Ortodoncja Warszawa – Praga Północ

linia

Jeden z działów stomatologii – ortodoncja – zajmuje się kontrolą rozwoju uzębienia i twarzy oraz korygowaniem odchyleń we wzajemnym układzie twarzoczaszki. Wizyta u ortodonty gwarantuje nie tylko poprawę estetyki uśmiechu, ale także opóźnia starzenie się twarzy, poprawia wymowę oraz ułatwia higienę jamy ustnej. Nowoczesna ortodoncja w Warszawie na Pradze Północrozwiązuje wszelkie problemy z dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych, mogącą się objawiać uciążliwymi bólami głowy. Klinika stomatologiczna Ferreus oferuje leczenie wady zgryzu zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Wykorzystuje się do tego aparaty stałe i ruchome. Nasze usługi obejmują także przygotowanie ortodontyczne Pacjentów przed leczeniem protetycznym.

Kiedy udać się na wizytę do naszego ortodonty z Warszawy z Pragi Północ?

Jeśli zauważą Państwo jakiekolwiek nieprawidłowości w uzębieniu swoim lub swoich najbliższych, zachęcamy, aby jak najszybciej skontaktować się z naszym specjalistą – ortodontą z Warszawy z Pragi Północ z kliniki Ferreus. Wczesne rozpoczęcie leczenia ortodontycznego, w szczególności u Najmłodszych Pacjentów, rokuje krótkim i pozytywnie zakończonym okresem leczenia. Zaleca się, aby dziecko odbyło wizytę kontrolną u ortodonty w siódmym roku życia. To dobry czas, aby nasi doświadczeni specjaliści wykryli niezauważalne jeszcze nieprawidłowości w rozwoju zgryzu.

Wizyta u ortodonty wskazana jest również w przypadku utrzymujących się wad wymowy, problemów z gryzieniem i przeżuwaniem czy też oddychania przez otwarte usta.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Znaczna część zgłaszających się do ortodonty Pacjentów boryka się z problemem stłoczenia. Jest to z jednej strony problem kosmetyczny – zęby ustawione w kilku szeregach nie wyglądają atrakcyjnie, z drugiej strony jest to stwarzanie doskonałych warunków dla gromadzenia się bakterii. Proste zabiegi higieniczne nie są w stanie wyeliminować dużych ilości złogów bakteryjnych w niedostępnych zakamarkach. Zalegające w kieszonkach dziąsłowych bakterie i produkowane przez nie toksyny, dostając się do krwiobiegu, mogą inicjować proces zapalny w odległych tkankach i narządach np. naczyniach wieńcowych serca. Zdrowe przyzębie jest więc ogromnie ważne w profilaktyce wielu chorób ogólnoustrojowych, a proste zęby to istotny czynnik zdrowego przyzębia.

Pierwsza wizyta u ortodonty ma przede wszystkim wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do leczenia ortodontycznego. Przed założeniem aparatu należy zadbać, by zęby były zdrowe, a także pozbawione wszelkiego osadu i kamienia nazębnego. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, to ortodonta może najpierw pokierować Pacjenta do innego naszego specjalisty – endodonty z Warszawy z Pragi Północ, który wyleczy chore zęby przed założeniem aparatu. Ortodoncja analizuje jakiekolwiek ubytki próchnicowe lub kamień nazębny, przygotowując tym samym do leczenia ortodontycznego, opartego na profesjonalnym czyszczeniu zębów. W celu zdiagnozowania wady zgryzu i ustalenia planu leczenia niezbędne są wyciski łuków zębowych, na podstawie których technik wykona modele gipsowe. Służą one również do kontroli efektów i przebiegu leczenia. Aby w odpowiedni sposób przeprowadzić pomiary i analizy warunków zgryzowych, nie licząc modeli gipsowych, konieczne będzie wykonanie dwóch zdjęć rentgenowskich: pantomograficznych i nefelometrycznych. Ortodoncja to zespół działań, który umożliwia wybór aparatu ortodontycznego, nakreśla przebieg i czas trwania leczenia.

Zalety ładnego uśmiechu

Proste zęby to ładny uśmiech, łatwiejsze i bardziej efektywne dbanie o czystość jamy ustnej, skuteczniejsze zapobieganie próchnicy i paradontozie.

RODZAJE APARATÓW ORTODONTYCZNYCH

Zasadniczo ortodonta ma do dyspozycji dwie podstawowe grupy aparatów: ruchome i stałe.

Aparat ruchomy
Jest to typ aparatu, który Pacjent może zdejmować samodzielnie. Aparat ortodontyczny ruchomystosowany jest głównie do leczenia dzieci, aby rozwiązać problem wąskich górnych i dolnych szczęk oraz zapobiegać ich następstwom. Aparat zbudowany jest z akrylowej płyty, drucianych klamer i elementów dodatkowych. Należy podkreślić, iż nie wszystkie wady zgryzu można całkowicie skorygować aparatem ruchomym. Jednakże zastosowanie aparatu ruchomego w pierwszym etapie leczenia może zmniejszyć czas noszenia przez dziecko aparatu stałego oraz wykluczyć usuwanie zębów w przyszłości.

Aparat stały
Aparat ortodontyczny stały szereguje zęby z niesamowitą precyzją. Stosowany jest w formie zamków mocowanych do zębów na stałe, połączonych metalowym łukiem. W zależności od wskazań i oczekiwań estetycznych Pacjenta stosuje się:

  • klasyczne aparaty: zamki metalowe, ceramiczne bądź kryształowe;
  • aparaty bezligaturowe;
  • aparaty w postaci przezroczystych nakładek.

Zamki metalowe
Aparaty z zamkami metalowymi ze względu na skuteczność są wciąż najbardziej popularne w leczeniu ortodontycznym. Elementem pracującym jest łuk przytwierdzony do zamków za pomocą specjalnych ligatur ortodontycznych. Ligatury wymieniane są na każdej wizycie, dzięki różnorodności kolorów czynią leczenie „bardziej atrakcyjnym”, szczególnie dla młodszych Pacjentów.

Z myślą o Pacjentach alergicznych wprowadzono również zamki bezniklowe, aby zapewnić bezpieczeństwo leczenia.

Zamki ceramiczne
Zamki ceramiczne (porcelanowe) są przezroczyste, bądź półprzezroczyste – zbliżone barwą do naturalnego koloru zębów Pacjenta. Dzięki temu są mniej widoczne i bardziej estetyczne. Ze względu na delikatny charakter materiału, z którego są wykonane, zamki ceramiczne są kruche i podatne na pęknięcia. Starając się temu zapobiegać producenci zwiększyli ich grubość.

Zamki szafirowe
Są to przezroczyste i wytrzymałe zamki wykonane z monokrystalicznego szafiru. Ze względu na swoją barwę najlepiej komponują się ze „śnieżnobiałą barwą zębów”, w tych przypadkach są praktycznie niewidoczne. Ponadto zamki szafirowe mają gładki kontur, nie ulegają więc przebarwieniom i osadzaniu się kamienia nazębnego.

Aparat samoligaturujący
Składa się z zamków, w których maksymalnie zredukowano tarcie, zastępując ligatury ortodontyczne, metalową klapką. Drut, o ile szczelina zamka jest wyraźnie od niego większa na przekroju, przesuwa się z minimalnym oporem. Ta cecha systemu samoligaturującego powinna zapewnić skrócenie czasu trwania leczenia. Brak konieczności zmiany ligatur ortodontycznych, zmniejsza częstotliwość wizyt kontrolnych.

Aparaty w postaci przezroczystych nakładek
Innowacyjna metoda korygująca wady zgryzu przy pomocy przezroczystych nakładek. Liderem wśród tych produktów są aparaty Invisalign produkowane w USA i Clear Aligner wytwarzane w Niemczech. Łatwość zdejmowania nakładek sprawia, iż ten rodzaj leczenia przeznaczony jest dla Pacjentów zdyscyplinowanych i ściśle przestrzegających zaleceń lekarza.

Do korekty ustawienia zębów zastosowano wykonywane „na miarę” (z indywidualnego wycisku) nakładki. W jednym etapie leczenia Pacjent otrzymuje 3 nakładki elastyczne, o trzech grubościach: soft, medium, hard, różniące się siłą działania. Są one wymieniane średnio co cztery tygodnie, w miarę przemieszczania się zębów na docelowe położenie.

Zalety leczenia systemem nakładek:

  • leczenie jest bezbolesne, nieinwazyjne i dobrze tolerowane przez Pacjentów;
  • system zapewnia wysoki stopień estetyki, nakładki są przezroczyste, praktycznie niewidoczne;
  • łatwe zdejmowanie nakładek z zębów umożliwia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Należy podkreślić, iż jest to sposób leczenia mało nasilonych wad ortodontycznych.

RETENCJA

Jest to ostatni, ale bardzo ważny etap leczenia ortodontycznego. Ma on na celu utrzymanie i utrwalenie efektów leczenia. Istnieją dwa podstawowe typy retencji: stała i ruchoma.

Retencja stała jest trwale zamocowana w jamieustnej, najczęściej w postaci retainera – metalowego drucika przymocowanego do powierzchni językowych dolnych, rzadziej górnych zębów za pomocą materiału kompozytowego. Zaletą tej metody retencji jest jej stały charakter oraz brak widoczności, wadą natomiast, utrudniona higiena jamy ustnej oraz zwiększone odkładanie kamienia nazębnego.

Retencja ruchoma najczęściej stosowana jest w postaci płytki retencyjnej. Wyglądem zbliżona jest do aparatu ruchomego. Zaletą płytki retencyjnej jest łatwość jej usunięcia z jamy ustnej, a co za tym idzie możliwość utrzymania prawidłowej higieny. Płytka retencyjna jest widoczna w jamie ustnej, wymaga również samodyscypliny jej stosowania. Innym rodzajem retencji ruchomej jest pozycjoner, w postaci przezroczystej nakładki, dopasowanej do zębów.

Czas trwania retencji zależy od wyjściowego ustawienia łuków zębowych wraz z zębami, radykalności przemieszczenia zębów, stabilności uzyskanego układu oraz wieku Pacjenta. Im bardziej zaawansowany wiek Pacjenta, tym trudniej utrwalić wyniki leczenia. Ogólnie przyjmuje się, że okres retencji powinien być dwa razy dłuższy od czasu trwania leczenia.

NASI LEKARZE DENTYŚCI

linia

poznaj naszą wykwalifikowaną kadrę medyczną

Paweł Łachoda

Paweł Łachoda

Aleksandra Marszow

Aleksandra Marszow

Małgorzata Lipińska

Małgorzata Lipińska

Małgorzata Wodnicka

Małgorzata Wodnicka

WYBRANE USŁUGI

linia

świadczymy usługi m.in. w zakresie: