Endoncja w Warszawie

linia

Leczenie kanałowe zębów

Endodoncja, powszechnie znana jako leczenie kanałowe, ma na celu utrzymanie zęba pozbawionego miazgi. Zdarza się, że miazga zęba obumiera w kanałach, czasem do jej usunięcia zmusza dentystę stan zapalny.

Leczenie kanałowe zębów wymaga od endodonty dokładnego oczyszczenia i szczelnego wypełnienia tkanki korzenia zębowego. Jedynie precyzyjnie wykonany zabieg zabezpiecza ząb przed reinfekcją bakteryjną od strony wierzchołka oraz jamy ustnej.
Endodoncja znacznie rozwinęła się w ostatnich latach, czego efektem jest rozkwit wiedzy i możliwości w dziedzinie leczenia kanałowego. Obecnie jest już standardem wykorzystanie koferdamu, endometru, mikroskopu, radiologii cyfrowej, narzędzi niklowo-tytanowych, mikromotorów endodontycznych, ultradźwięków i metod wypełniania kanałów termoplastyczną gutaperką.

Dziś wiemy, że w korzeniu znajduje się nie jeden kanał, ale cały ich system, który należy znaleźć, właściwie spreparować, odkazić, a następnie bardzo szczelnie wypełnić. Współczesna stomatologia na szczęście odchodzi od dewitalizacji, czyli zatruwania miazgi i dentyści decydują się na to wyłącznie wobec takiej konieczności. Endodonta unika stosowania formaldehydu, co jest uzasadnione jego udowodnionym działaniem rakotwórczym. Leczenie kanałowe zębów w znieczuleniu jest dla Pacjenta o wiele lepszym rozwiązaniem niż bolesne i długotrwałe oczekiwanie na efekty dewitalizacji. Co więcej, nieuszkodzona tkanka miazgowo–ozębnowa szczelnie zamyka otwór fizjologiczny. Dzięki temu Pacjent zyskuje lepszą ochronę przed bakteriami. Dzięki narzędziom niklowo-tytanowym oraz odpowiednim technikom preparacji kanałów endodonta może leczyć nawet wyjątkowo trudne przypadki bez powikłań.

Niezbędne przyrządy endodonty

W zabiegach potrzebne są specjalistyczne przyrządy, rozległa wiedza i znaczne pokłady cierpliwości lekarza dentysty.

Do największych wad endodoncji należy ilość czasu i nakładu pracy potrzebnych do przeprowadzenia terapii. Niekiedy również leczenie kanałowe trzeba powtórzyć. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku wystąpienia wtórnej próchnicy i nieprawidłowości podczas leczenia pierwotnego. Niewłaściwie opracowane i wypełnione kanały są punktem wyjściowym dla powstawania ropni oraz infekcji całego organizmu, nie zaś tylko najbliższych tkanek okołowierzchołkowych. Niestety, nie zawsze leczenie kanałowe zębów przynosi oczekiwane rezultaty. Najmocniej zakrzywione kanały, zwapnienia czy powikłania, takie jak złamane narzędzie, resorpcje, perforacje czy pęknięcia korzenia, wywołują konieczność wykorzystania preparatów odtwarzających tkankę korzenia (np. MTA). Może też być konieczne chirurgiczne usunięcie jego wątpliwej części. Podobne konsekwencje powodują niektóre materiały do wypełnienia kanałów, np. metalowe wkłady koronowo – korzeniowe czy cement fosforowy. Jednak pozostała część korzenia prawidłowo leczona będzie służyła jeszcze przez długie lata.

Wielu Pacjentów zastanawia się wobec tego, czy warto decydować się na tak kosztowne leczenie. Uważamy, że tak, gdyż koszt odzyskania zęba po utracie korzenia jest zdecydowanie większy niż nawet najbardziej skomplikowane leczenie kanałowe. Ponadto, w przypadku wstawienia implantu stomatologicznego czy korony końcowe rezultaty nigdy nie będą równie dobre jak w przypadku zachowania naturalnych tkanek.

Skutkiem rezygnacji z uzupełnienia straconego zęba jest przesuwanie się sąsiednich zębów w stronę powstałej luki oraz wysuwanie przeciwstawnych zębów. W efekcie zostaje osłabione przyleganie i punkty styczne oraz ulegają zaburzeniu kontakty zwarciowe. Luka dodatkowo sprzyja rozwojowi próchnicy, ponieważ stwarza przestrzeń do zalegania resztek pokarmu i powstawania płytki bakteryjnej. Ubytki w uzębieniu powodują też przyspieszenie procesu zanikania kości. Zjawisko jest wywołane brakiem impulsów do przebudowy i utrzymania danej tkanki jako potrzebnej w organizmie. Wraz z przeciąganiem się czasu utrzymywania takiego stanu wzrasta prawdopodobieństwo konieczności regeneracji tkanki kostnej w celu przeprowadzenia implantacji.

Wszczep jako rozwiązanie problemu

Najlepszą, ale jednocześnie najdroższą metodą na odzyskanie straconego zęba jest wykonanie wszczepu implantów zębowych[https://ferreus.pl/implantologia/]. Ma on niestety również swoje wady. Inną metodą uzupełnienia luki w uzębieniu jest most protetyczny. Konstrukcja ta wymaga z kolei oszlifowania zębów sąsiadujących z luką i wykonania w jednym kawałku trzech lub więcej zębów, co w sumie jest opcją niewiele tańszą od wszczepu, a ponadto wymaga nieodwracalnego poświęcenia naturalnych, często zdrowych tkanek innych zębów.

Żadna z powyższych metod nie daje możliwości odzyskania tkanki ozębnowej, co w przypadku mostu będzie skutkowało dalszym przyspieszonym zanikiem kości, zaś przy implancie zrośniętym sztywno z kością skutkuje brakiem amortyzacji i ostrzegania o zbyt dużym nacisku, więc ból możemy odczuć dopiero w momencie odłamania fragmentu kości z implantem.

Biorąc pod uwagę powyższe nie sposób zaprzeczyć dobrodziejstwu, jakim jest rozwój leczenia endodoncyjnego.

Trudne leczenie endodontyczne

Dentyści w gabinecie stomatologicznym Ferreus podejmują się także leczenia trudnych przypadków. Podejmujemy się udrażniania kanałów zatkanych i zagiętych, usuwamy narzędzia złamane wewnątrz kanału. Leczymy zęby zakwalifikowane do usunięcia, ponieważ prawie każdy, nawet bardzo zniszczony ząb poddany leczeniu kanałowemu można odbudować, by służył Państwu przez długie lata.

NASI LEKARZE DENTYŚCI

linia

poznaj naszą wykwalifikowaną kadrę medyczną

PL-150x150

Paweł Łachoda

AM-150x150

Aleksandra Marszow

MKL-150x150

Małgorzata Lipińska

MWodnicka-buzia-150x150

Małgorzata Wodnicka

WYBRANE USŁUGI

linia

świadczymy usługi m.i. w zakresie: