Czy zęby mleczne u dzieci leczy się ortodontycznie?

leczenie ortodontyczne u dzieci

Stosunkowo wiele osób błędnie uważa, że zęby mleczne nie wymagają leczenia. Twierdzenie, że ich miejsce zastąpią zęby stałe, dlatego nie ma potrzeby korygowania wad zgryzu i leczenia zmian próchnicowych, zupełnie nie znajduje uzasadnienia w rzeczywistości. Mleczaki tak samo, jak zęby stałe trzeba leczyć. Leczenie ortodontyczne zębów mlecznych ma duży wpływ na stan zębów stałych. Wszelkie zaniedbania mogą więc w przyszłości skutkować nie tylko kosztowną korektą wad zgryzu, ale i też kompleksami i problemami ze zdrowiem.

Jak wygląda leczenie ortodontyczne u dzieci?

W każdym przypadku leczenie ortodontyczne jest dobierane indywidualnie do potrzeb małego Pacjenta. W zależności od rozpoznanej wady lub dysfunkcji może dotyczyć zarówno mniej, jak i bardziej inwazyjnych metod. Dzieci, które nie mają jeszcze zębów stałych, mogą mieć zakładane aparaty ortodontyczne. Taką metodę leczenia na etapie wymiany zębów wdraża się jednak stosunkowo rzadko. Jeżeli jednak zastosowanie aparatu ortodontycznego jest nieuniknione, zazwyczaj mowa o korekcie wad przy pomocy aparatów ruchomych, czyli takich, które dzieci mogą samodzielnie zdejmować i wkładać.

Aparatów na stałe mocowanych do zębów zwykle nie zakłada się u dzieci z przeważającą liczbą mleczaków. Do około 11-12 roku życia wstępne leczenie ortodontyczne zębów mlecznych polega na stosowaniu wspomnianych aparatów ruchomych, dopiero w nastoletnim wieku ich miejsce zastępują aparaty stałe. U małych dzieci częściej za to zaleca się nieinwazyjne ćwiczenia oddechowe, wzmacniające mięśnie warg czy też ułatwiające prawidłowe układanie języka. W takich sytuacjach leczenie ortodontyczne łączy się z zajęciami u logopedy.

W trakcie leczenia ortodontycznego dzieci niekiedy konieczna jest też zmiana nawyków, takich jak ssanie kciuka czy picie z butelki ze smoczkiem. W niektórych przypadkach ortodonta zleca także szlifowanie zębów, stosowanie alignerów czy noszenie płytki przedsionkowej. Kiedy te metody okażą się nieskuteczne lub z różnych powodów niemożliwe do zastosowania, wymagana może być także ekstrakcja jednego lub kilku mleczaków.