Jakie są przyczyny powstawania próchnicy? - ferreus.pl

prochnica

Dobry stan jamy ustnej to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim czynnik wpływający na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Właśnie dlatego proces wyrabiania pozytywnych nawyków powinien rozpocząć się już od pierwszych miesięcy naszego życia. Oczywiście na tym etapie odpowiedzialność ponoszą nasi rodzice. Jednak z czasem, gdy dorastamy, odpowiednia dieta i codzienna higiena stają się naszą decyzją. Czego powinniśmy się wystrzegać jeśli chcemy cieszyć się pięknym, olśniewającym uśmiechem? Jakie są główne przyczyny powstawania próchnicy? I jak zdobyta wiedza powinna wpływać na nasze codzienne wybory? Dowiesz się tego, czytając nasz artykuł.

Dieta a stan jamy ustnej

Jedną z głównych przyczyn powstania próchnicy, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, jest nieodpowiednia dieta. Powszechnie wiadomo np., że do ubytków przyczynia się spożywanie cukrów prostych obecnych przede wszystkim w słodyczach (szkodliwe są szczególnie te produkty, które oblepiają nasze zęby cukrową masą). Złym wyborem są także słodzone napoje, które, choć nie wydają się tak szkodliwe, wykazują negatywny wpływ na stan naszej jamy ustnej. To, co warto jeść to przede wszystkim warzywa i owoce, które są naturalne, smaczne i bogate w witaminy i minerały. Jeśli chodzi o płyny niekwestionowanym liderem pozostaje woda, która doskonale nawadnia nasz organizm i nie jest szkodliwa dla szkliwa.

Jak już wspomnieliśmy ogromne znaczenie mają nasze przyzwyczajenia, które kształtują się we wczesnym okresie dzieciństwa. Jak dowodzą badania, pierwsze sześć miesięcy życia dziecka powinno bazować na mleku matki, które jest naturalnym i najzdrowszym produktem. Oczywiście w przypadku maluchów także obowiązuje zasada ograniczania cukrów prostych. Pamiętajmy, że ich częste i duże spożycie prowadzi nie tylko do próchnicy, ale także do innych groźnych schorzeń.

Odpowiednia pielęgnacja i pomoc specjalisty

Kolejnym czynnikiem, który przyczynia się do powstawania próchnicy jest brak odpowiedniej higieny w rozkładzie naszego dnia. Chociaż każdy z nas wie, że szczotkowanie jamy ustnej po każdym posiłku jest koniecznością, to nie każdy stosuje tę zasadę w praktyce. A to ogromny błąd! Szczotkowanie zębów, a także oczyszczanie przestrzeni między nimi przy pomocy nici dentystycznej powinno należeć do naszej codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Nie oznacza to jednak, że dbanie o higienę zwalnia nas z obowiązku regularnych wizyt u specjalisty. Wręcz przeciwnie. Unikanie dentysty jest bowiem kolejną przyczyną prowadzącą do tworzenia się mniejszych lub większych ubytków. Pamiętajmy, że tylko dzięki wizytom w profesjonalnym gabinecie zyskamy pewność, że w naszej jamie ustnej nie dzieje się nic niepokojącego. A przecież jak mówi polskie przysłowie: „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

Inne przyczyny

Złożonym i często bardzo skomplikowanym problemem jest próchnica zębów mlecznych, która dotyka najmłodszych. Jakie są przyczyny jej powstawania? Niektóre z nich już wymieniliśmy. Chodzi więc o nadmierne spożycie cukrów prostych, brak odpowiedniej higieny i unikanie konsultacji ze specjalistą. Jak się jednak okazuje istnieją także inne przyczyny, które mogą prowadzić do powstawania ubytków i różnego typu stanów zapalnych.

O czym warto pamiętać? Przede wszystkim o tym, że:

  • należy unikać słodzonych soków i herbat, które wydają się zdrowe, ale które są szkodliwe dla jamy ustnej,
  • dieta dziecka powinna być bogata w żelazo, cynk, wapń, fosfor i błonnik,
  • jak dowodzą badania niewskazane jest stosowanie kubków „niekapków”.

Jeśli chodzi o dorosłych, warto dodać, że duże znaczenie w kwestii powstawania próchnicy ma genetyka. Dlatego jeśli w naszej rodzinie problem tworzenia się ubytków jest powszechnie znany, powinniśmy zwracać jeszcze większą uwagę na codzienne wybory i nawyki.