Jakie są najlepsze sposoby na odbudowanie korony zębowej?

korona zęba

Obecnie, właściwie każdy z nas posiada wiedzę i możliwości pozwalające na to, aby dbać o swoje zęby. I trzeba przyznać, że coraz więcej osób wykorzystuje to w praktyce. Niemniej, mimo to nie potrafimy w stu procentach zapobiec próchnicy. Są też sytuacje w których, bez względu na to jak dobrze dbamy o zęby, ulegają one uszkodzeniu, na przykład na skutek urazów mechanicznych. Co więc możemy zrobić, jeśli to właśnie nam przytrafi się uszkodzenie korony zęba? Na całe szczęście, obecna stomatologia jest na tak wysokim poziomie, że nawet tego typu uszkodzenia nie są sytuacją bez wyjścia. W dzisiejszym artykule zastanowimy się więc nad tym, jakie są sposoby odbudowy korony zęba, nawet tej mocno zniszczonej.

Czym jest odbudowa korony zęba?

Na samym początku, warto ustalić, czym w ogóle jest odbudowa korony zęba. Technicznie rzecz biorąc, jest to zabieg stomatologiczny, pozwalający ukryć niedoskonałości w uzębieniu. W dużej mierze polega on na wypełnieniu braków w strukturze zęba. Oczywiście, zabieg taki nie zawsze jest możliwy, wszystko bowiem zależy od tego czy zachowała się odpowiednia ilość tkanki zębowej. Jeśli tak, to sposobów na odbudowę korony zęba jest kilka, jednak zawsze musimy pamiętać o tym, że to lekarz stomatolog decyduje, którą metodę zastosuje. Warto też podkreślić tutaj fakt, że usunięcie zęba zawsze jest ostatecznością i jeśli da się tego uniknąć, to stomatolog zrobi wszystko, co tylko może, aby zęba uratować.

Odbudowa zęba na włóknie szklanym

Jedna z metod odbudowy zęba polega na zastosowaniu włókna szklanego. Metoda ta stosowana jest przede wszystkim w odbudowie zębów przednich i charakteryzuje się dużą trwałością i odpornością mechaniczną, dzięki czemu wzmacnia strukturę zęba i zmniejsza ryzyko jego złamania lub wypadnięcia. Włókno szklane da się także odpowiednio modelować podczas zabiegu oraz dopasować jego kolor do naturalnej barwy pozostałych zębów. Co ciekawe, włókno szklane jest także stosowane jako wkład korzeniowo-koronowy stosowany przy odbudowie zębów po leczeniu kanałowym.

Odbudowa zęba za pomocą wypełnienia kompozytowego

Kolejna metoda odbudowy korony zęba to wypełnienie kompozytowe. Zabieg taki nazywany jest “bondingiem” i często stosuje się go podczas leczenia stomatologicznego niewielkich problemów z uzębieniem, takich jak ukruszenie zęba czy też jego pęknięcie. Ważne jest jednak to, że tę metodę stosuje się tylko na zębach zdrowych, często uszkodzonych mechanicznie. Jest to metoda całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna, zatem i bardzo popularna. Jak przebiega taki proces? Otóż na początku, łagodnym kwasem wytrawia się szkliwo. Następnie nakłada się na zęba specjalną żywicę kompozytową oraz tak zwaną „warstwę właściwego kompozytu”. Następnie całość utwardza się za pomocą światła emitowanego przez specjalną lampę stomatologiczną.

Odbudowa zęba na korzeniu

Kolejną metodę stosuje się wtedy, gdy korona zęba uległa poważnemu uszkodzeniu, ale korzeń zęba pozostał nienaruszony. W takiej sytuacji ząb opiłowuje się do wymaganego kształtu, a następnie nakłada się na niego licówkę albo koronę. Licówki to bardzo trwała i nieinwazyjna metoda odbudowy zęba. Technicznie rzecz biorąc, są to płatki wykonane z kompozytu lub porcelany, które przyklejane są do powierzchni zęba. Korona zębowa to natomiast pewien rodzaj rekonstrukcji zębów, które są już tak zniszczone, że ciężko odbudować je innymi metodami. Korona pełni wiec zarówno rolę wzmacniającą jak i estetyczną.

Wspomniane tutaj metody odbudowy korony zębowej, to tylko kilka z możliwych opcji związanych z tym tematem. Jednak już one jasno pokazują, że nawet mocne uszkodzenie zębów nie jest problemem, którego nie da się rozwiązać. Warto jednak w takiej sytuacji od razu udać się do dobrego stomatologa i poddać się leczeniu.