Jakie metody stosuje się podczas leczenia próchnicy?ferreus.pl

Leczenie próchnicy

Próchnica to temat znany wszystkim ludziom. Ta choroba zakaźna charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem, a cierpi na nią większość naszego społeczeństwa. Towarzyszy nam od zarania dziejów, dlatego od dawna wypracowywaliśmy różnorodne metody radzenia sobie z tym problemem. Nieleczona próchnica wywołuje silny ból, który często uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie, a jej wpływ nie ogranicza się jedynie do jamy ustnej. Konsekwencje nieleczonej próchnicy mogą być bardzo daleko idące i niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Czym tak naprawdę jest próchnica?

Próchnica zaczyna się od demineralizacji i uszkodzenia tkanek zębów. Zmiany dotykają najpierw szkliwa i zębiny, a następnie miazgi. Powstaje, gdy szkliwo zęba jest nadmiernie zmiękczone przez działanie kwasów i toksyn. Za owe zmiany odpowiedzialne są bakterie L. acidophilus oraz paciorkowce. To właśnie one podczas rozkładania cukrów dostarczanych w pokarmie produkują kwasy organiczne, które obniżają naturalne pH w jamie ustnej. W wyniku ich pracy na powierzchni zębów tworzy się płytka nazębna, czyli nieestetyczny nalot o żółtawym zabarwieniu. Jest to zbiór chorobotwórczych drobnoustrojów wraz z organicznym podłożem ułatwiającym im ścisłe przywieranie do szkliwa. W wyniku ich działania szkliwo traci swoją jednolitą gładką strukturę i staje się porowate. Kwasy wytwarzane przez atakujące nasz ząb bakterie dalej oddziałują na osłabione szkliwo, doprowadzając do sytuacji, gdy do wnętrza zęba przedostaje się ich duża liczba. Wewnątrz zęba bakterie zaczynają niszczyć zębinę, co w efekcie doprowadza do powstania ubytku próchnicowego. Pacjent zaczyna odczuwać ból, kiedy bakterie zbliżą się do miazgi zęba. To ostatni dzwonek sygnalizujący nam, że najwyższy czas wybrać się do dentysty. Jeżeli na dnie ubytku jest jeszcze choćby cienka warstwa nienaruszonej zębiny, można będzie jeszcze wyleczyć i uratować żywy ząb. Jeśli próchnicy uda się przedrzeć do miazgi, stomatolog będzie musiał ją usunąć i rozpocząć leczenie kanałowe.

W jaki sposób leczy się próchnicę?

Próchnicę najlepiej leczyć w początkowych fazach jej rozwoju. Takie postępowanie przynosi najlepsze efekty, zajmuje najmniej czasu i daje możliwość uratowania żywego zęba, zanim choroba zaatakuje jego głębsze struktury. Aby móc szybko i skutecznie wyleczyć próchnicę, warto zgłaszać się do gabinetu dentystycznego przynajmniej raz w roku na standardowy przegląd stomatologiczny. Podczas takiej wizyty lekarz dokładnie ogląda zęby, kontroluje stan wypełnień, ubytków i ocenia stan błony śluzowej w jamie ustnej. Najczęściej podczas przeglądu dentysta precyzyjnie oczyszcza zęby. Zabieg ten jest bezbolesny, a dzięki regularnemu czyszczeniu z naszych zębów zostaje usunięty kamień, osad i bakteryjna płytka nazębna, która jest przyczyną rozwoju próchnicy.

W przypadku wykrycia zmian próchniczych dentysta może od razu rozpocząć leczenie albo zapisać pacjenta na kolejną wizytę, podczas której rozprawi się tym problemem. Sposób leczenia próchnicy zależy od stopnia jej zaawansowania. Jeżeli jest w początkowej fazie, leczenie nie będzie nawet wymagało użycia wiertła. W takim przypadku wystarczy dokładnie oczyścić zęby, a następnie nałożyć na nie związek fluoru w formie lakieru albo żelu. Proces ten ma na celu remineralizację uszkodzonych przez kwas wytwarzany przez bakterie miejsc. Związek fluoru sprawia, że naruszone szkliwo odbudowuje się i znów skutecznie pełni funkcje ochronne. Jeśli próchnica jest już nieco bardziej zaawansowana, lekarz musi najpierw usunąć zaatakowaną tkankę przy użyciu wiertła stomatologicznego, a następnie wypełnić tak przygotowaną dziurę specjalną plombą. Materiał ten charakteryzuje się dużą odpornością, wytrzymałością i działaniem bakteriobójczym. W skrajnych przypadkach, gdy próchnica doszła już do miazgi, konieczne jest rozpoczęcie leczenia kanałowego, dzięki któremu możliwe jest wyeliminowanie bólu spowodowanego zapaleniem miazgi oraz zachowanie twardych tkanek zęba.