Szkodliwe czy nie? Obalamy mity o wybielaniu zębów

zęby kobiety przed i po wybielaniu

Śnieżnobiały uśmiech jest marzeniem wielu z nas. By móc się nim poszczycić, często rozważamy wybielenie zębów. Metod wybielania jest wiele – od tych domowych, po profesjonalne, wykonywane w gabinetach stomatologicznych. I o ile te pierwsze są tańsze, o tyle te drugie, skuteczniejsze. Stosowanie wybielających past, pasków i żeli jedynie nieznacznie rozjaśnia szkliwo. Przy czym efekt często jest krótkotrwały. Gwarancję zębów bielszych o kilka odcieni przy jednoczesnej pewności utrzymania efektu na dłużej, dają zabiegi z wykorzystaniem środków chemicznych lub lamp naświetlających. Obawy budzi jednak ich bezpieczeństwo. Czy mogą być szkodliwe? Sprawdźmy.

Jak wybielanie wpływa na zęby?

Wiele osób sądzi, że wybielanie zębów niszczy szkliwo. Takie twierdzenie nie jest jednak do końca prawdziwe. Przy zastosowaniu odpowiedniej metody wybielania oraz jej prawidłowym wykonaniu zabieg jest w pełni bezpieczny i nie niszczy szkliwa. I choć w pierwszych dniach od wybielenia może wystąpić nadwrażliwość lub podrażnienie dziąseł, stan ten nie utrzymuje się długo. Wszelkie dolegliwości znikają zwykle po kilku dniach. Warunkiem wykonania zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej jest jednak wcześniejsze wyleczenie wszelkich dolegliwości. Wybielanie powinno też poprzedzać dokładne wyczyszczenie zębów z osadów i kamienia nazębnego.

Istnieją jednak przypadki, w których wybielanie zębów może być ryzykowne. Do takich zalicza się np. samodzielnie wybielanie zębów w domu przy wykorzystaniu niesprawdzonych metod znalezionych w internecie. Niepożądane efekty może też wywołać wybór nieodpowiedniej metody wybielania. Przyczyną podrażnień może być np. zastosowanie podczas zabiegu wybielającego preparatów o zbyt wysokim stężeniu substancji chemicznych. Problem może pojawić się także przy użyciu substancji wybielających bez wcześniejszych konsultacji lub wbrew zaleceniom dentysty. Do osłabienia struktury zębów oraz naruszenia szkliwa może doprowadzić również przeprowadzenie zabiegów wybielających u osób zmagających się z nadwrażliwością, próchnicą lub innymi niewyleczonymi chorobami.