Czy to próchnica? Poznaj najważniejsze objawy - ferreus.pl

próchnica

Próchnica to problem, z którym boryka się bardzo wielu dorosłych, a coraz częściej stomatolodzy diagnozują ją również u nastolatków, a nawet kilkuletnich dzieci. Wywoływana jest przez bakterie streptokoki, które są zdolne do produkcji kwasów w wyniku metabolizowania cukrów pochodzenia zewnątrzustrojowego i wewnątrzustrojowego. Z tego też powodu za główną powód rozwoju próchnicy obwinia się słodycze, chociaż to nie jedyna przyczyna schorzenia.

Próchnica to określenie, którym nazywamy procesy demineralizacji zęba, które prowadzą do całkowitego rozpadu jego struktury. Kwaśne środowisko może przyczyniać się do demineralizacji szkliwa, co pozbawia zęby naturalnej ochrony, więc bakterie bez większych przeszkód wnikają w głąb zęba. Powodują przy tym powstawanie płytki nazębnej, która odpowiada za rozwój stanów zapalnych przyzębia.

Warto przy tym pamiętać, że próchnicę można całkowicie wyleczyć, a nawet skutecznie jej przeciwdziałać. Sukces leczenia zależy od jak najszybszego zdiagnozowania choroby i podjęcia stosownych działań mających na celu całkowitą eliminację choroby. Szczególnie ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia próchnicy u dzieci, które niestety również są narażone na rozwój choroby.

Profilaktyka polega przede wszystkim na regularnym dbaniu o higienę zębów i jamy ustnej, a więc dokładnym myciu zębów dwa-trzy razy dziennie, a także stosowaniu płynów do płukania jamy ustnej i nitek dentystycznych. Kluczowe znaczenie mają również regularne wizyty kontrolne u stomatologa, standardowo co pół roku.

Jak rozpoznać rozwój próchnicy?

Próchnica może objawiać się na kilka różnych sposobów. Zwykle pacjenci mają szansę samodzielnie zidentyfikować ją, co jest kluczowe do późniejszego podjęcia stosownego leczenia. Warto przy tym pamiętać, że po zidentyfikowaniu pierwszych objawów należy jak najszybciej udać się do stomatologa, który zweryfikuje nasze podejrzenia i podejmie stosowne leczenie.

Głównym objawem próchnicy jest nadwrażliwość na ciepło i zimno, a także słodki i kwaśny smak. Może ujawniać się również nadmierna tkliwość podczas szczotkowania i żucia. Zwykle po pewnym czasie pojawiają się również widoczne ubytki w zębach, a także nieprzyjemny zapach z ust i nieświeży oddech. O próchnicy mogą świadczyć również przebarwienia. Dla większości pacjentów najbardziej alarmującym objawem próchnicy jest jednak ból zęba.