Jak nitkować zęby

Codzienne dwukrotne szczotkowanie zębów stanowi podstawę prawidłowej higieny jamy ustnej, ale niestety za pomocą szczoteczki można czyścić 70% powierzchni zębów, pozostałe 30% stanowią przestrzenie międzyzębowe, które należy oczyszczać za pomocą NICI DENTYSTYCZNEJ lub szczoteczki międzyzębowej.
Szczególnie ważne jest nitkowanie, które chroni przed powstawaniem próchnicy na powierzchniach stycznych. Dentyści podkreślają, że warto wyrobić w sobie codzienny nawyk nitkowania zębów – jest to jedna z najskuteczniejszych metod profilaktyki.

Jak więc nitkować zęby?

Zabieg nitkowania wymaga delikatności i wyczucia, ponieważ wykonanie go zbyt gwałtowne grozi skaleczeniem dziąsła i przecięciem przyczepu nabłonkowego. Ważne jest aby nitkować zęby przed lustrem, aby kontrolować wszystkie ruchy.

 1. Rozpoczynamy od odcięcia ze zwoju ok. 35-40 cm nitki.
 2. Jej końce zawijamy wokół środkowych palców, pozostawiając
  pomiędzy nimi ok. 5 cm nici.
 3. Używając kciuka i palca wskazującego (lub obu kciuków) delikatnie zaginamy nitkę wokół podstawy zęba i wsuwamy ją ruchami piłującymi przez punkt styku zębów do przestrzeni międzyzębowej.
 4. Po wprowadzeniu wykonujemy ruchy pionowe po krzywiźnie zęba.

Do kolejnych zębów należy używać czystych części nici.
Podczas pierwszych prób nitkowania może pojawić się delikatne krwawienie i bolesność dziąseł. Nie należy się tym zrażać, zabiegi trzeba kontynuować, ale z większą delikatnością. Te drobne niepożądane objawy wynikające z braku wyczucia w operowaniu nitką, są zdecydowanie mniejszym zagrożeniem dla zębów niż nie wykonywanie zabiegu nitkowania.

 

Jakie są dostępne nici dentystyczne

O ile tylko stosujesz właściwą metodę czyszczenia zębów nicią, rodzaj nici jest już sprawą indywidualną. Dostępnych jest wiele typów nici, np. pokrytych fluorem, woskowanych lub z innych materiałów, co ma na celu dodatkowo wzmocnić efekt dezynfekcji oraz zwiększać tarcie, które powoduje lepsze “wykruszanie” się brudu oraz osadu.
Można więc wybrać tę, które spełni oczekiwania twoje i członków twojej rodziny. Dentyści nie mają jednoznacznej opinii na temat tego, z jakiego tworzywa powinny być one zrobione, jednak jednomyślni są, co do tego, że każdy z nas powinien korzystać z nich na co dzień.

         Nitkowanie zębów daje nam uczucie komfortu i czystości, a także może dodatkowo chronić przed próchnicą.

Kobieta u stomatologa

Rozwój próchnicy, leczenie kanałowe, osłabienie zęba – korona protetyczna stosowana jest w wielu sytuacjach. Zanim jednak dojdzie do jej założenia stomatolog, aby przystąpić do leczenia protetycznego, musi poczekać, aż śluzówka się zagoi. W tym wypadku, w celu ochrony zębów m.in. przed infekcjami bakteryjnymi oraz temperaturą, lekarze decydują się na założenie korony tymczasowej. Jakie więc spełnia zadania korona tymczasowa? I dlaczego warto się na nią zdecydować?  Czytaj dalej Czemu służy korona tymczasowa?

Aparat ortodontyczny

Według badań archeologicznych ludzie już kilka milionów lat temu dokonywali pierwszych operacji stomatologicznych, polegających na usuwaniu zębów. Od kilkunastu tysięcy lat za to pierwsi “amatorscy dentyści” próbowali wydrapywać czy borować miejsca objęte próchnicą i zalepiać ubytki. Ortodoncja, która zajmuje się korygowaniem wad zgryzu oraz błędów we wzroście zębów wyodrębniła się dopiero w czasach nowożytnych, kiedy to zaczęły powstawać pierwsze protezy zębowe wykonane z metali szlachetnych, a później kauczuku. Czytaj dalej Czym zajmuje się ortodoncja?

Stomatolog

Panuje powszechna opinia, że prywatne wizyty dentystyczne są bardzo drogie. Nie zawsze jest to prawda. Pewne zabiegi wiążą się oczywiście z poniesieniem większych kosztów, ale w renomowanych przychodniach stomatologicznych cennik jest jawny i przejrzysty, a orientacyjna cena zabiegu podawana jest już podczas pierwszej wizyty. Ceny zabiegów stomatologicznych nie muszą wcale przytłaczać pacjenta. Czytaj dalej Cena usług stomatologicznych. Ile to kosztuje?

RTG zębów

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w stomatologii. Bardzo dokładna diagnostyka obrazowa to jeden z elementów, który stał się bardzo często wykorzystywany. Odpowiednie wykonanie RTG zębów, czy ich tomografii to już zabiegi standardowe. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że bez radiologii nie jest możliwe poprawne wykonanie zabiegów stomatologicznych. Czytaj dalej Diagnostyka radiologiczna w stomatologii

kamień nazębny

Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka bakteryjna (nazywanej z angielskiego dental plag), która nie została w porę usunięta przy szczotkowaniu.
Do jej mineralizacji dochodzi bardzo szybko, bo już po 3-4 dniach jej nieskutecznego usuwania. W skład płytki nazębnej wchodzą bakterie oraz resztki rozłożonego pokarmu. Czytaj dalej Skąd bierze się kamień nazębny?

stomatologia znieczulenia

Chociaż wielu pacjentów obawia się zabiegów stomatologicznych głównie ze względu na ból, tak naprawdę obecnie możliwe jest całkowicie bezbolesne leczenie. Odpowiednio dobrane znieczulenie może być użyte nawet w przypadku drobnych zabiegów leczniczych czy diagnostycznych. Standardowo stosowane są m.in. przy leczeniu kanałowym. To o wiele lepsze rozwiązanie niż powszechnie stosowana do tej pory dewitalizacja, czyli zatruwanie miazgi.

W tym artykule przedstawiamy najważniejsze rodzaje znieczuleń wykorzystywanych w stomatologii.

Znieczulenia miejscowe w stomatologii

W stomatologii wykonywane są znieczulenia miejscowe. Mają one na celu zablokowanie przewodzenia impulsów bólowych przez nerwy w kierunku mózgu. Dzięki temu pacjent nie odczuwa bólu podczas zabiegu. Istnieje kilka technik podawania leków znieczulających, które mogą być wdrożone przez dentystę.

 • Znieczulenie powierzchniowe. Jest to jedna z najczęściej wykonywanych metod znieczulania. Lek znieczulający podawany jest w postaci kremu, żelu lub sprayu znieczulającego. aerozolu lub plastra. Rozprowadzany jest po powierzchni śluzówki jamy ustnej. Preparat przenika przez nabłonek i poraża zakończenia nerwowe. Ten rodzaj znieczulenia stosowany jest przed zabiegami higienizacyjnymi (np. usuwanie kamienia nazębnego), usuwaniem zębów mlecznych ze zresorbowanymi korzeniami, podaniem środka znieczulającego przy pomocy igły. Znieczulenie powierzchniowe może być zalecone również pacjentom, u których ingerencja w jamie ustnej powoduje silny odruch wymiotny.
 • Znieczulenie nasiękowe. Aplikowane jest przy pomocy zastrzyku w dziąsło w okolicy zęba, który objęty jest leczeniem. W ten sposób środek znieczulający blokuje końcówki nerwowe. Pacjent może przez określony czas stracić czucie w dziąsłach, policzkach i języku. Ten rodzaj znieczulenia stosowany jest w przypadku zabiegów stomatologicznych obejmujących leczenie lub drobne zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej jak np. usuwanie zębow mlecznych. usuwanie górnych lub dolnych siekaczy.
 • Znieczulenie przewodowe. Środek znieczulający podawany jest w nerw zębodołowy. Dzięki temu nerw znajdujący się w miazdze ulega neutralizacji. Znika czucie w całej unerwionej przez dany nerw okolicy, a efekt znieczulenia może się utrzymać nawet do kilku godzin (w skrajnych przypadkach kilkunastu). Ten rodzaj znieczulenia stosowany jest w przypadku m.in. zabiegów chirurgicznych czy leczenia zębów dolnych.
 • Znieczulenie śródwięzadłowe. Polega na podaniu środka znieczulającego przy pomocy igły iniekcyjnej bezpośrednio do szpary ozębnowej zęba. Stosuje się je jako uzupełnie znieczulenia nasiękowego i przewodowego, gdy nie są one całkowicie skuteczne np. podczas leczenia zębów czy ekstrakcji.                  W tym przypadku środek znieczulający podawany jest z zastosowaniem igły wprowadzanej do ozębnej przy użyciu strzykawek ciśnieniowych. Technika stosowana jest w leczeniu endodontycznym, protetyce, pedodoncji, ekstrakcji zębów mlecznych i nieobjętych stanem zapalnym zębów.
 • Znieczulenie komputerowe. Jest to bezbolesne podawanie znieczulenia sterowanego komputerowo przy pomocy odpowiednich programów do znieczuleń. Urządzenie takie w sposób idealny kontroluje parametry przepływu środka znieczulającego co za tym idzie, zabezpiecza przed bólem i dyskomfortem spowodowanym rozpieraniem tkanek.i nie tylko.
mikroskop stomatologiczny

Nowoczesne kliniki stomatologiczne oferują szeroki zakres usług i zabiegów, które wykonywane są przy użyciu innowacyjnych technologii i precyzyjnego sprzętu. Dziedziny stomatologii takie jak endodoncja oraz chirurgia stomatologiczna stale zyskują na popularności i korzysta z nich już coraz więcej pacjentów. Wiele zabiegów wymaga dokładności oraz przyjrzenia się szczegółom niewidocznym gołym okiem. Z pomocą przychodzą nowoczesne urządzenia takie jak mikroskopy. Czytaj dalej Mikroskop i jego wykorzystanie w stomatologii

periodontologia

Periodontologia to jedna ze specjalizacji stomatologicznych. Jest to bardzo obszerna dziedzina, która związana jest bezpośrednio z diagnozowaniem i leczeniem chorób przyzębia, czyli tkanek otaczających zęby. Tego rodzaju schorzenia są dość powszechne wśród pacjentów i niestety bardzo często lekceważone, a niestety takie działanie w skrajnych przypadkach może skutkować nawet utratą zębów. Czytaj dalej Czym zajmuje się periodontologia?

szczotkowanie zębów

Paradontoza to choroba dziąseł, która w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do utraty zębów. Do najważniejszych objawów tego schorzenia zaliczamy przede wszystkim ból i krwawienie z dziąseł, po pewnym czasie zęby zaczynają się ruszać. W przypadku podejrzenia paradontozy należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w przychodni stomatologicznej. Czytaj dalej Główne przyczyny paradontozy