Jak dbać o higienę jamy ustnej w ciąży? - ferreus.pl

higiena jamy ustnej

Pamiętajmy, że ciąża to okres, w którym kobiety bardziej niż kiedykolwiek powinny dbać o zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej, nie tylko dla siebie ale również dla zdrowia swojego nienarodzonego dziecka. Szczególnie groźna jest próchnica, ale uważać trzeba również na choroby przyzębia, których główną przyczyną są bakterie zawarte w kamieniu nazębnym. Zły stan dziąseł oraz zębów może odbić się niekorzystnie na przyszłym potomku. Jak dbać o zęby w trakcie ciąży?

Prawidłowa codzienna higiena jamy ustnej

Szczotkowanie i nitkowanie zębów to najważniejsze zabiegi higieniczne. Niestety – przyszłym mamom na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych bardzo często krwawią dziąsła, dlatego często zdarza się, że albo całkowicie odpuszczają sobie mycie zębów, albo robią to zbyt krótko i niedokładnie. To oczywiście błąd – pamiętajmy, że prawidłowe szczotkowanie i nitkowanie jest kluczowe dla utrzymania jej w dobrym zdrowiu. Zęby należy oczyszczać minimum dwa razy dziennie, przez co najmniej dwie minuty.

Inne zabiegi pielęgnacyjne

Po myciu zębów należy użyć irygatora i płukanki zawierającej fluor. Dzięki nim możliwe jest dokładne przepłukanie przestrzeni międzyzębowych z zalegających w nich luźnych resztek pokarmu i wzmocnienie zębów związkami fluorowymi.

Regularne wizyty u stomatologa

Regularne wizyty u higienistki stomatologicznej i stomatologa, to absolutna konieczność w przypadku kobiet w ciąży. Pamiętajmy, że nieleczone choroby jamy ustnej mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie nienarodzonego jeszcze dziecka. Dzięki rozwojowi współczesnej stomatologii i dostępności nieinwazyjnych znieczuleń domiejscowych możliwe jest praktycznie bezbolesne leczenie ewentualnych ubytków.

Higiena jamy ustnej – pamiętaj o języku

Pamiętajmy, że nie tylko zęby, ale i język, należy czyścić. To właśnie na tylnej części języka zbierają się bakterie beztlenowe, które odpowiedzialne są za produkcję lotnych związków siarki, czyli za nieprzyjemny zapach z ust. W celu ich pozbycia się należy oczyścić język specjalną szczoteczką do języka lub po prostu zwykłą szczoteczką z mięciutkim włosiem.