Endodoncja

linia

Jednym z działów stomatologii zachowawczej jest endodoncja. Specjaliści w tym zakresie, czyli endodonci, zajmują się leczeniem chorób miazgi zęba. Do ich obowiązków zalicza się także rozpoznawanie chorób tkanek okołowierzchołkowych. Najpopularniejszą metodą leczenia jest nowoczesne leczenie kanałowe pod mikroskopem operacyjnym. Dzięki innowacyjnej technologii operator ma pełen wgląd do środka komory zęba oraz kanałów. W naszej klinice Pacjenci mogą liczyć także na kompleksową diagnostykę rentgenowską. Nasi endodonci podejmują się także leczenia trudnych przypadków. Zajmujemy się udrażnianiem kanałów zatkanych i zagiętych, usuwaniem narzędzi złamanych wewnątrz kanału. Leczymy zęby zakwalifikowane do usunięcia, ponieważ prawie każdy, nawet bardzo zniszczony ząb, poddany zabiegom endodoncji, można odbudować, by służył Państwu przez długie lata.

Jak wygląda nowoczesna endodoncja?

Ostatnie lata to rozwój endodoncji. Rozkwit wiedzy jest związany ze wzrostem znaczenia nowych technologii. Obecnie jest już standardem, że endodonta w swojej pracy wykorzystuje koferdam, endometr, mikroskop, radiologię cyfrową, narzędzia niklowo-tytanowe czy mikromotory endodontyczne. W leczeniu chorób miazgi zęba stosuje się także ultradźwięki oraz termoplastyczną gutaperkę do wypełniania kanałów. Dziś wiemy, że w korzeniu znajduje się nie jeden kanał, ale cały ich system, który należy znaleźć, właściwie spreparować, odkazić, a następnie bardzo szczelnie wypełnić.

Współczesna endodoncja na szczęście odchodzi od dewitalizacji, czyli zatruwania miazgi i endodonci decydują się na to wyłącznie wobec takiej konieczności. Unika się stosowania formaldehydu, co jest uzasadnione jego udowodnionym działaniem rakotwórczym. Leczenie zębów w znieczuleniu jest dla Pacjenta o wiele lepszym rozwiązaniem niż bolesne i długotrwałe oczekiwanie na efekty dewitalizacji. Co więcej, nieuszkodzona tkanka miazgowo–ozębnowa szczelnie zamyka otwór fizjologiczny. Dzięki temu Pacjent zyskuje lepszą ochronę przed bakteriami. Dzięki narzędziom niklowo-tytanowym oraz odpowiednim technikom preparacji kanałów endodonta może leczyć nawet wyjątkowo trudne przypadki bez powikłań.

Niezbędne przyrządy endodonty

W zabiegach potrzebne są specjalistyczne przyrządy, rozległa wiedza i znaczne pokłady cierpliwości lekarza dentysty.

Do największych wad endodoncji należy ilość czasu i nakładu pracy potrzebnych do przeprowadzenia terapii. Niekiedy również leczenie kanałowe trzeba powtórzyć. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku wystąpienia wtórnej próchnicy i nieprawidłowości podczas leczenia pierwotnego. Niewłaściwie opracowane i wypełnione kanały są punktem wyjściowym dla powstawania ropni oraz infekcji całego organizmu, nie zaś tylko najbliższych tkanek okołowierzchołkowych. Niestety, nie zawsze leczenie kanałowe zębów przynosi oczekiwane rezultaty. Najmocniej zakrzywione kanały, zwapnienia czy powikłania, takie jak złamane narzędzie, resorpcje, perforacje czy pęknięcia korzenia, wywołują konieczność wykorzystania preparatów odtwarzających tkankę korzenia (np. MTA). Może też być konieczne chirurgiczne usunięcie jego wątpliwej części. Podobne konsekwencje powodują niektóre materiały do wypełnienia kanałów, np. metalowe wkłady koronowo – korzeniowe czy cement fosforowy. Jednak pozostała część korzenia prawidłowo leczona będzie służyła jeszcze przez długie lata.

Wielu Pacjentów zastanawia się wobec tego, czy warto decydować się na tak kosztowne leczenie. Uważamy, że tak, gdyż koszt odzyskania zęba po utracie korzenia jest zdecydowanie większy niż nawet najbardziej skomplikowane leczenie kanałowe. Ponadto, w przypadku wstawienia implantu stomatologicznego czy korony końcowe rezultaty nigdy nie będą równie dobre jak w przypadku zachowania naturalnych tkanek.

Skutkiem rezygnacji z uzupełnienia straconego zęba jest przesuwanie się sąsiednich zębów w stronę powstałej luki oraz wysuwanie przeciwstawnych zębów. W efekcie zostaje osłabione przyleganie i punkty styczne oraz ulegają zaburzeniu kontakty zwarciowe. Luka dodatkowo sprzyja rozwojowi próchnicy, ponieważ stwarza przestrzeń do zalegania resztek pokarmu i powstawania płytki bakteryjnej. Ubytki w uzębieniu powodują też przyspieszenie procesu zanikania kości. Zjawisko jest wywołane brakiem impulsów do przebudowy i utrzymania danej tkanki jako potrzebnej w organizmie. Wraz z przeciąganiem się czasu utrzymywania takiego stanu wzrasta prawdopodobieństwo konieczności regeneracji tkanki kostnej w celu przeprowadzenia implantacji.

Wszczep jako rozwiązanie problemu

Najlepszą, ale jednocześnie najdroższą metodą na odzyskanie straconego zęba jest wykonanie wszczepu implantów zębowych[https://ferreus.pl/implantologia/]. Ma on niestety również swoje wady. Inną metodą uzupełnienia luki w uzębieniu jest most protetyczny. Konstrukcja ta wymaga z kolei oszlifowania zębów sąsiadujących z luką i wykonania w jednym kawałku trzech lub więcej zębów, co w sumie jest opcją niewiele tańszą od wszczepu, a ponadto wymaga nieodwracalnego poświęcenia naturalnych, często zdrowych tkanek innych zębów.

Żadna z powyższych metod nie daje możliwości odzyskania tkanki ozębnowej, co w przypadku mostu będzie skutkowało dalszym przyspieszonym zanikiem kości, zaś przy implancie zrośniętym sztywno z kością skutkuje brakiem amortyzacji i ostrzegania o zbyt dużym nacisku, więc ból możemy odczuć dopiero w momencie odłamania fragmentu kości z implantem.

Biorąc pod uwagę powyższe nie sposób zaprzeczyć dobrodziejstwu, jakim jest rozwój leczenia endodoncyjnego.

Trudne leczenie endodontyczne

Dentyści w gabinecie stomatologicznym Ferreus podejmują się także leczenia trudnych przypadków. Podejmujemy się udrażniania kanałów zatkanych i zagiętych, usuwamy narzędzia złamane wewnątrz kanału. Leczymy zęby zakwalifikowane do usunięcia, ponieważ prawie każdy, nawet bardzo zniszczony ząb poddany leczeniu kanałowemu można odbudować, by służył Państwu przez długie lata.

NASI LEKARZE DENTYŚCI

linia

poznaj naszą wykwalifikowaną kadrę medyczną

Paweł Łachoda

Paweł Łachoda

Aleksandra Marszow

Aleksandra Marszow

Małgorzata Lipińska

Małgorzata Lipińska

Małgorzata Wodnicka

Małgorzata Wodnicka

WYBRANE USŁUGI

linia

świadczymy usługi m.i. w zakresie: