Skąd bierze się kamień nazębny? - ferreus.pl

kamień nazębny

Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka bakteryjna (nazywanej z angielskiego dental plag), która nie została w porę usunięta przy szczotkowaniu.
Do jej mineralizacji dochodzi bardzo szybko, bo już po 3-4 dniach jej nieskutecznego usuwania. W skład płytki nazębnej wchodzą bakterie oraz resztki rozłożonego pokarmu.

Jak już stwierdzono kamień nazębny jest zmineralizowaną płytką bakteryjną. Jego część mineralną stanowią fosforany wapnia pochodzące ze śliny. Stąd miedzy innymi kamień odkłada się najłatwiej na językowych powierzchniach zębów siecznych w żuchwie i policzkowych powierzchniach zębów trzonowych szczęki, ponieważ tam właśnie znajdują się ujścia dużych gruczołów ślinowych.

Powstawanie kamienia nazębnego wbrew pozorom jest wątpliwą reakcją ochronną organizmu, który gromadzi na powierzchni zębów płytkę z minerałów w celu ich zabezpieczenia przed dostępem bakterii. Zasadowe związki mają zabezpieczać przed próchnicą, którą wywołują kwasy produkowane przez drobnoustroje.
Niestety jest to działanie nieskuteczne, ponieważ jego szorstka powierzchnia zawsze pokryta jest żywą płytką.

kamien-zeby

Kamień powstaje nad, jak i poddziąsłowo powodując stan zapalny tkanek miękkich wokół zębów. Kiedy jest go dużo spycha dziąsła w stronę wierzchołków korzeni  zębów  w efekcie doprowadzając do ich rozchwiania, a w skrajnych wypadkach do ich utraty.
Dlatego regularne i bardzo dokładne szczotkowanie oraz nitkowanie mogą znacznie opóźnić proces powstawania kamienia nazębnego. Tworzeniu się kamienia można również zapobiegać dzięki sumiennej higienie jamy ustnej. Zalecane są też specjalne szczoteczki soniczne i elektryczne, irygatory do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz specjalne płukanki.

Ważne jest niedopuszczanie do powstawania kamienia nazębnego, a jak już tak się stanie to lekarze z Przychodni stomatologicznej Ferreus zalecają przeprowadzanie zabiegu higienizacji.
Do tego celu stosuje się specjalne skalery ultradźwiękowe, laserowe lub środki chemiczne, dzięki którym powierzchnia zębów jest oczyszczana.
Usuwanie kamienia jest niezbędne dla zachowania silnych i zdrowych zębów. Nadmiar osadu może prowadzić do ich rozchwiania i wypadnięcia.