Różnice między koroną a implantem zębowym - ferreus.pl

korony porcelanowe

Jeszcze kilkanaście lat temu osoby, które straciły zęba, musiały pogodzić się z nieestetyczną luką do końca życia. Wpływało to nie tylko na samopoczucie i wygląd, ale także wywoływało poważniejsze konsekwencje stomatologiczne. W dzisiejszych czasach ubytek w uzębieniu nie jest już problemem. Każda nowoczesna klinika stomatologiczna oferuje szereg rozwiązań z zakresu protetyki. W zależności od potrzeb i oczekiwań pacjenta proponuje się wykonanie protezy, korony albo implantu zębowego. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej dwóm ostatnim rozwiązaniom.

Implanty – innowacyjna metoda rekonstrukcji

Implanty zębowe to bardzo nowoczesne, skuteczne i dyskretne rozwiązania. Stanowią trwalszą alternatywę dla protez. Podczas zabiegu ich wszczepiania w kość wkręcona zostaje tytanowa śruba, która pozostaje tam aż do pełnego zrośnięcia się z nią, czyli osseointegracji. Proces trwa około 3 miesięcy w żuchwie i pół roku w szczęce. Po upływie tego czasu następuje odsłonięcie implantu, błona śluzowa goi się i przystępujemy do odbudowy protetycznej. Obecnie jest dostępny szeroki wybór asortymentu protetycznego, co pozwala zaspokoić rozmaite wymagania estetyczne pacjentów. Nie da się ukryć, że wszczepy śródkostne stanowią najbliższą fizjologii metodę rekonstrukcji zębów. Posiadacz implantu musi perfekcyjnie dbać o higienę jamy ustnej, gdyż te same bakterie, które wywołują zapalenie przyzębia, mogą wywołać zapalenie tkanek wokół implantu, tzw. periimplantitis.

Korona, czyli ratunek dla zęba

Korony protetyczne to nieco szerszy temat. Są to konstrukcje przywracające w pełni naturalny rozkład sił zębów. Taka korona obejmuje ząb z każdej strony niemal jak czapka. Siły, które na nią działają, są przekierowane dośrodkowo w kierunku zębiny (nieco bardziej elastycznej), miazgi, ozębnej (zawieszanie) i ostatecznie na kość wyrostka zębodołowego. Do wykonania koron protetycznych możemy zastosować różne materiały. Zamiast metalu można wykorzystać cyrkon lub stworzyć całość korony z ceramiki, w tym na przykład z dwukrzemianu litu. Takie odbudowy są bardzo bliskie naturze zarówno pod względem wizualnym (identyczna gra światła jak we własnych zębach), jak i funkcjonalnym (materiał bardzo dobrze tolerowany przez tkanki jamy ustnej, tzw. biokompatybilność, ścieralność zbliżona do szkliwa, bakterie osadzają się na porcelanie wolniej niż na własnych tkankach).

Zarówno implanty, jak i korony protetyczne to rozwiązania uzupełniające braki lub uszczerbki w uzębieniu. Obie metody preferuje się do zastępowania pojedynczych ubytków, choć oczywiście mogą być stosowane także przy większych brakach w uzębieniu. Są to nowoczesne technologie przynoszące trwały efekt. Obie metody uzupełniania braków w uzębieniu są jednak czasochłonne i kosztowne. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i dbanie o własne zęby, aby cieszyć się nimi jak najdłużej.