Czym jest leczenie kanałowe i dlaczego poddać się zabiegowi?

leczenie kanałowe

Utrzymanie zębów w dobrej kondycji nie jest łatwe, ale możliwe. Musimy przede wszystkim regularnie odwiedzać dentystę, dbać o higienę zębów i unikać produktów, zawierających cukier. Powszechnie wiadomo, że stan uzębienia zależy też od genów, ale jeśli będziemy przestrzegać powyższych zasad, utrzymamy zęby w dobrej formie. Zdarza się jednak, że dochodzi do zapalenia miazgi zęba. Miazga zęba jest galaretowatą tkanką, składającą się z naczyń krwionośnych, nerwów i innych komórek. Musi być ona zdrowa, żeby mogła zabezpieczać jamę ustną przed drobnoustrojami. Jeśli natomiast ulegnie zakażeniu, dojdzie do stanu zapalnego, obejmującego w pierwszej fazie, tkanki około wierzchołkowe, a w kolejnej kość wyrostka zębodołowego. Przyczyną zapalenia miazgi zęba jest próchnica, więc niezbędne jest jej leczenie. Pamiętajmy, że nieodwracalne zapalenie miazgi powoduje martwicę i poważne problemy. Zmieniona chorobowo miazga jest usuwana z komory i kanałów zęba. Oznacza to, że musimy przejść leczenie kanałowe, zwane też endodontycznym. Często jest to jedyny sposób na uratowanie chorego zęba.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Stomatolog podczas zabiegu dokładnie dezynfekuje wnętrze zęba, a następnie wypełnia kanały odpowiednimi materiałami, uszczelniającymi tkankę korzenia zębowego, zapobiegając rozwojowi bakterii. Dziedzina stomatologii – Endodoncja w ostatnich latach bardzo się rozwinęła w leczeniu kanałowym. Dzięki rozwojowi technologicznemu stosowany jest zupełnie inny poziom leczenia. Dawniej zatruwano ząb, a leczenie było bardzo bolesne. Znieczulenie nie było praktykowane, ponieważ uważano je za szkodliwe dla organizmu. Dziś gabinety stomatologiczne są wyposażone w nowoczesny sprzęt, a Endodonci dysponują dostateczną wiedzą, żeby leczenie kanałowe było przeprowadzone profesjonalnie. Leczenie kanałowe stosuje się w takich sytuacjach jak: martwica miazgi, próchnica wtórna, urazy zębów, mikrouraza (nieprawidłowo wykonane wypełnienia, uzupełnienia protetyczne), narażenie zęba na bodźce powodujące stan zapalny, a nawet martwicę miazgi; niewłaściwie wykonane leczenie kanałowe i zmiany około wierzchołkowe. Przychodnia stomatologiczna Ferreus przeprowadza leczenie kanałowe zarówno u małych dzieci w uzębieniu mlecznym, jak i osób dorosłych również w podeszłym wieku.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Leczenie kanałowe jest mało komfortowe, ale bezbolesne, ponieważ przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Nie ma jednak jednej reguły, bo w sytuacjach, kiedy, wystąpił rozległy stan zapalny, zabieg może być odczuwalny. Zazwyczaj po podaniu znieczulenia, ustępuje ból i stomatolog może spokojnie przeprowadzić zabieg. Musimy wiedzieć, że ząb, w którym nie ma już miazgi, pozbawiony jest też unerwienia, więc nie czujemy bólu. Jeśli dolegliwości bólowe nasilają się po zabiegu, może być to objaw stanu zapalnego. Z pewnością nie musimy się bać leczenia kanałowego, ponieważ współczesna stomatologia oferuje metody, pozwalające na bezbolesne przeprowadzenie zabiegu. Stomatolog stosuje znieczulenie domiazgowe, czyli wstrzykuje roztwór bezpośrednio do wnętrza zęba lub znieczulenie okostne, wprowadza igłę w przestrzeń międzykorzeniową i w kość gąbczastą. To pozwala specjaliście otworzyć ząb bezboleśnie i dokładnie oczyścić go z miazgi. Musimy przygotować się jednak na odczuwanie bólu po zakończonym leczeniu kanałowym. Dzieje się tak dlatego, że endodonta ingeruje w ukrwioną i unerwioną tkankę wnętrza zęba, jak i w tkanki okołowierzchołkowe. Dziąsła, nerwy, kości i tkanki, znajdujące się w jamie ustnej są nadwerężone, więc potrzebują trochę czadu, żeby mogły się unormować. Bądźmy cierpliwi, kiedy ząb będzie wrażliwy na ucisk i zmiany temperatur spożywanego jedzenia. Jeśli będziemy odczuwać jakikolwiek dyskomfort, możemy wspomóc się środkami przeciwbólowymi. Pomimo wszystko, warto skorzystać z zabiegu leczenia kanałowego.