Wyrwany ząb – zalecenia po zabiegu - ferreus.pl

Klinika stomatologiczna

Zabieg ekstrakcji zęba jest koniecznością i lekarze zalecają go swoim pacjentom w przypadku, gdy inne sposoby leczenia są nieskuteczne i istnieje ryzyko powikłań ogólnoustrojowych. Współcześnie kliniki stomatologiczne i gabinety dentystyczne dysponują niezbędnymi narzędziami, metodami i rodzajami znieczuleń, dzięki którym wyrwanie zęba jest łatwiejsze do przeprowadzenia, a późniejsza rekonwalescencja nie jest dla pacjenta aż tak uporczywa.

Jeśli czeka cię zabieg wyrwania zęba, powinieneś pamiętać o kilku istotnych zasadach, które pozwolą ci szybciej zaleczyć ranę po ekstrakcji i uniknąć ewentualnych powikłań.

Jak postępować po zabiegu wyrwania zęba? Kilka przydatnych porad

  • Bezpośrednio po zabiegu przez minimum 2 godziny nie należy nic jeść ani pić.
  • Przez ok. dobę po zabiegu trzeba unikać zbytniego wysiłku fizycznego. Trzeba również zrezygnować z picia kawy, napojów energetycznych czy alkoholu, ponieważ powodują one wzrost ciśnienia, co może niekorzystnie wpływać na proces gojenia się rany.
  • Koniecznie należy zaprzestać palenia papierosów – nawet przez 3 dni. Dym papierosowy to całe spektrum różnorodnych szkodliwych substancji, które negatywnie wpływają na proces gojenia się ran.
  • Przez pierwsze dni rekonwalescencji należy spożywać letnie pokarmy o delikatnej konsystencji. Szczególnie przez pierwszy dzień trzeba uważać na gorące i twarde pokarmy.
  • Po zabiegu nie należy pić napojów przez słomkę. Pijąc w ten sposób zasysamy płyny, a odruch ten może przyczynić się do uszkodzenia skrzepu i rany.
  • Unikać należy również płukania jamy ustnej, przynajmniej przez pierwszą dobę. Również pod wpływem energicznego płukania może dojść do uszkodzenia skrzepu.
  • Można wykonywać delikatne płukanki ziołowe (unikając oczywiście energicznego płukania), np. z szałwii o właściwościach antyseptycznych.
  • Po zabiegu ekstrakcji zęba bardzo ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej. Niemniej jednak mycie zębów powinno odbywać się niezwykle ostrożnie. Podczas delikatnego szczotkowania trzeba unikać rany.
  • Może się zdarzyć, że zaczniemy odczuwać ból w chwili, gdy środki przeciwbólowe przestaną działać. Jest to zupełnie naturalna reakcja, chociaż powoduje pewien dyskomfort. Warto wówczas sięgnąć po leki przeciwbólowe, najlepiej o dodatkowym działaniu przeciwzapalnym.