większą pewność siebie. Czytaj dalej Rola protetyki w poprawie jakości życia pacjentów

leczenie kanałowe zębów

Zabieg ten jest często konieczny w przypadku zaawansowanego stanu próchnicy, urazów czy pęknięć zęba. Dzięki leczeniu kanałowemu można uniknąć ekstrakcji zęba oraz powikłań takich jak ropień czy infekcje. W niniejszym artykule omówimy sytuacje, w których leczenie kanałowe staje się konieczne oraz przeanalizujemy jego przebieg i efektywność. Czytaj dalej Leczenie kanałowe – kiedy jest konieczne

chirurgia stomatologiczna

Zabiegi chirurgiczne w stomatologii obejmują szeroki zakres procedur, które mają na celu przywrócenie zdrowia i funkcjonowania jamy ustnej oraz zatok szczękowych pacjentów. W niniejszym artykule przedstawimy trzy główne rodzaje zabiegów stomatologicznych, które są wykonywane przez specjalistów w tej dziedzinie. Zachęcamy do lektury! Czytaj dalej Rodzaje zabiegów chirurgicznych w stomatologii

maluch odwiedza dentystę

Regularne wizyty u stomatologa są kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Jednak wiele osób, a szczególnie dzieci obawia się pierwszej wizyty u stomatologa. Rozwiązaniem może być przeprowadzenie wizyty adaptacyjnej, która pozwoli zapoznać się ze specjalistą i poznać jego techniki pracy. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto przeprowadzić wizytę adaptacyjną. Czytaj dalej Dlaczego warto przeprowadzić wizytę adaptacyjną u stomatologa?

leczenie ortodontyczne u dzieci

Stosunkowo wiele osób błędnie uważa, że zęby mleczne nie wymagają leczenia. Twierdzenie, że ich miejsce zastąpią zęby stałe, dlatego nie ma potrzeby korygowania wad zgryzu i leczenia zmian próchnicowych, zupełnie nie znajduje uzasadnienia w rzeczywistości. Mleczaki tak samo, jak zęby stałe trzeba leczyć. Leczenie ortodontyczne zębów mlecznych ma duży wpływ na stan zębów stałych. Wszelkie zaniedbania mogą więc w przyszłości skutkować nie tylko kosztowną korektą wad zgryzu, ale i też kompleksami i problemami ze zdrowiem. Czytaj dalej Leczenie ortodontyczne a zęby mleczne

diastema

Diastema to charakterystyczna przerwa między górnymi jedynkami. Jeżeli nie przekracza 2 mm szerokości, nie uznaje się jej za wadę zgryzu. Niemniej wielu jej posiadaczy traktuje ją jako problem natury estetycznej. Jeśli jednak szpara jest większa od wspomnianych 2 mm, a co więcej, stopniowo się poszerza, wówczas leczenie bywa konieczne. W takim przypadku pozbycie się jej jest ważne m.in. dla uniknięcia chorób przyzębia lub wad wymowy. Jakie są przyczyny diastemy i jak można ją usunąć? O tym piszemy w dzisiejszym artykule. Czytaj dalej Czym jest diastema i jak się jej pozbyć?

uśmiechnięta starsza para

Braki w uzębieniu obniżają pewność siebie i negatywnie wpływają na wizerunek. Nie warto ich bagatelizować zarówno z powodów estetycznych, jak i zdrowotnych. Braki zębów utrudniają przeżuwanie, a w niektórych przypadkach prowadzą do zaburzeń mowy. Mogą wywoływać różne dolegliwości bólowe, a nawet destabilizować pozostałe, zdrowe zęby. Co zrobić, by im zaradzić? Z pomocą przychodzą protezy. W protetyce wyróżnia się podział na protezy stałe i ruchome. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, co je różni. Czytaj dalej Jak jest różnica między protezą stałą a ruchomą?

zęby kobiety przed i po wybielaniu

Śnieżnobiały uśmiech jest marzeniem wielu z nas. By móc się nim poszczycić, często rozważamy wybielenie zębów. Metod wybielania jest wiele – od tych domowych, po profesjonalne, wykonywane w gabinetach stomatologicznych. I o ile te pierwsze są tańsze, o tyle te drugie, skuteczniejsze. Stosowanie wybielających past, pasków i żeli jedynie nieznacznie rozjaśnia szkliwo. Przy czym efekt często jest krótkotrwały. Gwarancję zębów bielszych o kilka odcieni przy jednoczesnej pewności utrzymania efektu na dłużej, dają zabiegi z wykorzystaniem środków chemicznych lub lamp naświetlających. Obawy budzi jednak ich bezpieczeństwo. Czy mogą być szkodliwe? Sprawdźmy. Czytaj dalej Czy wybielanie jest bezpieczne dla zębów?

znieczulenie

Ból i dyskomfort to często pierwsze skojarzenia z wizytą u dentysty. Nie da się ukryć, że część zabiegów stomatologicznych bywa bolesna i nieprzyjemna. Jednak obecnie stomatolodzy wykorzystują wiele nowoczesnych metod, dzięki którym są w stanie zminimalizować dyskomfort, a nawet całkowicie go wyeliminować. Stosują do tego celu różne rodzaje znieczulenia miejscowego. Jedną z nowocześniejszych metod redukcji bólu jest znieczulenie komputerowe. O tym, jak działa oraz kiedy znajduje zastosowanie, piszemy poniżej. Czytaj dalej Na czym polega znieczulenie komputerowe?

implanty na modelu

Braki w uzębieniu to przede wszystkim problem natury estetycznej. Ubytki obniżają pewność siebie, a niekiedy nawet prowadzają do deformacji twarzy. Oprócz tego mogą być przyczyną pojawienia się wad zgryzu i innych problemów zdrowotnych. Współczesna stomatologia zapewnia jednak rozwiązania, które pozwalają Pacjentom cieszyć się pełnym i estetycznym uzębieniem w każdym wieku. Uzupełnianie ubytków wykonuje się m.in. w ramach implantologii. Implanty zębowe to tytanowe elementy, które wykorzystuje się w rekonstrukcji części korzeniowej utraconego zęba. Kiedy warto się na nie zdecydować? O zastosowaniach implantów piszemy poniżej. Czytaj dalej Kiedy implanty są koniecznością?