doncja w Warszawie

linia

kanałowe leczenie zębów

Endodoncja, popularnie nazywana kanałowym leczeniem zębów ma na celu utrzymanie zęba pozbawionego miazgi. Zdarza się, że miazga zęba obumiera w kanałach, czasem do jej usunięcia zmusza dentystę stan zapalny.

W przypadku kanałowego leczenia zębów zadaniem stomatologa jest dokładne oczyszczenie i szczelne wypełnienie tkanki korzenia zębowego. Jedynie precyzyjnie wykonany zabieg zabezpiecza ząb przed reinfekcją bakteryjną od strony wierzchołka oraz jamy ustnej.
Znaczny rozwój endodoncji w ostatnich latach przyczynił się do rozkwitu wiedzy i możliwości w dziedzinie leczenia kanałowego. Wykorzystanie koferdamu, endometru, mikroskopu, radiologii cyfrowej, narzędzi niklowo-tytanowych, mikromotorów endodontycznych, ultradźwięków i metod wypełniania kanałów termoplastyczną gutaperką stało się obecnie standardem w leczeniu kanałowym.

Dziś wiemy, że w korzeniu znajduje się nie jeden kanał, ale cały ich system, który należy znaleźć, właściwie spreparować, odkazić, a następnie bardzo szczelnie wypełnić. Współczesna stomatologia na szczęście odchodzi od dewitalizacji, czyli zatruwania miazgi i dentyści decydują się na to wyłącznie wobec takiej konieczności. Unikanie formaldehydu przez endodontę uzasadnione jest jego udowodnionym działaniem rakotwórczym. Kanałowe leczenie zębów w znieczuleniu jest dla pacjenta rozwiązaniem o wiele lepszym niż bolesne i długotrwałe oczekiwanie na efekty dewitalizacji. Co więcej, nieuszkodzona tkanka miazgowo–ozębnowa szczelnie zamyka otwór fizjologiczny, dzięki czemu zyskujemy lepszą ochronę przed bakteriami. Dzięki narzędziom niklowo-tytanowym oraz odpowiednim technikom preparacji kanałów, możliwe jest leczenie nawet wyjątkowo trudnych przypadków bez powikłań.

Niezbędne przyrządy endodonty

W zabiegach potrzebne są specjalistyczne przyrządy, rozległa wiedza i znaczne pokłady cierpliwości lekarza dentysty.

Do największych wad endodocji należy ilość czasu i nakładu pracy potrzebnych do przeprowadzenia terapii. Niekiedy zachodzi potrzeba powtórzenia kanałowego leczenia zębów, a dzieje się tak zazwyczaj w przypadku wystąpienia wtórnej próchnicy i nieprawidłowości podczas leczenia pierwotnego. Niewłaściwie opracowane i wypełnione kanały są punktem wyjściowym dla powstawania ropni oraz infekcji całego organizmu, nie zaś tylko najbliższych tkanek okołowierzchołkowych. Niestety, nie zawsze kanałowe leczenie zębów przynosi oczekiwane rezultat, a niektóre najmocniej zakrzywione kanały, zwapnienia, powikłania, takie jak złamane narzędzie, resorpcje, perforacje, pęknięcia korzenia, a także niektóre materiały do wypełnienia kanałów, np. metalowe wkłady koronowo – korzeniowe czy cement fosforowy wywołują konieczność wykorzystania preparatów odtwarzających tkankę korzenia (np. MTA) albo chirurgicznego usunięcia wątpliwej jego części. Jednak jego pozostała część, prawidłowo leczona będzie służyła jeszcze przez długie lata.

Wielu Pacjentów zastanawia się wobec tego, czy warto decydować się na tak kosztowne leczenie? Uważamy, że tak, gdyż koszt odzyskania zęba kiedy utracimy korzeń jest zdecydowanie większy niż nawet najbardziej skomplikowane leczenie kanałowe, zaś końcowe rezultaty nigdy nie będą równie dobre, jak w przypadku zachowania naturalnych tkanek.
Skutkiem rezygnacji z uzupełnienia straconego zęba jest przesuwanie się zębów sąsiednich w stronę powstałej luki oraz wysuwanie przeciwstawnych zębów, w wyniku czego osłabione zostaje przyleganie i punkty styczne, zaburzeniu ulegają kontakty zwarciowe. Luka sprzyja dodatkowo próchnicy, ponieważ stwarza dodatkową przestrzeń zalegania resztek pokarmu i powstawania płytki bakteryjnej. Ubytki w uzębieniu powodują dodatkowo przyspieszenie procesu zanikania kości, co wywołane jest brakiem impulsów do przebudowy i utrzymania danej tkanki jako potrzebnej w organizmie. Wraz z przeciąganiem się czasu utrzymywania takiego stanu wzrasta prawdopodobieństwo konieczności regeneracji tkanki kostnej w celu przeprowadzenia implantacji.

Wszczep jako rozwiązanie problemu

Najlepszą, ale jednocześnie najdroższą metodą na odzyskanie straconego zęba jest wykonanie wszczepu implantów zębowych[https://ferreus.pl/implantologia/]. Ma on niestety również swoje wady. Inną metodą uzupełnienia luki w uzębieniu jest most protetyczny. Konstrukcja ta wymaga z kolei oszlifowania zębów sąsiadujących z luką i wykonania w jednym kawałku trzech lub więcej zębów, co w sumie jest opcją niewiele tańszą od wszczepu, a ponadto wymaga nieodwracalnego poświęcenia naturalnych, często zdrowych tkanek innych zębów.

Żadna z powyższych metod nie daje możliwości odzyskania tkanki ozębnowej, co w przypadku mostu będzie skutkowało dalszym przyspieszonym zanikiem kości, zaś przy implancie zrośniętym sztywno z kością skutkuje brakiem amortyzacji i ostrzegania o zbyt dużym nacisku, więc ból możemy odczuć dopiero w momencie odłamania fragmentu kości z implantem.

Biorąc pod uwagę powyższe nie sposób zaprzeczyć dobrodziejstwu, jakim jest rozwój leczenia endodoncyjnego.

Trudne leczenie endodontyczne

Dentyści w gabinecie stomatologicznym Ferreus podejmują się także leczenia trudnych przypadków. Podejmujemy się udrażniania kanałów zatkanych i zagiętych, usuwamy narzędzia złamane wewnątrz kanału. Leczymy zęby zakwalifikowane do usunięcia, ponieważ prawie każdy, nawet bardzo zniszczony ząb poddany leczeniu kanałowemu można odbudować, by służył Państwu przez długie lata.

NASI LEKARZE DENTYŚCI

linia

poznaj naszą wykwalifikowaną kadrę medyczną

PL-150x150

Paweł Łachoda

AM-150x150

Aleksandra Marszow

TK-150x150

Tomasz Kaźmierczak

pawel-rogus-150x150

Paweł Roguś

WYBRANE USŁUGI

linia

świadczymy usługi m.i. w zakresie: