Profilaktyka stomatologiczna. Najczęściej popełniane błędy - ferreus.pl

szczotkowania zębów

Zapobieganie chorobom, czyli „PROFILAKTYKA” odgrywa coraz większą rolę w działalności opieki zdrowotnej, pozwala ona bowiem na zaoszczędzenie ludziom wielu cierpień i wydatków na bardzo kosztowne, często bolesne, a nie zawsze skuteczne leczenie.
Profilaktyka w stomatologii odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy, chorobom przyzębia oraz innym chorobom zębów i jamy ustnej.

Właściwa higiena pozwala na eliminację przykrego zapachu z ust, zmniejsza przebarwienia (od papierosów, kawy, herbaty, itp.) i zapewnia poczucie świeżości. Stosowanie się do jej zasad pozwala na zachowanie własnego zdrowego uzębienia, a tym samym pięknego uśmiechu do późnej starości.
Aby profilaktyka stomatologiczna przynosiła właściwe skutki, konieczne jest jej odpowiednie wykonywanie. Poznaj najczęściej popełniane błędy przez każdego z nas.

 Błędy w trakcie profilaktyki stomatologicznej. 

 

  • Nieodpowiedni czas szczotkowania zębów– optymalnym czasem szczotkowania są 3 minuty (minimum to mycie ich 2 razy dziennie, rano i wieczorem) Gdy wykonujemy tę czynność krócej nie jesteśmy w stanie dokładnie oczyścić wszystkich zębów z resztek jedzenia, bakterii i płytki nazębnej.
  • Źle dobrana szczoteczka do zębów, zbyt twarda lub zbyt miękka– niedostosowana do indywidualnych potrzeb szczoteczka bardzo często jest powodem pojawiania się w jamie ustnej podrażnień dziąseł i stanów zapalnych.
  • Niedokładne szczotkowanie– omijanie niektórych zakamarków w jamie ustnej oraz nieoczyszczanie przestrzeni międzyzębowych(konieczność używania nici dentystycznych) prowadzi do gromadzenia się w nich bakterii, powstawania kamienia oraz próchnicy;
  • Omijanie języka– w higienie jamy ustnej równie ważne jak szczotkowanie zębów jest też regularne oczyszczanie języka, na którym również gromadzą się bakterie (można zaobserwować biały nalot); do czyszczenia języka nie należy używać tej samej szczoteczki co do zębów (w ten sposób można łatwo przenieść bakterie z języka na zęby), ale wybrać specjalny skrobak do języka;
  • Niestosowanie płynu do jamy ustnej– pomijanie tego kroku w codziennej higienie uniemożliwia dokłane wypłukanie bakterii z miejsc niedostępnych dla szczoteczki; po każdym oczyszczeniu zębów szczoteczką warto przepłukać jamę ustną płynem, najlepiej używając do tego IRYGATORA – myjki pod ciścnieniem.
  • Brak użytkowania nici dentystycznej – higiena jamy ustnej nie jest kompletna bez regularnego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych nicią; nagromadzone tam resztki pokarmów są świetną pożywką dla bakterii, dlatego aby zapobiec próchnicy i stanom zapalnym nić stomatologiczną warto mieć zawsze przy sobie i używać również między szczotkowaniami.
  • Mycie zębów po posiłku – jest ważne, jednak jest pewne ale. Zaleca się, aby myć zęby ok. 20-30 min. po posiłku. Jedzenie różnych potraw, a w szczególności kwaśnych produktów zaburza poziom pH w jamie ustnej. Z tego względu należy odczekać kilkanaście minut po posiłku, by pH powróciło do normy.

 

Bardzo ważne jest, aby nie popełniać tych błędów i wystrzegać się ich już od najmłodszych lat. Dlatego jeśli nie jesteś pewny, jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej i zębów, umów się na wizytę instruktażową. Stomatologia Ferreus- zapraszamy.