Ortodoncja w Warszawie

linia

kontrola rozwoju uzębienia

Ortodoncja zajmuje się kontrolą rozwoju uzębienia i twarzy oraz korygowaniem odchyleń we wzajemnym układzie twarzoczaszki. Poza poprawą estetyki uśmiechu leczenie ortodontyczne zapewnia opóźnienie starzenia się twarzy, poprawia wymowę oraz ułatwia higienę jamy ustnej. Likwiduje też bóle głowy związane z dysfunkcją stawów skroniowo żuchwowych.

W naszym gabinecie stomatologicznym w Warszawie leczymy wady zgryzu u dzieci i dorosłych za pomocą aparatów stałych i ruchomych. Nasze usługi obejmują również przygotowanie ortodontyczne pacjentów przed leczeniem protetycznym.

O leczeniu ortodontycznym

Proste zęby to nie tylko ładny uśmiech, ale także łatwiejsze i bardziej efektywne dbanie o czystość jamy ustnej, skuteczniejsze zapobieganie próchnicy i paradontozie. Znaczna część zgłaszających się do ortodonty pacjentów boryka się z problemem stłoczenia. Jest to z jednej strony problem kosmetyczny – zęby ustawione w kilku szeregach nie wyglądają atrakcyjnie, z drugiej strony jest to stwarzanie doskonałych warunków dla gromadzenia się bakterii. Proste zabiegi higieniczne nie są w stanie wyeliminować dużych ilości złogów bakteryjnych w niedostępnych zakamarkach. Zalegające w kieszonkach dziąsłowych bakterie i produkowane przez nie toksyny dostając się do krwiobiegu mogą inicjować proces zapalny w odległych tkankach i narządach np. naczyniach wieńcowych serca. Zdrowe przyzębie jest więc ogromnie ważne w profilaktyce wielu chorób ogólnoustrojowych, a proste zęby to istotny czynnik zdrowego przyzębia.

Diagnostyka i planowanie leczenia

Pierwsza wizyta u ortodonty ma przede wszystkim wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do leczenia ortodontycznego. Kiedy będziemy już mieć aparat do założenia, musimy zadbać, by zęby były zdrowe, a także pozbawione wszelkiego osadu i kamienia nazębnego. Jeżeli dentysta stwierdzi jakiekolwiek ubytki próchnicowe lub kamień nazębny, konieczne będzie leczenie przygotowujące do leczenia ortodontyczne, oparte na profesjonalnym czyszczeniu zębów.

W celu zdiagnozowania wady zgryzu i ustalenia planu leczenia niezbędne są wyciski łuków zębowych, na podstawie których technik wykona modele gipsowe. Służą one również do kontroli efektów i przebiegu leczenia.

Aby w odpowiedni sposób przeprowadzić pomiary i analizy warunków zgryzowych, nie licząc modeli gipsowych, konieczne będzie wykonanie dwóch zdjęć rentgenowskich: pantomograficznych i nefelometrycznych.

Gotowy plan leczenia precyzuje typ wady, umożliwia wybór aparatu ortodontycznego, nakreśla przebieg i czas trwania leczenia.

Zalety ładnego uśmiechu

Proste zęby to ładny uśmiech, łatwiejsze i bardziej efektywne dbanie o czystość jamy ustnej, skuteczniejsze zapobieganie próchnicy i paradontozie.

RODZAJE APARATÓW ORTODONTYCZNYCH
Zasadniczo ortodonta ma do dyspozycji dwie podstawowe grupy aparatów: ruchome i stałe.

Aparat ruchomy
Jest to typ aparatu, który pacjent może zdejmować samodzielnie. Stosowany jest głównie do leczenia dzieci, aby rozwiązać problem wąskich górnych i dolnych szczęk oraz zapobiegać ich następstwom. Aparat zbudowany jest z akrylowej płyty, drucianych klamer i elementów dodatkowych. Należy podkreślić, iż nie wszystkie wady zgryzu można całkowicie skorygować aparatem ruchomym. Jednakże zastosowanie aparatu ruchomego w pierwszym etapie leczenia może zmniejszyć czas noszenia przez dziecko aparatu stałego oraz wykluczyć usuwanie zębów w przyszłości.

Aparat stały
Z niesamowitą precyzja szereguje zęby. Stosowany jest w formie zamków mocowanych do zębów na stałe, połączonych metalowym łukiem. W zależności od wskazań i oczekiwań estetycznych pacjenta stosuje się:

  • klasyczne aparaty: zamki metalowe, ceramiczne, bądź kryształowe
  • aparaty bezligaturowe
  • aparaty w postaci przezroczystych nakładek

 

Zamki metalowe
Aparaty z zamkami metalowymi ze względu na skuteczność są wciąż najbardziej popularne wleczeniu ortodontycznym. Elementem pracującym jest łuk przytwierdzony do zamków za pomocą specjalnych ligatur ortodontycznych. Ligatury wymieniane są na każdej wizycie, dzięki różnorodności kolorów czynią leczenie „bardziej atrakcyjnym”, szczególnie dla młodszych pacjentów.

Z myślą o pacjentach alergicznych wprowadzono również zamki bezniklowe, aby zapewnić bezpieczeństwo leczenia.

Zamki ceramiczne
Zamki ceramiczne (porcelanowe) są przezroczyste, bądź półprzezroczyste – zbliżone barwą do naturalnego koloru zębów pacjenta. Dzięki temu są mniej widoczne i bardziej estetyczne. Ze względu na delikatny charakter materiału, z którego są wykonane, zamki ceramiczne są kruche i podatne na pęknięcia. Starając się temu zapobiegać producenci zwiększyli ich grubość.

Zamki szafirowe
Są to zamki wykonane z monokrystalicznego szafiru są bardzo przezroczyste i wytrzymałe. Ze względu na swoją barwę najlepiej komponują się ze „śnieżnobiałą barwą zębów”, w tych przypadkach są praktycznie niewidoczne. Ponadto zamki szafirowe mają gładki kontur, nie ulegają więc przebarwieniom i osadzaniu się kamienia nazębnego.

Aparat samoligaturujący
Składa się z zamków, w których maksymalnie zredukowano tarcie, zastępując ligatury ortodontyczne, metalową klapką. Drut, o ile szczelina zamka jest wyraźnie od niego większa na przekroju, przesuwa się z minimalnym oporem. Ta cecha systemu samoligaturującego powinna zapewnić skrócenie czasu trwania leczenia. Brak konieczności zmiany ligatur ortodontycznych, zmniejsza częstotliwość wizyt kontrolnych.

Aparaty w postaci przezroczystych nakładek
Innowacyjna metoda korygująca wady zgryzu przy pomocy przezroczystych nakładek. Liderem wśród tych produktów są aparaty Invisalign produkowane w USA i Clear Aligner wytwarzane w Niemczech. Łatwość zdejmowania nakładek sprawia, iż ten rodzaj leczenia przeznaczony jest dla pacjentów zdyscyplinowanych i ściśle przestrzegających zaleceń lekarza.

Do korekty ustawienia zębów zastosowano wykonywane „na miarę” (z indywidualnego wycisku) nakładki. W jednym etapie leczenia pacjent otrzymuje 3 nakładki elastyczne, o trzech grubościach: soft, medium, hard, różniące się siłą działania. Są one wymieniane średnio co 4tyg., w miarę przemieszczania się zębów na docelowe położenie.

Do zalet leczenia systemem nakładek należą:

  • leczenie jest bezbolesne, nieinwazyjne i dobrze tolerowane przez pacjentów
  • system zapewnia wysoki stopień estetyki, nakładki są przezroczyste, praktycznie niewidoczne
  • łatwe zdejmowanie nakładek z zębów umożliwia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej

Należy podkreślić, iż jest to sposób leczenia mało nasilonych wad ortodontycznych.

RETENCJA
Jest to ostatni, ale bardzo ważny etap leczenia ortodontycznego. Ma on na celu utrzymanie i utrwalenie efektów leczenia. Istnieją dwa podstawowe typy retencji: stała i ruchoma.

Retencja stała jest na stałe zamocowana w jamy ustnej ,najczęściej w postaci retainera – metalowego drucika przymocowanego do powierzchni językowych dolnych, rzadziej górnych zębów za pomocą materiału kompozytowego. Zaleta tej metody retencji jest jej stały charakter oraz brak widoczności, wadą natomiast, utrudniona higiena jamy ustnej zwiększone odkładanie kamienia nazębnego.

Retencja ruchoma najczęściej stosowana jest w postaci płytki retencyjnej. Wyglądem zbliżona jest do aparatu ruchomego. Zaletą płytki retencyjnej jest łatwość jej usunięcia z jamy ustnej, a co za tym idzie możliwość utrzymania prawidłowej higieny. Płytka retencyjna jest widoczna w jamie ustnej, wymaga również samodyscypliny jej stosowania. Innym rodzajem retencji ruchomej jest pozycjoner, w postaci przezroczystej nakładki, dopasowanej do zębów.

Czas trwania retencji zależy od wyjściowego ustawienia łuków zębowych wraz z zębami, radykalności przemieszczenia zębów, stabilności uzyskanego układu oraz wieku pacjenta. Im bardziej zaawansowany wiek pacjenta, tym trudniej utrwalić wyniki leczenia. Ogólnie przyjmuje się ,że okres retencji powinien być dwa razy dłuższy od czasu trwania leczenia.

NASI LEKARZE DENTYŚCI

linia

poznaj naszą wykwalifikowaną kadrę medyczną

PL-150x150

Paweł Łachoda

AM-150x150

Aleksandra Marszow

MKL-150x150

Małgorzata Lipińska

MWodnicka-buzia-150x150

Małgorzata Wodnicka

WYBRANE USŁUGI

linia

świadczymy usługi m.in. w zakresie: