Znieczulenie komputerowe – działanie i sposób aplikacji

znieczulenie

Ból i dyskomfort to często pierwsze skojarzenia z wizytą u dentysty. Nie da się ukryć, że część zabiegów stomatologicznych bywa bolesna i nieprzyjemna. Jednak obecnie stomatolodzy wykorzystują wiele nowoczesnych metod, dzięki którym są w stanie zminimalizować dyskomfort, a nawet całkowicie go wyeliminować. Stosują do tego celu różne rodzaje znieczulenia miejscowego. Jedną z nowocześniejszych metod redukcji bólu jest znieczulenie komputerowe. O tym, jak działa oraz kiedy znajduje zastosowanie, piszemy poniżej.

W jaki sposób działa znieczulenie komputerowe?

Znieczulenie komputerowe polega na aplikacji środka znieczulającego przy użyciu specjalnego aplikatora, który wyglądem przypomina długopis. Podłączenie aplikatora do systemu komputerowego sprawia, że stomatolog precyzyjnie dozuje preparat pod odpowiednim ciśnieniem. Na bieżąco obserwuje też, jak działa, dzięki czemu może ocenić, czy podana dawka jest wystarczająca dla danego Pacjenta. W ten sposób unika się uczucia rozparcia tkanek, a Pacjent nie odczuwa silnego odrętwienia szczęki. Urządzenie wyposażone jest w cienką igłę, za pomocą której nakłuwa się dziąsło Pacjenta. Samo ukłucie jest bezbolesne, a wszystko za sprawą tego, że poprzedza je dodatkowe znieczulenie miejscowe. Przed zastosowaniem aplikatora dziąsło smaruje się żelem, który tymczasowo je znieczula.

Kiedy stosuje się znieczulenie komputerowe?

Nowoczesna metoda znieczulenia komputerowego znajduje szerokie zastosowanie podczas wielu standardowych zabiegów stomatologicznych. Wykorzystuje się ją np. przed leczeniem kanałowym, usuwaniem kamienia nazębnego czy wypełnianiem ubytków próchnicowych. Ze względu na to, że znieczulenie komputerowe jest precyzyjne, a przede wszystkim bezpieczne i bezbolesne, coraz częściej stanowi alternatywę dla tradycyjnego znieczulenia miejscowego, aplikowanego za pomocą strzykawki. Szczególnie sprawdza się w przypadku osób, które boją się zastrzyków i dla których samo wykonanie znieczulenia jest już bardzo stresujące. Z tego samego powodu często stosuje się je również u dzieci.