Czym są zęby zatrzymane? - ferreus.pl

zęby zatrzymane

Zęby zatrzymane to zęby, które znajdują się pod powierzchnią dziąsła. Warto zaznaczyć, że są one w pełni wykształcone, ale zamiast wyjść na powierzchnię, zatrzymały się w górnej lub dolnej tkance chrzęstnej dziąsła. Do grupy zębów zatrzymanych zaliczamy między innymi: górne jedynki, górne trójki, górne i dolne ósemki oraz dolne zęby przedtrzonowe. Wystąpienie zębów zatrzymanych może prowadzić do problemów ze zgryzem oraz wykrzywienia innych zębów. Trzeba również wspomnieć, że zęby zatrzymane mogą powodować liczne stany zapalne oraz przewlekłe bóle głowy.

Przyczyny występowania zębów zatrzymanych

Ciężko wskazać jednoznaczną przyczynę powstawania zębów zatrzymanych. Najczęściej jednak winą za ich występowania obarcza się niezgodność pomiędzy liczbą zębów, a ich wielkością oraz naturalne tendencje do zmniejszania rozmiarów szczęki. Nie bez znaczenia jest tu również niedobór witaminy A oraz witaminy D, a także występowanie różnych ognisk chorobowych. Zdarza się też, zwłaszcza w przypadku zębów stałych, że w łuku zębowym nie ma odpowiedniej ilości miejsca. Wpływ na powstawanie zębów zatrzymanych mają również guzy szczęki i torbiele. Warto też zaznaczyć, że problem zębów zatrzymanych dotyczy przeważnie zębów stałych.

Jak leczyć zęby zatrzymane?

Dobór leczenia powinien zostać przede wszystkim uzależniony od stopnia skomplikowania danego przypadku. Nierzadko zdarza się, że w proces angażowani są specjaliści z zakresu ortodoncji oraz chirurgii szczękowej. Bywają przypadki, w których zatrzymanie zębów można wyleczyć już poprzez nacięcie łuku szczęki, ale zdarza się również, że konieczne jest działanie chirurgiczne, które polega na wyrżnięciu zęba. O tym, jak powinno wyglądać leczenie, zadecyduje lekarz stomatolog podczas pierwszej wizyty. Dobrze jednak już na początku zdawać sobie sprawę, że proces jest bardzo długi i w skrajnych przypadkach trwać może nawet do dwóch lat.