Periodontologia zaliczana jest do jednych z najmłodszych specjalności stomatologicznych. Zabiegi periodontologiczne umożliwiają skuteczne przeciwdziałanie chorobom przyzębia, a także pozwalają na korektę anatomicznych, rozwojowych i urazowych nieprawidłowości w obszarze dziąseł, błony śluzowej przedsionka jamy ustnej i kości.
Wbrew pozorom periodontologia nie sprowadza się wyłącznie do rozwiązywania problemów związanych z krwawiącymi dziąsłami. Periodontolog wykonuje szereg zabiegów higienicznych, takich jak piaskowanie zębów, skaling, kiretaż. Wpływają one na eliminację czynników chorobotwórczych, takich jak poddziąsłowy kamień nazębny, a także odbudowę podparcia kostnego zębów i tkanek miękkich.
Kiedy niezbędne jest wykonanie zabiegu periodontologicznego?
W przypadku zapalenia przyzębia niezbędne jest kompleksowe leczenie. Najczęściej składa się z trzech etapów. Na początku mamy do czynienia z fazą wstępną, która dotyczy higienizacji, następnie przeprowadzane są zabiegi korekcyjne, a w konsekwencji działania podtrzymujące. Działania chirurgicznie są niezbędnym elementem fazy korekcyjnej. Wdraża się je wtedy, gdy zabiegi higienizacyjne okazują się nieskuteczne lub gdy w zmiany w tkankach podtrzymujących zęby są bardzo zaawansowane i poważne (np. istnieje obawa rozchwiania lub utraty zęba).
Zabiegi z zakresu chirurgii periodontologicznej mają na celu przede wszystkim:
- zapewnienie dostępu do powierzchni korzeni zębów
- wyeliminowanie stanu zapalnego
- kontrolę płytki nazębnej poprzez np. spłycenie głębokości kieszonek lub korektę uwarunkowań anatomicznych
- regenerację tkanek aparatu zawieszeniowego zębów
- poprawę warunków topograficznych w obszarze śluzówkowo-dziąsłowym
Przykładowe zabiegi periodontologiczne
Standardowe zabiegi periodontologiczne możemy podzielić na dwie podstawowe grupy. Jedną z nich stanowią zabiegi przeprowadzane ze względu na obecność kieszonek przyzębnych lub dziąsłowych. Druga grupa dotyczy zabiegów chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej.
Oto dwie grupy zabiegów wchodzących w zakres periodontologii:
- Zabiegi całkowicie eliminujące kieszonki dziąsłowe: gingiwoplastyka, dowierzchołkowe przesunięcie płata.
- Zabiegi częściowo eliminujące (spłycające) kieszonki: kiretaż zamknięty, zabiegi płatowe, kiretaż otwarty, plastyka dziąsła i wyrostka zębodołowego (gingivoosteoplastica), zabiegi płatowe z zastosowaniem przeszczepów, wszczepów kostnych lub biomateriałów kościozastępczych, zabiegi płatowe w połączeniu ze sterowaną regeneracją tkanek (GTR) lub innymi technikami regeneracji tkanek przyzębia.