Przyczyny chorób przyzębia i ich leczenie |periodontologia

periodontologia

Periodontologia jest działem stomatologii, który zajmuje się badaniem i profilaktyką oraz leczeniem tkanek, stanowiących aparat wieszadłowy zębów. Przyzębie to składowa narządu żucia. Dzieli się na przyzębie brzeżne i wierzchołkowe. W skład przyzębia zaliczają się tkanki, będące w kontakcie z szyjką zęba, a mianowicie: dziąsło, ozębna, okostna i kość wyrostka zębodołowego oraz cement korzeniowy. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z obecności i choroby przyzębia, póki nie rozpozna jednego z objawów. Należą do nich: krwawienie dziąseł, odsłonięcie szyjek zębowych, wydłużanie się koron zębowych, nieprzyjemny zapach z ust, opuchnięte lub przekrwione dziąsła, luźne zęby oraz ropa pojawiająca się między zębami i dziąsłem.

Przyczyny chorób przyzębia

Głównym powodem chorób dziąseł jest gromadzenie się blaszki bakteryjnej, która twardnieje w surowym osoczu nazywanym kamieniem nazębnym. Jeśli zapomnimy o higienizacji, czyli okresowym usuwaniu kamienia dochodzi do wytwarzania toksyn. Toksyny z biegiem czasem drażnią dziąsła, powodując, ze te są czerwone i podatne na krwawienie. Dwa najważniejsze rodzaje chorób przyzębia to zapalenie dziąseł oraz zapalenie przyzębia. Zapalenie dziąseł występuje najwcześniej, wpływając na tkanki dziąseł. Zapalenie przyzębia jest bardziej zaawansowane, wpływając na dziąsła, kości i inne struktury odpowiedzialne za podtrzymywanie zębów.

Leczenie chorób przyzębia

Leczenie chorób przyzębia wymaga odpowiednio dobranego postępowania, ale również motywacji i regularnego współdziałania ze strony pacjenta. Jak zostało wspomniane pierwszym i podstawowym krokiem jest przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się powstałych już zmian i tworzeniu się przewlekłego stanu zapalnego. W przypadku zmian zaawansowanych należy  podjąć decyzję o specjalistycznym leczeniu, takiego jak szynowanie zębów lub wykonanie zabiegu operacyjnego, np. przeszczepów dziąseł, nadbudowy kości lub tzw. kiretaż. Takie leczenie ma zapewnić poprawę stabilności zębów lub odtworzenie prawidłowego pokrycia korzeni chroniącymi je tkankami miękkimi.