Czym zajmuje się periodontologia? - ferreus.pl

periodontologia

Periodontologia to jedna ze specjalizacji stomatologicznych. Jest to bardzo obszerna dziedzina, która związana jest bezpośrednio z diagnozowaniem i leczeniem chorób przyzębia, czyli tkanek otaczających zęby. Tego rodzaju schorzenia są dość powszechne wśród pacjentów i niestety bardzo często lekceważone, a niestety takie działanie w skrajnych przypadkach może skutkować nawet utratą zębów.

Czym jest przyzębie i jakie są typowe choroby przyzębia?

Przyzębie to wszystkie tkanki otaczające ząb. Ich celem jest ochrona zęba przed zakażeniami i utrzymywanie go w zębodole. W skład przyzębia wchodzi dziąsło, ozębna, cement korzeniowy, kość wyrostka zębodołowego. Wyróżniamy przyzębie brzeżne i okołowierzchołkowe.

Choroby przyzębia występują dość często. Do najczęstszych schorzeń zaliczamy zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z nieco mniej zaawansowanym stanem zapalnym, który dotyka jedynie dziąsła. Z kolei zapalenie przyzębia może obejmować również pozostałe części przyzębia (poza dziąsłem).

Na występowanie chorób przyzębia wpływa wiele czynników. Zaliczamy do nich przede wszystkim niewłaściwą higienę jamy ustnej. Oprócz tego wpływ na stan naszego przyzębia mogą mieć też m.in. choroby ogólne (np. cukrzyca), przyjmowane leki, zaburzenia i zmiany hormonalne (np. ciąża).

Kiedy konieczne jest leczenie periodontologiczne?

Dziedzina periodontologii jest obecnie bardzo rozwinięta. Leczenie periodontologiczne może obejmować zarówno terapię miejscową, jak i ogólnoustrojową. Oczywiście w większości przypadków mamy do czynienia z miejscowym leczeniem zachowawczym, które bywa wystarczające w przypadku standardowych schorzeń, np. stanów zapalnych.

Warto przy tym dodać, że periodontologia zajmuje się nie tylko chorobami tkanek otaczających ząb, ale może również obejmować inne stany chorobowe dotyczące tkanek miękkich jamy ustnej. W związku z tym w gabinecie periodontologicznym przyjmowani są też pacjenci z różnymi chorobami warg, zmianami na błonie śluzowej policzków czy na dnie jamy ustnej.