W jaki sposób stomatolog wykonuje cyfrowe RTG zęba?

rtg

W leczeniu zębów najważniejsza jest dokładna diagnostyka, dzięki której można wykryć wszelkie, nawet niezauważalne gołym okiem dolegliwości. W tym celu stosuje się diagnostykę radiologiczną, nazywaną również badaniem RTG, która polega na prześwietleniu zębów przy wykorzystaniu technologii promieniowania rentgenowskiego. Stomatolodzy zlecają wykonanie takiego badania np. przed planowanym leczeniem endodontycznym, przed ekstrakcją czy też w celu zdiagnozowania zmian próchnicowych lub stanów zapalnych dziąseł i uzębienia. Na czym polega rentgen zębów? W dalszej części artykułu wyjaśniamy, jak przebiega diagnostyka radiologiczna.

Jak wygląda badanie RTG zębów?

Badanie RTG wykonuje się przy wykorzystaniu specjalnych aparatów cyfrowych. W przypadku punktowych zdjęć cyfrowych w ustach pacjenta umieszcza się zabezpieczony folią czujnik cyfrowy, a następnie wykonuje zdjęcie, które dzięki oprogramowaniom automatycznie zapisuje się w systemie komputerowym. Na rynku dostępne są też bardziej zaawansowane technologicznie, zdalnie obsługiwane zewnątrzustne aparaty, które umożliwiają wykonanie zdjęć wszystkich zębów. Wśród nich wymienić można np. dostępny w ofercie naszej przychodni stomatologicznej w Warszawie aparat RTG Heliodent Plus, który gwarantuje precyzję wykonania i wysoką jakość zdjęć. Co ważne, urządzenie zapewnia pełne bezpieczeństwo pacjentom, dzięki możliwości bezpośredniej kontroli strumienia promieniowania rentgenowskiego.

Wykonanie cyfrowego RTG zębów to zabieg krótkotrwały, który umożliwia zapoznanie się z wynikami badania już po kilku sekundach od zrobienia zdjęcia. Co więcej, mimo iż badanie RTG wykorzystuje promieniowanie X, pochłaniane przez organizm ilości są na tyle nieznaczne, że nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Samo wykonanie cyfrowego zdjęcia jest też bezbolesne i nie wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania. Badany przed wykonaniem zdjęcia nie musi więc rezygnować z jedzenia czy przyjmowania leków. Zwykle jednym przeciwwskazaniem do wykonania badania RTG jest ciąża.