Z jaką częstotliwością należy usuwać kamień nazębny?

kamień nazębny

Aby mieć piękny i zdrowy uśmiech, konieczne jest dbanie o higienę swoich zębów. Zdrowe uzębienie to nie tylko estetyczny wygląd, ale także dobre samopoczucie i zdrowie całego organizmu. Jeżeli zależy nam na ładnym wyglądzie zębów, musimy starannie je myć, nitkować oraz regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. Zachowanie zdrowia jamy ustnej jest możliwe tylko wtedy, gdy będziemy dbać o właściwą profilaktykę stomatologiczną. Składają się na nią różnorodne działania, których celem jest skuteczne zapobieganie chorobom przyzębia i zębów. Do profilaktyki stomatologicznej zaliczamy między innymi: prawidłowe szczotkowanie, nitkowanie, fluoryzację, skaling (czyli usuwanie twardych złogów nazywanych kamieniem nazębnym), piaskowanie i polerowanie.

Czym jest kamień nazębny?

W naszej jamie ustnej żyje wiele różnych bakterii, które łączą się ze śliną, resztkami jedzenia i picia, a następnie osadzają się na naszych zębach. Dokładne szczotkowanie pozwala pozbyć się tego biofilmu nazywanego potocznie płytką nazębną, jednak już w kilka chwil po zakończeniu mycia zaczyna się on ponownie osadzać na powierzchni zębów. Właśnie z tego powodu staranne mycie zębów jest tak istotne. Powinno być powtarzane przynajmniej dwa razy dziennie, aby regularnie usuwać gromadzącą się na powierzchni naszych zębów płytkę nazębną.

Przez pierwszych kilka godzin płytka nazębna jest dla naszego zdrowia stosunkowo niegroźna, gdyż nie występują w niej bakterie próchnicotwórcze. Jeżeli zaniedbamy mycie, początkowo bezbarwna i miękka płytka zacznie zmieniać kolor na żółty. Pojawią się w niej bakterie próchnicotwórcze, które przetwarzają cukry na kwasy uszkadzające zęby. Z czasem zmineralizuje się i utworzy niebezpieczny dla naszych zębów, twardy kamień nazębny.

Dlaczego powinno się usuwać kamień nazębny?

Kamień nazębny powinien być regularnie usuwany z naszych zębów nie tylko ze względów estetycznych, ale także przez wzgląd na zdrowie naszej jamy ustnej. Nieusuwany kamień tworzy na powierzchni zębów brzydki osad o żółtym albo brązowym zabarwieniu. Jeżeli więc chcemy mieć piękny, biały i lśniący uśmiech, usuwanie kamienia jest niezwykle ważne. Kamień to twardy osad, który składa się z bakterii, dlatego jego zaleganie w jamie ustnej prowadzi do mechanicznego uszkadzania tkanek i powstawania stanów zapalnych. Nieusuwany kamień może z czasem doprowadzić do zapalenia dziąseł, a nawet zapalenia przyzębia.

Jak można pozbyć się kamienia nazębnego?

Kamień nazębny jest na tyle twardym osadem, że nie da się go spłukać wodą ani zmyć przy użyciu szczoteczki do zębów. Nawet długie i intensywne szczotkowanie zębów nie przyniesie pożądanych efektów – kamień będzie nadal zalegał na ich powierzchni. Aby go usunąć, musimy udać się do dentysty. W gabinecie pacjent zostanie poddany skalingowi. To zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego przy użyciu skalera ultradźwiękowego. Jeżeli lekarz zauważy u pacjenta kamień poddziąsłowy, wykona także zabieg kiretażu, czyli dokładnego oczyszczania kieszonek przyzębnych.

Po pozbyciu się kamienia wykonywane jest piaskowanie, dzięki któremu można skutecznie usunąć resztę osadów nazębnych oraz powierzchniowe przebarwienia znajdujące się w trudno dostępnych miejscach (np. w głębokich bruzdach albo przestrzeniach międzyzębowych). Kolejnym krokiem jest polerowanie zębów i zabezpieczenie ich poprzez fluoryzację.

Jak często powinno się usuwać kamień nazębny?

Częstotliwość usuwania kamienia nazębnego jest sprawą indywidualną, zależy bowiem od szybkości, z jaką tworzy się nowy osad. Osoby, które palą papierosy, piją dużo kawy i herbaty muszą zgłaszać się na usuwanie kamienia częściej (zazwyczaj co 3 miesiące). Warto umawiać się na regularne kontrole stomatologiczne raz na pół roku, podczas których lekarz stwierdzi, czy zachodzi potrzeba wykonania skalingu. Specjaliści od chorób przyzębia zalecają, aby powtarzać ten zabieg co 6 miesięcy.