uśmiechnięta starsza para

Braki w uzębieniu obniżają pewność siebie i negatywnie wpływają na wizerunek. Nie warto ich bagatelizować zarówno z powodów estetycznych, jak i zdrowotnych. Braki zębów utrudniają przeżuwanie, a w niektórych przypadkach prowadzą do zaburzeń mowy. Mogą wywoływać różne dolegliwości bólowe, a nawet destabilizować pozostałe, zdrowe zęby. Co zrobić, by im zaradzić? Z pomocą przychodzą protezy. W protetyce wyróżnia się podział na protezy stałe i ruchome. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, co je różni. Czytaj dalej Jak jest różnica między protezą stałą a ruchomą?

zęby kobiety przed i po wybielaniu

Śnieżnobiały uśmiech jest marzeniem wielu z nas. By móc się nim poszczycić, często rozważamy wybielenie zębów. Metod wybielania jest wiele – od tych domowych, po profesjonalne, wykonywane w gabinetach stomatologicznych. I o ile te pierwsze są tańsze, o tyle te drugie, skuteczniejsze. Stosowanie wybielających past, pasków i żeli jedynie nieznacznie rozjaśnia szkliwo. Przy czym efekt często jest krótkotrwały. Gwarancję zębów bielszych o kilka odcieni przy jednoczesnej pewności utrzymania efektu na dłużej, dają zabiegi z wykorzystaniem środków chemicznych lub lamp naświetlających. Obawy budzi jednak ich bezpieczeństwo. Czy mogą być szkodliwe? Sprawdźmy. Czytaj dalej Czy wybielanie jest bezpieczne dla zębów?

znieczulenie

Ból i dyskomfort to często pierwsze skojarzenia z wizytą u dentysty. Nie da się ukryć, że część zabiegów stomatologicznych bywa bolesna i nieprzyjemna. Jednak obecnie stomatolodzy wykorzystują wiele nowoczesnych metod, dzięki którym są w stanie zminimalizować dyskomfort, a nawet całkowicie go wyeliminować. Stosują do tego celu różne rodzaje znieczulenia miejscowego. Jedną z nowocześniejszych metod redukcji bólu jest znieczulenie komputerowe. O tym, jak działa oraz kiedy znajduje zastosowanie, piszemy poniżej. Czytaj dalej Na czym polega znieczulenie komputerowe?

implanty na modelu

Braki w uzębieniu to przede wszystkim problem natury estetycznej. Ubytki obniżają pewność siebie, a niekiedy nawet prowadzają do deformacji twarzy. Oprócz tego mogą być przyczyną pojawienia się wad zgryzu i innych problemów zdrowotnych. Współczesna stomatologia zapewnia jednak rozwiązania, które pozwalają Pacjentom cieszyć się pełnym i estetycznym uzębieniem w każdym wieku. Uzupełnianie ubytków wykonuje się m.in. w ramach implantologii. Implanty zębowe to tytanowe elementy, które wykorzystuje się w rekonstrukcji części korzeniowej utraconego zęba. Kiedy warto się na nie zdecydować? O zastosowaniach implantów piszemy poniżej. Czytaj dalej Kiedy implanty są koniecznością?

implant

Jedną z metod uzupełniania ubytków w uzębieniu jest wszczepianie implantów. Implanty to tytanowe śruby, które wkręca się w kość szczęki lub żuchwy po to, by stanowiły imitację naturalnego korzenia zęba. Do śruby mocuje się następnie porcelanową koronę, która wypełnia ubytek. Korona nie różni się wyglądem od naturalnego zęba, przez co implant w pełni dopasowuje się uzębienia pacjenta. Wszczepienie implantu to najczęściej wieloetapowy proces, który nie kończy się na jednej wizycie u stomatologa. Jak długo trwa okres rekonwalescencji po wstawieniu implantu? Na to pytanie odpowiadamy poniżej. Czytaj dalej Jak długo trwa proces gojenia dziąsła pod implant?

rtg

W leczeniu zębów najważniejsza jest dokładna diagnostyka, dzięki której można wykryć wszelkie, nawet niezauważalne gołym okiem dolegliwości. W tym celu stosuje się diagnostykę radiologiczną, nazywaną również badaniem RTG, która polega na prześwietleniu zębów przy wykorzystaniu technologii promieniowania rentgenowskiego. Stomatolodzy zlecają wykonanie takiego badania np. przed planowanym leczeniem endodontycznym, przed ekstrakcją czy też w celu zdiagnozowania zmian próchnicowych lub stanów zapalnych dziąseł i uzębienia. Na czym polega rentgen zębów? W dalszej części artykułu wyjaśniamy, jak przebiega diagnostyka radiologiczna. Czytaj dalej Jak wykonuje się RTG cyfrowe zęba?

zgryz

Nieprawidłowa artykulacja, problemy z oddychaniem, gryzieniem lub połykaniem, a nawet widoczne defekty twarzy to najczęstsze objawy wad zgryzu. Wyróżnia się wiele rodzajów wad, które powstają z różnych przyczyn. Niemniej warto pamiętać, że diagnostyka i leczenie w zakresie ortodoncji pozwala uporać się z problemem zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Dlaczego korekta wad zgryzu jest ważna? Leczenie wad zgryzu ma kluczowe znaczenie dla komfortu pacjenta oraz pozytywnie wpływa na jego wygląd. Jest też istotne z punktu widzenia jego zdrowia i pozwala uniknąć wielu poważnych chorób. O tym, co przyczynia się do powstawania wad zgryzu oraz jak je leczyć, przeczytasz w dalszej części artykułu. Czytaj dalej Co jest przyczyną wady zgryzu i jak sobie z tym radzić?

ortodonta

Ortodonci dysponują szerokim spektrum zabiegów prowadzących do tego, aby wyleczyć pacjenta, a konkretnie jego problemy ze zgryzem. Jednym z działań, którego wykonania może się podjąć specjalista, jest leczenie retencyjne. Czym się ono charakteryzuje? Mówiąc krótko, ma ono do siebie to, że niejako podtrzymuje efekt właściwego zabiegu jakiś czas po jego wykonaniu. Retencja nie jest ściśle rzecz biorąc samym leczeniem, lecz procesem, który ma doprowadzić do tego, aby efekty aktywności ortodonty utrzymały się jak najdłużej. Od powodzenia retencji zależy więc przyszły los naszego zgryzu. Czytaj dalej Na czym polega leczenie retencyjne u ortodonty?

dentysta

Dbanie o zdrowe zęby i piękny uśmiech to bardzo ważna sprawa. Zresztą w dzisiejszych czasach chyba każdy jest tego świadomy. Jednak dbanie o zęby to pojęcie bardzo rozbudowane i często wymagające wizyt u stomatologa, a nawet bardziej lub mniej skomplikowanych zabiegów. Dziś chcemy Państwu przybliżyć pojęcie dystalizacji zębów. Czym jest owa dystalizacja i dlaczego się ją wykonuje? Przyjrzyjmy się temu bliżej! Czytaj dalej Co to takiego dystalizacja zębów?

wizyta u stomatologa dziecka

Prawie każdy źle znosi wizyty u dentysty, dlatego pamiętajmy, że nie przenośmy swoich obaw na dziecko. Nie należy podkreślać, że wizyty są bolesne, nie należą do przyjemności, ale konieczne. Taką postawą wyrażamy złe emocje, doprowadzając do lęku i obaw. Pierwsza wizyta ma za zadanie zapoznania się z gabinetem, sprzętem, którym dysponuje lekarz stomatolog.

Przygotowanie dziecka do wizyty u stomatologa

Warto wytłumaczyć dziecku, jakie czynności wykonuje dentysta, po co w ogóle do niego pójdzie i jakim sprzętem się posługuje. Jeśli pierwsza wizyta, którą zapamięta, odbędzie się w przyjaznej atmosferze, maluch chętniej wróci ponownie. Przed wyborem stomatologa należy upewnić się, czy ma doświadczenie w pracy z dziećmi. Bardzo wiele gabinetów oferuje usługi również dla dzieci. Takim przyjaznym miejscem dla najmłodszych pacjentów jest Przychodnia Stomatologiczna Ferreus, która zatrudnia wykwalifikowanych i doświadczonych lekarzy. W swojej ofercie mają lakowanie, fluoryzacje oraz lakierowanie zębów mlecznych i stałych.

Kiedy należy odbyć pierwszą wizytę u stomatologa?

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się ok. 6 miesiąca życia, bo wtedy wyrzynają się pierwsze ząbki. Warto skorzystać z porady stomatologa pedodonty, który udzieli wszelkich porad na temat zdrowego żywienia. Jest to bardzo ważną kwestią, gdyż to właśnie od tego zależy prawidłowa profilaktyka w zapobieganiu rozwoju próchnicy. Mleczne zęby są bardzo podatne na próchnicę, dlatego też nie należy wizyt u stomatologa zaniechać. Pierwsza wizyta jest bardzo krótka, ale daje możliwość wykrycia nieprawidłowości we wczesnym etapie. Wielu stomatologów podkreśla, że w wieku niemowlęcym może pojawić się tzw. próchnica butelkowa, która wynika z nieprawidłowego karmienia. Wszystkie gryzaki, smoczki, karmienie butelką mogą mieć wpływ na powstawanie wad zgryzu. Bardzo istotne jest dbanie o higienę jamy ustnej oraz zęby mleczne. Im później dziecku wypadną zęby mleczne, tym lepiej dla prawidłowego rozwoju zębów stałych oraz prawidłowego zgryzu. Pierwsze wizyty mają na celu przekazanie fachowej wiedzy rodzicom, jak prawidłowo dbać o uzębienie dziecka.