Profilaktyka stomatologiczna

linia

Pomagamy dbać o zdrowie jamy ustnej

W naszej przychodni stomatologicznej zajmujemy się wybarwianiem płytki bakteryjnej. Dzięki tej metodzie pomagamy Pacjentom samodzielnie oceniać skuteczność codziennych zabiegów higienicznych, które są podstawą zdrowia jamy ustnej. Nieodzownym elementem profilaktyki stomatologicznej są także regularne przeglądy kontrolne u dentysty (co najmniej raz na pół roku), profesjonalne czyszczenie złogów nazębnych oraz fluoryzacja. Warto pamiętać, że zapobieganie jest najtańszą i najskuteczniejszą metodą walki z chorobą.

Profilaktyka stomatologiczna to złożony zespół działań, których celem jest zachowanie zdrowia jamy ustnej i wynikająca z nich poprawa ogólnej kondycji organizmu. Skuteczność działań profilaktycznych jest uzależniona przede wszystkim od zaangażowania Pacjenta.

Podczas prawidłowego szczotkowania zębów jest usuwana płytka bakteryjna, będąca powodem większości problemów pojawiających się w jamie ustnej. Świeżo powstała płytka bakteryjna jest niegroźna przez kilka godzin. Dopiero po upływie pewnego czasu pojawiają się bakterie próchnicotwórcze, które z cukrów wytwarzają kwasy uszkadzające zęby. Jeżeli pozwolimy na dłuższy rozwój bakterii, po około 24 godzinach zaatakują one dziąsła oraz kość wyrostka zębodołowego. To z kolei prowadzi do zapalenia przyzębia.

Istota prawidłowego szczotkowania

Prawidłowe szczotkowanie zębów usuwa płytkę bakteryjną, która powoduje większość problemów w obrębie jamy ustnej.

Świeża płytka bakteryjna tworzy na zębach miękki, serkowaty nalot o białożółtej barwie. Płytka bakteryjna jest trudno dostrzegalna i nie da się jej spłukać wodą. Kiedy wchłonie pewną ilość wapnia zamienia się w kamień nazębny, który mechanicznie uszkadza tkanki. W rodzinnej przychodni stomatologicznej Ferreus pomagamy Pacjentom nauczyć się prawidłowych metod szczotkowania i nitkowania zębów, co wbrew pozorom nie jest sztuką łatwą ani oczywistą.

Profilaktyka stomatologiczna ma ogromne znaczenie dla przyszłego stanu uzębienia, liczby przeprowadzonych zabiegów leczniczych takich jak leczenie kanałowe, dolegliwości Pacjenta i problemów zdrowotnych w obrębie jamy ustnej. Odgrywa także istotną rolę w jak najdłuższym zachowaniu własnego uzębienia. Uświadomienie Pacjentom istnienia płytki bakteryjnej oraz jej szkodliwości dla zębów to pierwszy krok ku poprawie zdrowia i komfortu psychicznego. Wybarwianie płytki bakteryjnej, które stosujemy, jest jedną z najlepszych metod wizualizacji szkodliwego nalotu. W parze z fluoryzacją i systematycznymi kontrolami pozwala cieszyć się życiem bez doświadczania bólu zębów.

NASI LEKARZE DENTYŚCI

linia

poznaj naszą wykwalifikowaną kadrę medyczną

PL-150x150

Paweł Łachoda

AM-150x150

Aleksandra Marszow

MKL-150x150

Małgorzata Lipińska

MWodnicka-buzia-150x150

Małgorzata Wodnicka

WYBRANE USŁUGI

linia

świadczymy usługi m.in. w zakresie: