Profilaktyka stomatologiczna
Celem profilaktyki stomatologicznej jest zachowanie zdrowia jamy ustnej, które wpływa na poprawę ogólnej kondycji organizmu człowieka. Skuteczność złożonego zespołu działań profilaktycznych zależy przede wszystkim od zaangażowania Pacjentów. Nasi specjaliści dokładają wszelkich starań, by każda wizyta w gabinecie dentystycznym przebiegała komfortowo. Nieodzownym elementem profilaktyki stomatologicznej są regularne przeglądy kontrolne (co najmniej raz na pół roku). Kładziemy nacisk na edukację w zakresie higieny jamy ustnej. Zajmujemy się wybarwianiem płytki bakteryjnej, czyszczeniem złogów nazębnych oraz fluoryzacji. Profilaktyka stomatologiczna podnosi skuteczność także leczenia próchnicy zarówno u dorosłych, jak i dzieci.
Jak prawidłowo szczotkować zęby?
Profilaktyka stomatologiczna pozwala Pacjentom zrozumieć, jaka jest istota prawidłowego szczotkowania zębów. W trakcie tej codziennej czynności usuwa się płytkę bakteryjną, która była odpowiedzialna za powstawanie bolesnych dolegliwości w obrębie jamy ustnej. Świeżo powstała płytka bakteryjna jest niegroźna przez kilka godzin. Dopiero po upływie pewnego czasu pojawiają się bakterie próchnicotwórcze, które z cukrów wytwarzają kwasy uszkadzające zęby. Jeżeli pozwolimy na dłuższy rozwój bakterii, po około 24 godzinach zaatakują one dziąsła oraz kość wyrostka zębodołowego. To z kolei prowadzi do zapalenia przyzębia. W ramach profilaktyki stomatologicznej uczymy pacjentów, jak skutecznie i prawidłowo szczotkować oraz nitkować zęby, co wbrew pozorom nie jest sprawą oczywistą.
Dlaczego profilaktyka stomatologiczna jest tak ważna?
Profilaktyka stomatologiczna ma ogromne znaczenie dla przyszłego stanu uzębienia, liczby przeprowadzonych zabiegów leczniczych, takich jak leczenie kanałowe, dolegliwości Pacjenta i problemów zdrowotnych w obrębie jamy ustnej. Odgrywa także istotną rolę w jak najdłuższym zachowaniu własnego uzębienia. Uświadomienie Pacjentom istnienia płytki bakteryjnej oraz jej szkodliwości dla zębów to pierwszy krok ku poprawie zdrowia i komfortu psychicznego. Wybarwianie płytki bakteryjnej, które stosujemy w trakcie profilaktyki stomatologicznej, jest jedną z najlepszych metod wizualizacji szkodliwego nalotu. W parze z fluoryzacją i systematycznymi kontrolami pozwala cieszyć się życiem bez doświadczania bólu zębów. Profilaktyka stomatologiczna jest pierwszym i zarazem najważniejszym krokiem w leczeniu próchnicy i paradontozy. Systematyczne przeprowadzanie profesjonalnych zabiegów profilaktycznych, w połączeniu z codziennym dbaniem o higienę, pozwala pacjentom zachować zdrowe zęby i dziąsła na długie lata. Ważne są także badania profilaktyczne, pozwalające wykryć próchnicę we wczesnym stadium rozwoju i tym samy zapobiec wszelkim jej powikłaniom.
Zabiegi z zakresu profilaktyki stomatologicznej
Profilaktyka stomatologiczna obejmuje szereg zabiegów, które pozwalają zachować jamę ustną w dobrym zdrowiu, a co za tym idzie cieszyć się pięknym uśmiechem. Regularne ich wykonywanie oraz stosowanie się do zaleceń profilaktycznych zapobiega wielu chorobom przyzębia, zębów i dziąseł. Najważniejsze zabiegi z zakresu profilaktyki stomatologicznej oferowane przez nasz gabinet to:
Scaling
Zabieg ten ma na calu oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego. Stanowi on siedlisko niebezpiecznych dla zdrowia bakterii i może doprowadzić do stanu zapalnego dziąseł oraz przyzębia. W efekcie tego może nastąpić zanik przyzębia i odsłonięcie korzeni zębów, czyli paradontoza. Usunięcie kamienia jest więc jednym z najistotniejszych czynników hamujących rozwój tej choroby. Kamień, jako że jest dużo twardszy niż płytka nazębna, nie może być usunięty przy pomocy szczoteczki do zębów czy nici dentystycznej.
Piaskowanie
Piaskowanie zębów to zabieg polegający na usuwaniu osadów nazębnych i nieestetycznych przebarwień przy pomocy piaskarki. Pomaga w walce z kamieniem nazębnym i zazwyczaj jest zabiegiem uzupełniającym, wykonywanym po scalingu.
Fluoryzacja i lakowanie
Do profilaktyki stomatologicznej zaliczają się również takie zabiegi, jak fluoryzacja czy lakowanie. Pierwszy z nich, wykonywany 2-4 razy w roku pozwala zredukować próchnicę o 20-70%. Lakowanie natomiast ma na celu wypełnienie bruzd i zagłębień zębów trzonowych oraz przedtrzonowych specjalnymi żywicami. Dzięki temu można pozbyć się zalegających w bruzdach resztek pokarmów, powodujących ubytki próchnicowe.
Zapraszamy do naszego gabinetu w Warszawie, w dzielnicy Praga Północ.