Mikroskop i jego wykorzystanie w stomatologii - ferreus.pl

mikroskop stomatologiczny

Nowoczesne kliniki stomatologiczne oferują szeroki zakres usług i zabiegów, które wykonywane są przy użyciu innowacyjnych technologii i precyzyjnego sprzętu. Dziedziny stomatologii takie jak endodoncja oraz chirurgia stomatologiczna stale zyskują na popularności i korzysta z nich już coraz więcej pacjentów. Wiele zabiegów wymaga dokładności oraz przyjrzenia się szczegółom niewidocznym gołym okiem. Z pomocą przychodzą nowoczesne urządzenia takie jak mikroskopy.

 

Jak wygląda mikroskop stomatologiczny?

 

Mikroskop używany w stomatologii przypomina z wyglądu inne mikroskopy laboratoryjne czy operacyjne. Z jednej strony znajduje się okular, przez który lekarz patrzy w odpowiednie pole, dalej pokrętła regulujące ostrość, wygodne uchwyty do zmiany ustawienia położenia, a na końcu soczewki. Mikroskop może być zawieszany pod sufitem lub na ścianie a jego ramiona znajdują się w zasięgu rąk lekarza dentysty. Dzięki temu może być użyty bez konieczności zmiany pozycji specjalisty czy pacjenta i odsunięty na bok po wykonanej pracy. Obraz uzyskany dzięki mikroskopowi przesyłany jest do komputera, na którym będzie zapisany w celu dalszej diagnostyki i leczenia. Jest też na bieżąco wyświetlany na dużym ekranie, dzięki czemu dentysta zauważy każdy, nawet najmniejszy detal obrazu.

 

Do czego używany jest mikroskop w stomatologii?

 

To nowoczesne narzędzie stosowane jest oczywiście wszędzie tam, gdzie potrzebne jest dokładne zbadanie trudno dostępnego miejsca lub trzeba wielokrotnie powiększyć badany obszar. Mikroskop jest niezbędnym urządzeniem przy leczeniu kanałowym zębów (endodoncji), chirurgii stomatologicznej oraz periodontologii, czyli leczeniu chorób przyzębia i błony śluzowej.  Mikroskop umożliwia dokładne obejrzenie kanałów korzeniowych i ich wypełnienie, diagnostykę chorób lub kontrolę wypełnień a także pozwala szczegółowo skontrolować postęp leczenia. W profesjonalnych gabinetach dentystycznych mikroskop jest standardowym wyposażeniem, po które lekarz może sięgnąć w każdej chwili.