Na czym właściwie polega leczenie retencyjne u ortodonty?

ortodonta

Ortodonci dysponują szerokim spektrum zabiegów prowadzących do tego, aby wyleczyć pacjenta, a konkretnie jego problemy ze zgryzem. Jednym z działań, którego wykonania może się podjąć specjalista, jest leczenie retencyjne. Czym się ono charakteryzuje? Mówiąc krótko, ma ono do siebie to, że niejako podtrzymuje efekt właściwego zabiegu jakiś czas po jego wykonaniu. Retencja nie jest ściśle rzecz biorąc samym leczeniem, lecz procesem, który ma doprowadzić do tego, aby efekty aktywności ortodonty utrzymały się jak najdłużej. Od powodzenia retencji zależy więc przyszły los naszego zgryzu.

Wpływ poszczególnych aspektów

Retencja jest niezwykle interesującym procesem między innymi dlatego, że może się odbywać za pomocą różnych metod. Dokładny sposób podejścia zależy od kilku kluczowych czynników. Chodzi tu między innymi o takie aspekty jak:

  • wiek pacjenta
  • rodzaj wady
  • preferencje lekarza
  • możliwości finansowe

Dostępne możliwości retencji

Jednym z obiektów, za pomocą których można przeprowadzać retencję, jest tak zwana płytka Havleya. Jej cechą charakterystyczną jest świetny stopień przylegania do zębów oraz do podniebienia. Nie przeszkadza ona w codziennym funkcjonowaniu, ponieważ zakłada się ją przeważnie w nocy, czyli wtedy, kiedy się śpi.

Świetnym rozwiązaniem są również przezroczyste nakładki na zęby. Mają one w stosunku do płytek Havleya tę przewagę, iż utrzymują zęby w większym stopniu. W związku z tym retencja przeprowadzona za ich pomocą ma prawo okazać się trwalsza. A ponadto, jak wskazuje na to sama ich nazwa, są one niemal niewidoczne, co zdecydowanie wpływa na ogólną wygodę użytkowania.

O ile płytka Havleya czy przezroczyste nakładki to elementy ruchome, wyjmowane, o tyle można też zastosować retencję stałą, związaną z przyklejaniem trwale zamocowanych obiektów. Rolę takich obiektów pełnią zazwyczaj specjalne druciki, wyspecjalizowane w tym, żeby utrzymywać skorygowany zgryz i uniemożliwiać występowanie niekorzystnych przesunięć.