Czym zajmuje się ortodoncja? - ferreus.pl

Aparat ortodontyczny

Według badań archeologicznych ludzie już kilka milionów lat temu dokonywali pierwszych operacji stomatologicznych, polegających na usuwaniu zębów. Od kilkunastu tysięcy lat za to pierwsi “amatorscy dentyści” próbowali wydrapywać czy borować miejsca objęte próchnicą i zalepiać ubytki. Ortodoncja, która zajmuje się korygowaniem wad zgryzu oraz błędów we wzroście zębów wyodrębniła się dopiero w czasach nowożytnych, kiedy to zaczęły powstawać pierwsze protezy zębowe wykonane z metali szlachetnych, a później kauczuku.

Rodzaje wad zgryzu oraz sposoby ich leczenia

Wady zgryzu dzielą się głównie na te wrodzone oraz nabyte. Wrodzone mają związek z uwarunkowaniami genetycznymi, a nabyte mogą być spowodowane negatywnymi przyzwyczajeniami małych dzieci, takimi jak gryzienie ołówka czy ssanie kciuka. Nieprawidłowości zgryzu dzielą się na pionowe, poziome i poprzeczne, a do popularnych wad należą:

  • tyłozgryz i przodozgryz – nieprawidłowe ułożenie łuków zębowych względem siebie,

 

  • szparowatość – w tym wypadku tej nieprawidłowości pomiędzy zębami występują wyraźne przerwy,

 

  • stłoczenie zębów – zęby są zbyt duże w stosunku do swoich podstaw lub jest ich za wiele, przez co dochodzi do wyraźnego ich stłoczenia.

 

Najpopularniejszym przyrządem, który służy do prostowania zębów i eliminowania wad zgryzu jest aparat ortodontyczny. Na rynku występują aparaty ruchome oraz stałe. Ruchome się zdejmuje (na przykład do jedzenia), a stałe przy pomocy zamków ortodontycznych umieszcza się na stałe na zębach pacjenta. Zabiegi ortodontyczne pozwalają na piękne i zdrowe zęby, olśniewający uśmiech i pozbycie się kompleksów. Jeśli interesuje Cię wyrównanie swoich zębów, skorzystaj z oferty naszej przychodni stomatologicznej.