Rodzaje aparatów ortodontycznych - ferreus.pl

Aparaty ortodontyczne

Aparat ortodontyczny zakłada się w celu wyprostowania zębów i naprawienia wszelkich problemów związanych ze zgryzem. Leczenie ortodontyczne jest zazwyczaj długie i trwa średnio ok. 2 lat. Wszystko zależy od rodzaju wady, która determinuje również rodzaj noszonego aparatu ortodontycznego. Zatem jakie są rodzaje aparatów i czym się różnią?

Najpopularniejsze rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne to podstawa w pracy nad zmianą ułożenia naszych zębów. Celem leczenia mogą być względy zdrowotne, ale także estetyczne. Często chodzi o te dwie kwestie jednocześnie.Aparaty ortodontyczne dzieli się na ruchome i stałe. Te pierwsze przeznaczone są raczej dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat życia.Nosi się je zazwyczaj od kilku do kilkunastu godzin na dobę. Dość nowym rozwiązaniem są aparaty Clear Aligner i Invisalign. Stworzono je dla osób, których leczenie nie jest aż tak wymagające. Takie aparaty to w zasadzie tworzone na miarę nakładki, które zmienia się, co około 4 tygodnie – w zależności od przesuwających się zębów. Do najczęściej zakładanych aparatów stałych należą:

  • aparat klasyczny metalowy: Aparat metalowy może mieć różne zamki np. metalowe, ceramiczne lub szafirowe. Zaletą tych ostatnich jest barwa, a raczej jej brak, ponieważ zamki są praktycznie niewidoczne.
  • aparat lingwalny, zwany też językowym: na pierwszy rzut oka wyglądają jak tradycyjne aparaty metalowe, ale ich zamki mocowane są z tyłu zębów. Taki montaż pozwala na skuteczne ukrycie noszenia aparatu.
  • aparat samoligaturujący: nie wymaga nałożenie ligatur, ponieważ zamki są samoligaturujące, dzięki temu przyspieszają leczenie.

Warto pamiętać, że wybór aparatu powinien być poparty zaleceniami lekarza ortodonty, który po dokładnym obejrzeniu zębów i wady, ocenia, który rodzaj aparatu ortodontycznego sprawdzi się najlepiej i przyniesie najlepsze efekty zarówno zdrowotne, jak i estetyczne.