Ile czasu zajmuje rekonwalescencja po wszczepieniu implantu?

implant

Jedną z metod uzupełniania ubytków w uzębieniu jest wszczepianie implantów. Implanty to tytanowe śruby, które wkręca się w kość szczęki lub żuchwy po to, by stanowiły imitację naturalnego korzenia zęba. Do śruby mocuje się następnie porcelanową koronę, która wypełnia ubytek. Korona nie różni się wyglądem od naturalnego zęba, przez co implant w pełni dopasowuje się uzębienia pacjenta. Wszczepienie implantu to najczęściej wieloetapowy proces, który nie kończy się na jednej wizycie u stomatologa. Jak długo trwa okres rekonwalescencji po wstawieniu implantu? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

Ile czasu potrzeba, by rana po wszczepieniu implantu się zagoiła?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile trwa okres rekonwalescencji po wszczepieniu implantu. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz samej procedury zamocowania implantu w szczęce lub żuchwie. Okres rekonwalescencji wydłuża też poprzedzająca wstawienie implantu ekstrakcja zęba. Po usunięciu zęba rana goi się przez około 3 miesiące. Zwykle dopiero po upływie tego czasu można przejść do implantacji. Wszczepianie implantów zębów w Warszawie oferuje m.in. Przychodnia Stomatologiczna Ferreus. Taka rekonstrukcja ubytku może przebiegać jedno- lub dwuetapowo. Implantacja jednoetapowa polega na umieszczeniu implantu w kości i zamknięciu go śrubą gojącą. W tym przypadku dziąsło zabezpiecza się szwami.

W dwuetapowym procesie wszczepienia implantu po umieszczeniu implantu w kości i zamknięciu go za pomocą specjalnej śruby dziąsło jest zszywane. Na tym etapie kończy się część chirurgiczna, a rozpoczyna proces osteointegracji implantu, czyli zrastania implantu z kością. Osteointegracja trwa ok. 3 miesięcy w przypadku wszczepienia implantu w kości żuchwy i ok. 6 miesięcy w szczękę. Po tym okresie implant zostaje odsłonięty, a na dziąsło w zamian za śrubę zamykającą zostaje nałożona śruba gojąca. Jej celem jest ukształtowanie dziąsła przed założeniem korony. Czas gojenia dziąsła po odsłonięciu implantu zajmuje maksymalnie 3 tygodnie. Dopiero po zagojeniu rany stomatolog może wypełnić ubytek, mocując do śruby porcelanową koronę.