Jak prawidłowo używać nici dentystycznej? - ferreus.pl

Jak nitkować zęby

Codzienne dwukrotne szczotkowanie zębów stanowi podstawę prawidłowej higieny jamy ustnej, ale niestety za pomocą szczoteczki można czyścić 70% powierzchni zębów, pozostałe 30% stanowią przestrzenie międzyzębowe, które należy oczyszczać za pomocą NICI DENTYSTYCZNEJ lub szczoteczki międzyzębowej.
Szczególnie ważne jest nitkowanie, które chroni przed powstawaniem próchnicy na powierzchniach stycznych. Dentyści podkreślają, że warto wyrobić w sobie codzienny nawyk nitkowania zębów – jest to jedna z najskuteczniejszych metod profilaktyki.

Jak więc nitkować zęby?

Zabieg nitkowania wymaga delikatności i wyczucia, ponieważ wykonanie go zbyt gwałtowne grozi skaleczeniem dziąsła i przecięciem przyczepu nabłonkowego. Ważne jest aby nitkować zęby przed lustrem, aby kontrolować wszystkie ruchy.

  1. Rozpoczynamy od odcięcia ze zwoju ok. 35-40 cm nitki.
  2. Jej końce zawijamy wokół środkowych palców, pozostawiając
    pomiędzy nimi ok. 5 cm nici.
  3. Używając kciuka i palca wskazującego (lub obu kciuków) delikatnie zaginamy nitkę wokół podstawy zęba i wsuwamy ją ruchami piłującymi przez punkt styku zębów do przestrzeni międzyzębowej.
  4. Po wprowadzeniu wykonujemy ruchy pionowe po krzywiźnie zęba.

Do kolejnych zębów należy używać czystych części nici.
Podczas pierwszych prób nitkowania może pojawić się delikatne krwawienie i bolesność dziąseł. Nie należy się tym zrażać, zabiegi trzeba kontynuować, ale z większą delikatnością. Te drobne niepożądane objawy wynikające z braku wyczucia w operowaniu nitką, są zdecydowanie mniejszym zagrożeniem dla zębów niż nie wykonywanie zabiegu nitkowania.

Jakie są dostępne nici dentystyczne

O ile tylko stosujesz właściwą metodę czyszczenia zębów nicią, rodzaj nici jest już sprawą indywidualną. Dostępnych jest wiele typów nici, np. pokrytych fluorem, woskowanych lub z innych materiałów, co ma na celu dodatkowo wzmocnić efekt dezynfekcji oraz zwiększać tarcie, które powoduje lepsze “wykruszanie” się brudu oraz osadu.
Można więc wybrać tę, które spełni oczekiwania twoje i członków twojej rodziny. Dentyści nie mają jednoznacznej opinii na temat tego, z jakiego tworzywa powinny być one zrobione, jednak jednomyślni są, co do tego, że każdy z nas powinien korzystać z nich na co dzień.

         Nitkowanie zębów daje nam uczucie komfortu i czystości, a także może dodatkowo chronić przed próchnicą.