Z jakich materiałów są wykonywane wypełnienia zębowe? - ferreus.pl

wypełnienia zebowe

Ubytki w zębach, powstające najczęściej w wyniku postępu zmian próchniczych, są powszechnie występującym schorzeniem. Za rozwój próchnicy odpowiadają bakterie z rodzaju paciorkowców, które są stałą częścią fizjologicznej flory zamieszkującej jamę ustną. To właśnie one zajmują się rozkładem nadmiernej ilości dostarczanych do organizmu cukrów (głównie sacharozy), a produktem tych działań jest produkcja kwasów organicznych, które naruszają strukturę zębów i prowadzą do powstawania ubytków. Nie należy jednak bagatelizować tego problemu. Ubytki stanowią potencjalne wejście dla różnego rodzaju drobnoustrojów, które mogą doprowadzić do przykrych powikłań pod postacią zapalenia tkanek okołowierzchołkowych czy ropnia, a także znacznie poważniejszych dolegliwości jak m.in. zapalenie mięśnia sercowego, mózgu, nerek czy nawet sepsy. Właśnie z tego powodu tak ważne jest dbanie o stałą kontrolę stomatologiczną, która nie tylko zapobiega próchnicy, ale pozwala także zadbać o ubytki w ich początkowym stadium rozwoju.

Rodzaje wypełnień zębowych

Podstawowym sposobem leczenia istniejących ubytków wykorzystywanym w stomatologii zachowawczej jest wykonywanie różnego rodzaju wypełnień zębowych, zwanych potocznie plombami. To metoda, która umożliwia przywrócenie prawidłowego kształtu uszkodzonego zęba, umożliwiając jego dalsze funkcjonowanie i zabezpieczając wnętrze przed szkodliwą działalnością bakterii. Na początku stomatolog zajmuje się usunięciem i oczyszczeniem fragmentów ubytku naruszonych przez zmiany próchnicze, a następnie umieszcza w przygotowanym otworze zębowym odpowiedni materiał wypełnienia. Co ważne – nie istnieje jeden uniwersalny typ wypełnienia pasujący do wymagań każdego pacjenta.

Na rynku stomatologicznym mamy nowoczesne materiały wśród których znajdziemy ceramikę, porcelanę, glassjonomery czy klasyczne kompozyty. Możemy wykonać „zwykłe” wypełnienie lub inlayeonlaye lub overlaye. Każde z tych wypełnień ma swoje plusy i minusy. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać i rodzaju ubytku, z którym mamy do czynienia. Każdego pacjenta powinniśmy traktować indywidualnie wraz z przypadkiem jakim do nas trafia.

Najpopularniejsze wypełnienia

  • Wypełnienia nanocząsteczkowe światłoutwardzalne

Zakładanie plomby światłoutwardzanej polega na tym, że składniki wypełnienia są mieszane, a następnie aplikowane bezpośrednio w jamie wypełnienia. Miękka konsystencja umożliwia wygodne modelowanie zęba. W dalszym etapie wypełnienie jest naświetlane promieniowaniem pochodzącym z lampy polimeryzacyjnej, co umożliwia stwardnienie materiału i wreszcie jego finalną obróbkę. Wypełnienia światłoutwardzalne charakteryzują się naturalnym kolorem i połyskiem, dopasowanym do wyglądu zębów, dzięki czemu mogą być stosowane nawet w widocznych miejscach. Ponadto wykazują się dobrą wytrzymałością i odpornością na zgniatanie, natomiast duży stopień adhezji do szkliwa zapewnia znacznie lepszą ochronę przed nawrotem próchnicy. Ponadto wypełnienia światłoutwardzalne dają wyraźny kontrast na zdjęciach rentgenowskich, co pozwala uniknąć błędnej interpretacji badań i umożliwia ustalenie odpowiedniego planu leczenia protetycznego bądź ortodontycznego.

  • Wypełnienia glassjonomerowe

Wypełnienia glassjonomerowe wykonywane są ze specjalnych materiałów, których bazą jest szklany pył. Najchętniej są stosowane przy leczeniu ubytków zębów mlecznych, a także jako baza wykonywana pod korony zębowe. Charakteryzują się niezwykle dobrym i szybkim wiązaniem ze szkliwem i zębiną, a także wysoką wytrzymałością. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane zarówno przy leczeniu ubytków znajdujących się w zębach przedtrzonowych czy trzonowych, jak i tych zlokalizowanych w przednich zębach. Dodatkową zaletą wypełnień glassjonomerowych jest to, że przez długi czas uwalniają one jony fluorkowe – wspiera to wzmocnienie szkliwa i minimalizuje prawdopodobieństwo dalszego rozwoju próchnicy.