W jakich przypadkach zaleca się wszczepienie implantów?

implanty na modelu

Braki w uzębieniu to przede wszystkim problem natury estetycznej. Ubytki obniżają pewność siebie, a niekiedy nawet prowadzają do deformacji twarzy. Oprócz tego mogą być przyczyną pojawienia się wad zgryzu i innych problemów zdrowotnych. Współczesna stomatologia zapewnia jednak rozwiązania, które pozwalają Pacjentom cieszyć się pełnym i estetycznym uzębieniem w każdym wieku. Uzupełnianie ubytków wykonuje się m.in. w ramach implantologii. Implanty zębowe to tytanowe elementy, które wykorzystuje się w rekonstrukcji części korzeniowej utraconego zęba. Kiedy warto się na nie zdecydować? O zastosowaniach implantów piszemy poniżej.

Jakie są wskazania do wszczepienia implantów?

Wszczepienie implantów zależy nie tylko od preferencji Pacjentów, ale przede wszystkim ich indywidualnych predyspozycji zdrowotnych i stanu jamy ustnej. Implanty zębowe najczęściej stosuje się jako alternatywę dla protez. Implantologia cieszy się dużą popularnością zarówno w uzupełnianiu pojedynczych ubytków, jak i również przy rekonstrukcji kilku utraconych zębów. Wówczas rozwiązaniem jest osadzenie mostu na implantach. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy mowa o ubytkach w żuchwie, czy szczęce.

Wstawienie implantów może być też koniecznością w przypadku całkowitego bezzębia. Oprócz tego implanty stosuje się także u Pacjentów, którzy nie tolerują tradycyjnych protez. Co przemawia na korzyść takiego rozwiązania? Wszczepienie implantu daje gwarancję pełnego zrośnięcia tytanowego elementu z kością w procesie tzw. osseointegracji, co daje trwały i naturalny efekt. Oprócz udanej rekonstrukcji implantologia gwarantuje zatem też doskonałe rezultaty estetyczne.

Czy każdy może się zdecydować na implanty?

Wstawienie implantów zawsze poprzedzają badania pantomograficzne. Przed leczeniem implantolog przeprowadza też dokładny wywiad z Pacjentem. Na jego podstawie ocenia, czy w indywidualnym przypadku przeprowadzenie zabiegu jest możliwe. Do przeciwwskazań zalicza się za to m.in.:

  • zbyt młody wiek Pacjenta (zabiegu nie wykonuje się u dzieci),
  • ciążę,
  • stany zapalne zębów,
  • osteoporozę,
  • nowotwory,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • nieleczoną cukrzycę.