Dystalizacja zębów - czym jest i kiedy się ją wykonuje?

dentysta

Dbanie o zdrowe zęby i piękny uśmiech to bardzo ważna sprawa. Zresztą w dzisiejszych czasach chyba każdy jest tego świadomy. Jednak dbanie o zęby to pojęcie bardzo rozbudowane i często wymagające wizyt u stomatologa, a nawet bardziej lub mniej skomplikowanych zabiegów. Dziś chcemy Państwu przybliżyć pojęcie dystalizacji zębów. Czym jest owa dystalizacja i dlaczego się ją wykonuje? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Dystalizacja zębów – czym właściwie jest?

Warto zacząć od tego, że dystalizacja zębów to jeden z elementów leczenia ortodontycznego. Wykorzystuje się przy nim tak zwany aparat stały, który zakładany jest w celu wywołania ruchu pojedynczego zęba albo całej grupy zębów – w sposób taki, aby przesunęły się one do tyłu, czyli wzdłuż wyrostka zębodołowego. Innymi słowy, dystalizacja stosowana jest po to, aby przywrócić odpowiednie ułożenie zębów w przypadku występowania ich wychyleń i stłoczeń.

Konieczność zastosowania dystalizacji wynikać może z określonych wad zgryzu, na przykład takich jak stłoczenia zębów, wychylenia ich z łuku czy też wada polegająca na przesunięciu dolnego łuku zębowego do tyłu względem górnego, czyli tak zwany tyłozgryz. Warto przy tej okazji nadmienić, że zastosowanie odpowiednio dobranego stałego aparatu ortodontycznego stosowanego w celu dystalizacji zębów, pozwala na przywrócenie właściwego ich ułożenia w ciągu 8-12 miesięcy. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych przypadków, niemniej da się to osiągnąć właśnie w takim czasie.

Dystalizacja zębów a wady zgryzu

Wady zgryzu to obecnie nie tylko problem związany z estetyką jamy ustnej. Nieleczone problemy tego typu, mogą doprowadzić wręcz do przedwczesnej utraty zębów, a także stają się przyczyną problemów z gryzieniem oraz żuciem i przyczyniają się do pojawienia poważnych wad wymowy. Właśnie dlatego tak ważna jest regularna wizyta u ortodonty. Powinna ona być wręcz elementem profilaktyki stomatologicznej, szczególnie w przypadku małych dzieci. Pamiętajmy, że wady zgryzu to dzisiaj coraz powszechniejszy problem, który wymaga diagnostyki, a często także leczenia.  Dystalizacja wprowadzona odpowiednio wcześniej pozwala w skuteczny i bezpieczny sposób przywrócić prawidłowe ustawienie zębów i rozwiązać problem, który z biegiem lat może być przyczyną wielu problemów.