objawy i leczenie

Przyzębie jest zespołem narządów, które odpowiada za odżywianie zęba oraz umocowanie go w zębodole. W jego skład wchodzi ozębna, wyrostek zębodołowy oraz dziąsła. Pierwszym symptomem zdradzającym możliwość wystąpienia chorób przyzębia jest zapalenie dziąseł, a ich najczęstszą przyczyną okazuje się nieprawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej oraz predyspozycje genetyczne. Czytaj dalej Choroby przyzębia. Przyczyny, objawy i leczenie

Aparaty ortodontyczne

Aparat ortodontyczny zakłada się w celu wyprostowania zębów i naprawienia wszelkich problemów związanych ze zgryzem. Leczenie ortodontyczne jest zazwyczaj długie i trwa średnio ok. 2 lat. Wszystko zależy od rodzaju wady, która determinuje również rodzaj noszonego aparatu ortodontycznego. Zatem jakie są rodzaje aparatów i czym się różnią? Czytaj dalej Rodzaje aparatów ortodontycznych

dobry stomatolog

Dobry stomatolog to przede wszystkim osoba wykształcona, posiadająca szeroką wiedzę i doświadczenie zawodowe. Czy to wystarczy, aby osiągnąć sukces w zawodzie dentysty? Oprócz wiedzy, pacjenci wymagają od lekarza wielu innych cech i predyspozycji, które są gwarancją odpowiedniego poziomu leczenia i obsługi. Jakie to cechy? Czytaj dalej Cechy dobrego stomatologa

szczotkowania zębów

Zapobieganie chorobom, czyli „PROFILAKTYKA” odgrywa coraz większą rolę w działalności opieki zdrowotnej, pozwala ona bowiem na zaoszczędzenie ludziom wielu cierpień i wydatków na bardzo kosztowne, często bolesne, a nie zawsze skuteczne leczenie.
Profilaktyka w stomatologii odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy, chorobom przyzębia oraz innym chorobom zębów i jamy ustnej.

Właściwa higiena pozwala na eliminację przykrego zapachu z ust, zmniejsza przebarwienia (od papierosów, kawy, herbaty, itp.) i zapewnia poczucie świeżości. Stosowanie się do jej zasad pozwala na zachowanie własnego zdrowego uzębienia, a tym samym pięknego uśmiechu do późnej starości.
Aby profilaktyka stomatologiczna przynosiła właściwe skutki, konieczne jest jej odpowiednie wykonywanie. Poznaj najczęściej popełniane błędy przez każdego z nas.

 Błędy w trakcie profilaktyki stomatologicznej. 

 

 • Nieodpowiedni czas szczotkowania zębów– optymalnym czasem szczotkowania są 3 minuty (minimum to mycie ich 2 razy dziennie, rano i wieczorem) Gdy wykonujemy tę czynność krócej nie jesteśmy w stanie dokładnie oczyścić wszystkich zębów z resztek jedzenia, bakterii i płytki nazębnej.
 • Źle dobrana szczoteczka do zębów, zbyt twarda lub zbyt miękka– niedostosowana do indywidualnych potrzeb szczoteczka bardzo często jest powodem pojawiania się w jamie ustnej podrażnień dziąseł i stanów zapalnych.
 • Niedokładne szczotkowanie– omijanie niektórych zakamarków w jamie ustnej oraz nieoczyszczanie przestrzeni międzyzębowych(konieczność używania nici dentystycznych) prowadzi do gromadzenia się w nich bakterii, powstawania kamienia oraz próchnicy;
 • Omijanie języka– w higienie jamy ustnej równie ważne jak szczotkowanie zębów jest też regularne oczyszczanie języka, na którym również gromadzą się bakterie (można zaobserwować biały nalot); do czyszczenia języka nie należy używać tej samej szczoteczki co do zębów (w ten sposób można łatwo przenieść bakterie z języka na zęby), ale wybrać specjalny skrobak do języka;
 • Niestosowanie płynu do jamy ustnej– pomijanie tego kroku w codziennej higienie uniemożliwia dokłane wypłukanie bakterii z miejsc niedostępnych dla szczoteczki; po każdym oczyszczeniu zębów szczoteczką warto przepłukać jamę ustną płynem, najlepiej używając do tego IRYGATORA – myjki pod ciścnieniem.
 • Brak użytkowania nici dentystycznej – higiena jamy ustnej nie jest kompletna bez regularnego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych nicią; nagromadzone tam resztki pokarmów są świetną pożywką dla bakterii, dlatego aby zapobiec próchnicy i stanom zapalnym nić stomatologiczną warto mieć zawsze przy sobie i używać również między szczotkowaniami.
 • Mycie zębów po posiłku – jest ważne, jednak jest pewne ale. Zaleca się, aby myć zęby ok. 20-30 min. po posiłku. Jedzenie różnych potraw, a w szczególności kwaśnych produktów zaburza poziom pH w jamie ustnej. Z tego względu należy odczekać kilkanaście minut po posiłku, by pH powróciło do normy.

 

Bardzo ważne jest, aby nie popełniać tych błędów i wystrzegać się ich już od najmłodszych lat. Dlatego jeśli nie jesteś pewny, jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej i zębów, umów się na wizytę instruktażową. Stomatologia Ferreus- zapraszamy.

 

Koszty sprzętu

Każdy gabinet dentystyczny powinien posiadać podstawowe wyposażenie, które jest bazą dla tej działalności medycznej. Leczenie zębów wymaga zupełnie innego sprzętu niż ten, który znajduje się np. na wyposażeniu gabinetu lekarza internisty. Dentysta powinien dysponować  takim sprzętem, aby mieć możliwość nie tylko skutecznie wyleczyć uzębienie pacjenta, ale również nim precyzyjnie operować i zapewnić komfort dla pacjenta. Ile kosztuje takie wyposażenie gabinetu dentystycznego? Co powinno się w nim znajdować? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Sprzęty w gabinecie dentystycznym

Leczenie zębów różni się od leczenia przeziębienia czy grypy. Sprawę utrudnia również to, że nierzadko wszelkiego rodzaju ubytki czy dziury mogą się robić w mało widocznych miejscach. Dentyści potrzebują niezwykle precyzyjnych narzędzi dentystycznych, dzięki którymi będą mogli leczyć uzębienie pacjentów dokładnie i względnie bezboleśnie. Do podstawowego wyposażenia gabinetu dentystycznego należy przede wszystkim fotel (unit stomatologiczny) wyposażony w konsolę lekarza z narzędziami, blok spluwaczki, lampę zabiegową, panel sterowania unitem czy stanowisko asysty. Do tego trzeba doliczyć wszelkiego rodzaju materiałykupowane na bieżąco, a które pomagają w utrzymaniu odpowiednio wysokiego poziomu higieny, sterylności i komfortu podczas prowadzonego leczenia zębów. Dodatkowo gabinety dentystyczne powinny być wyposażone w pomieszczenie do sterylizacji, a w nim autoklaw, myjkę ultradźwiękową, zgrzewarkę do pakowania narzędzi,  rentgen punktowy czy mikroskop zabiegowy.

Koszty sprzętu

Koszt wyposażenia gabinetu dentystycznego zaczyna się powyżej 100 tysięcy zł. Na przykład fotel dentystyczny wraz z jego podstawowym wyposażeniem kosztuje od 40 do 100 tysięcy zł, koszt autoklawu oscyluje wokół 15 tys. zł, z kolei rentgen, w zależności od jakości sprzętu oraz jego producenta może kosztować 20 – 40 tys. zł. Wszystko również zależy od tego, jaki standard leczenia będzie oferował gabinet i w czym będzie się specjalizował.

 

Jak nitkować zęby

Codzienne dwukrotne szczotkowanie zębów stanowi podstawę prawidłowej higieny jamy ustnej, ale niestety za pomocą szczoteczki można czyścić 70% powierzchni zębów, pozostałe 30% stanowią przestrzenie międzyzębowe, które należy oczyszczać za pomocą NICI DENTYSTYCZNEJ lub szczoteczki międzyzębowej.
Szczególnie ważne jest nitkowanie, które chroni przed powstawaniem próchnicy na powierzchniach stycznych. Dentyści podkreślają, że warto wyrobić w sobie codzienny nawyk nitkowania zębów – jest to jedna z najskuteczniejszych metod profilaktyki.

Jak więc nitkować zęby?

Zabieg nitkowania wymaga delikatności i wyczucia, ponieważ wykonanie go zbyt gwałtowne grozi skaleczeniem dziąsła i przecięciem przyczepu nabłonkowego. Ważne jest aby nitkować zęby przed lustrem, aby kontrolować wszystkie ruchy.

 1. Rozpoczynamy od odcięcia ze zwoju ok. 35-40 cm nitki.
 2. Jej końce zawijamy wokół środkowych palców, pozostawiając
  pomiędzy nimi ok. 5 cm nici.
 3. Używając kciuka i palca wskazującego (lub obu kciuków) delikatnie zaginamy nitkę wokół podstawy zęba i wsuwamy ją ruchami piłującymi przez punkt styku zębów do przestrzeni międzyzębowej.
 4. Po wprowadzeniu wykonujemy ruchy pionowe po krzywiźnie zęba.

Do kolejnych zębów należy używać czystych części nici.
Podczas pierwszych prób nitkowania może pojawić się delikatne krwawienie i bolesność dziąseł. Nie należy się tym zrażać, zabiegi trzeba kontynuować, ale z większą delikatnością. Te drobne niepożądane objawy wynikające z braku wyczucia w operowaniu nitką, są zdecydowanie mniejszym zagrożeniem dla zębów niż nie wykonywanie zabiegu nitkowania.

Jakie są dostępne nici dentystyczne

O ile tylko stosujesz właściwą metodę czyszczenia zębów nicią, rodzaj nici jest już sprawą indywidualną. Dostępnych jest wiele typów nici, np. pokrytych fluorem, woskowanych lub z innych materiałów, co ma na celu dodatkowo wzmocnić efekt dezynfekcji oraz zwiększać tarcie, które powoduje lepsze “wykruszanie” się brudu oraz osadu.
Można więc wybrać tę, które spełni oczekiwania twoje i członków twojej rodziny. Dentyści nie mają jednoznacznej opinii na temat tego, z jakiego tworzywa powinny być one zrobione, jednak jednomyślni są, co do tego, że każdy z nas powinien korzystać z nich na co dzień.

         Nitkowanie zębów daje nam uczucie komfortu i czystości, a także może dodatkowo chronić przed próchnicą.

Kobieta u stomatologa

Rozwój próchnicy, leczenie kanałowe, osłabienie zęba – korona protetyczna stosowana jest w wielu sytuacjach. Zanim jednak dojdzie do jej założenia stomatolog, aby przystąpić do leczenia protetycznego, musi poczekać, aż śluzówka się zagoi. W tym wypadku, w celu ochrony zębów m.in. przed infekcjami bakteryjnymi oraz temperaturą, lekarze decydują się na założenie korony tymczasowej. Jakie więc spełnia zadania korona tymczasowa? I dlaczego warto się na nią zdecydować?  Czytaj dalej Czemu służy korona tymczasowa?

Aparat ortodontyczny

Według badań archeologicznych ludzie już kilka milionów lat temu dokonywali pierwszych operacji stomatologicznych, polegających na usuwaniu zębów. Od kilkunastu tysięcy lat za to pierwsi “amatorscy dentyści” próbowali wydrapywać czy borować miejsca objęte próchnicą i zalepiać ubytki. Ortodoncja, która zajmuje się korygowaniem wad zgryzu oraz błędów we wzroście zębów wyodrębniła się dopiero w czasach nowożytnych, kiedy to zaczęły powstawać pierwsze protezy zębowe wykonane z metali szlachetnych, a później kauczuku. Czytaj dalej Czym zajmuje się ortodoncja?

Stomatolog

Panuje powszechna opinia, że prywatne wizyty dentystyczne są bardzo drogie. Nie zawsze jest to prawda. Pewne zabiegi wiążą się oczywiście z poniesieniem większych kosztów, ale w renomowanych przychodniach stomatologicznych cennik jest jawny i przejrzysty, a orientacyjna cena zabiegu podawana jest już podczas pierwszej wizyty. Ceny zabiegów stomatologicznych nie muszą wcale przytłaczać pacjenta. Czytaj dalej Cena usług stomatologicznych. Ile to kosztuje?

RTG zębów

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w stomatologii. Bardzo dokładna diagnostyka obrazowa to jeden z elementów, który stał się bardzo często wykorzystywany. Odpowiednie wykonanie RTG zębów, czy ich tomografii to już zabiegi standardowe. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że bez radiologii nie jest możliwe poprawne wykonanie zabiegów stomatologicznych. Czytaj dalej Diagnostyka radiologiczna w stomatologii