Wady zgryzu – co je powoduje oraz w jaki sposób się je leczy?

zgryz

Nieprawidłowa artykulacja, problemy z oddychaniem, gryzieniem lub połykaniem, a nawet widoczne defekty twarzy to najczęstsze objawy wad zgryzu. Wyróżnia się wiele rodzajów wad, które powstają z różnych przyczyn. Niemniej warto pamiętać, że diagnostyka i leczenie w zakresie ortodoncji pozwala uporać się z problemem zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Dlaczego korekta wad zgryzu jest ważna? Leczenie wad zgryzu ma kluczowe znaczenie dla komfortu pacjenta oraz pozytywnie wpływa na jego wygląd. Jest też istotne z punktu widzenia jego zdrowia i pozwala uniknąć wielu poważnych chorób. O tym, co przyczynia się do powstawania wad zgryzu oraz jak je leczyć, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Co przyczynia się do powstawania wad zgryzu i jak się je leczy?

Wady zgryzu mogą być wrodzone lub nabyte. W przypadku tych pierwszych mowa o dziedzicznych skłonnościach do występowania nieprawidłowości w budowie lub funkcjonowaniu jamy ustnej, które przyczyniają się do rozwoju wad zgryzu już w okresie płodowym. Wady nabyte z kolei zwykle zauważa się we wczesnym dzieciństwie. Ich przyczyn może być znacznie więcej. Zalicza się do nich np. zaburzenia hormonalne, niedobory witaminowe, częste infekcje dróg oddechowych czy też powikłania po przebytych przez matkę w okresie ciąży chorobach lub przyjmowanych lekach. Na zaburzenia mogą mieć wpływ także urazy, nieleczone choroby takie jak, chociażby próchnica czy nieprawidłowe nawyki np. zbyt długie ssanie smoczka lub obgryzanie paznokci.

W zależności od rodzaju wady można podjąć jednak odpowiednie leczenie, dzięki któremu można ją skorygować lub całkowicie wyeliminować. Do korekcji wad zgryzu najczęściej stosuje się aparaty ortodontyczne. Wyróżnia się aparaty ruchome oraz stałe. W niektórych przypadkach ortodonta może też zalecić konieczność noszenia specjalnych nakładek. Poza ortodoncją pacjenci mogą zdecydować się także na leczenie operacyjne. Zaleca się je zwykle w przypadku osób borykających się z wadami, które zniekształcają ich wygląd lub istotnie utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Ponadto w korekcji wad zgryzu korzysta się również z mioterapii, czyli różnego rodzaju ćwiczeń mięśni mimicznych i szczęki.