Kiedy trzeba wyrwać ząb? Najczęstsze przyczyny ekstrakcji zębów - ferreus.pl

Chirurgia stomatologiczna

Dla wielu osób konieczność wyrwania zęba brzmi jak wyrok. Trzeba jednak pamiętać, że w bardzo wielu przypadkach zabieg usunięcia zęba jest konieczny dla zdrowia i sprawnego funkcjonowania całej jamy ustnej. Pozostawienie chorego zęba, którego nie da się już wyleczyć, mogłoby doprowadzić do bardzo poważnych powikłań ogólnoustrojowych.

Co więcej, obecnie nie należy też zbytnio obawiać się zabiegu ekstrakcji. Chirurgia stomatologiczna dysponuje obecnie zaawansowanymi technikami i sprzętem, pozwalającym na przeprowadzenie ekstrakcji w sposób jak najbardziej komfortowy dla pacjenta i jak najmniej bolesny.

Kiedy trzeba wyrwać ząb?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że decyzja o wyrwaniu zęba podejmowana jest w ostateczności, gdy nie ma możliwości innych metod leczenia czy korekcji uzębienia. Dopóki są szanse na to, by odzyskać pełną sprawność zdrowotną zęba, dopóty stomatolog robi wszystko, by osiągnąć ten cel. Niestety nie zawsze jest to możliwe i wtedy właśnie najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie przyczyny naszych dolegliwości.

Bardzo częstym powodem ekstrakcji zęba jest zaawansowana i postępująca infekcja. Próchnica atakująca miazgę zęba prowadzi do rozległego stanu zapalnego, który w początkowej fazie leczony jest antybiotykami. Jeśli jednak antybiotykoterapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, jedynym rozwiązaniem może okazać się usunięcie bolącego zęba. Warto też dodać, że u niektórych pacjentów samo ryzyko wystąpienia infekcji kwalifikuje do przeprowadzenia zabiegu usunięcia zęba (np. przed zabiegiem chemioterapii).

Inną przyczyną ekstrakcji zęba jest za ciasna jama ustna. Zwykle ząb lub zęby usuwane są przed zabiegiem ortodontycznym, który wykonywany jest w celu korekcji wad zgryzu.

Ekstrakcja zęba może być też niezbędna w przypadku poważnych chorób dziąseł. Gdy do tkanek i kości otaczających ząb wda się infekcja, może dojść do poluzowania zęba, który po pewnym czasie zaczyna się chwiać. Jeśli podjęte przez stomatologa leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów i objawy się nasilają, jedyną możliwością na usunięcie przykrych dolegliwości może być wyrwanie zęba.