Rodzaje koron protetycznych — wady i zalety - ferreus.pl

Proteza częściowa

Korony protetyczne mają na celu odbudowę naturalnych zębów, który stan uniemożliwia założenie wypełnienia, czyli plomby. Jest to uzupełnienie protetyczne mocowane na trwałe. Zakładane są w sytuacjach, gdy naturalna korona zęba zostanie w dużym stopniu zniszczona poprzez rozwój próchnicy, złamania zęba, po leczeniu kanałowym lub pod wpływem innego urazu. Głównym zadaniem koron protetycznych jest poprawa wyglądu oraz przywrócenie funkcji zęba.

Jak klasyfikujemy korony protetyczne?

Korony protetyczne możemy rozróżnić ze względu na m.in.:

  • stopień ingerencji w odbudowę zęba (częściowe, osłaniające, całkowite)
  • położenie względem dziąsła (poddziąsłowe, dodziąsłowe, naddziąsłowe)
  • budowę, która wpływa na sposób szlifowania zęba w celu założenia uzupełnienie protetycznego (schodkowe, bezschodkowe)
  • materiał, z którego zostały wykonane (korony jednolite: metalowe, ceramiczne, akrylowe, korony złożone, czyli wykonane z kilku rodzajów materiałów)

Rodzaje koron protetycznych wraz z ich zaletami i wadami

  • Korona metalowa. Do zalet koron metalowych możemy zaliczyć trwałość oraz stosunkowo niską cenę. Niestety mają swoje wady: wyglądają dość nienaturalnie i u niektórych osób mogą wywoływać reakcje alergiczne.
  • Korona w pełni cyrkonowa. Do zalet tych koron zaliczamy wytrzymałość oraz estetyczny wygląd. Nie przyczyniają się do powstawania reakcji alergicznych i zapewniają dobrą izolację temperaturową. Niestety mają ograniczoną przezierność, co może wpływać na efekt estetyczny. Ich twardość może mieć również wpływ na ścieranie się przeciwległych zębów.
  • Korona pełnoceramiczna, porcelanowa. Zalety tych koron to przede wszystkim bardzo estetyczny, naturalny wygląd. Są częściowo przezierne, dzięki czemu wyglądem przypominają naturalne szkliwo i nie przyczyniają się do ciemnienia przyległych tkanek. Nie powodują też reakcji alergicznych. Wśród wad możemy wskazać podatność na pękanie. Są stosunkowo twarde, więc mogą wpływać na ścieranie się przeciwległych zębów.
  • Korona porcelanowa na podbudowie z metalu. Zaletą takiego rozwiązania jest dużą elastyczność, dlatego zęby są mniej narażone na pękanie. Niestety niektóre stopy metalu (głównie te zawierające nikiel) mogą wywoływać reakcje alergiczne. Co więcej, korona porcelanowa na podbudowie z metalu może przyczyniać się do powstawania przebarwień przy dziąśle.
  • Korona porcelanowa na podbudowie z tlenku cyrkonu. Te korony wyglądają bardzo naturalnie, są trwałe i wytrzymałe, nie powodują reakcji alergicznych oraz bardzo dobrze przylegają. Do wad zaliczamy większą minimalną grubość w porównaniu do podbudowy metalowej, co może utrudniać ich prawidłowe umiejscowienie.