Jak dbać o prawidłową higienę jamy ustnej? - ferreus.pl

Prawidłowa higiena jamy ustnej

Jeżeli zależy nam na posiadaniu pięknego i zdrowego uśmiechu, to koniecznie powinniśmy pamiętać o zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Jak się do tego zabrać? – zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Szczotkowanie zębów

Szczotkowanie zębów to bez wątpienia podstawowy element dbania o higienę jamy ustnej. Z pewnością każdy z nas słyszał to nie raz, ale nie zaszkodzi ponownie powtórzyć: zęby powinno się szczotkować minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdej przekąsce i posiłku. Jeżeli to niemożliwe, to musimy to robić rano zaraz po śniadaniu i bezpośrednio po spożyciu ostatniego posiłku. Głównym celem szczotkowania zębów jest usunięcie z ich powierzchni płytki nazębnej, czyli nagromadzających się bakterii. Warto wiedzieć, że płytka nazębna z czasem przeistacza się w kamień nazębny, który stwarza realne zagrożenie dla zdrowia zębów.

Akcesoria do higieny jamy ustnej

Oczywiście najważniejsza jest szczoteczka. Na rynku znajdziemy wiele modeli elektrycznych lub tradycyjnych. Najskuteczniejsze są szczoteczki elektryczne, ponieważ one pracują za nas. Główną ich wadą niestety jest cena. Jeśli ktoś decyduje się jednak na szczoteczkę tradycyjną powinien pamiętać, by wybierać szczoteczki o miękkim włosiu, małej główce pracującej i dobrze leżącej w dłoni rękojeści. W dbaniu o higienę powierzchni stycznych zębów konieczna jest nić dentystyczna. Dopełnieniem codziennej higieny jamy ustnej jest płukanka.

Regularne wizyty u dentysty

Jeżeli zależy nam na posiadaniu pięknego i zdrowego uśmiechu, to koniecznie powinniśmy pamiętać  o odbywaniu regularnych wizyt u lekarza dentysty i higienistki stomatologicznej. Dzięki nim możliwe jest bieżące kontrolowanie stanu uzębienia oraz szybka reakcja w przypadku wykrycia najmniejszego nawet ubytku. Pamiętajmy, że niewielkie zmiany leczy się łatwo i bezboleśnie.