Podstawowe wyposażenie gabinetu dentystycznego - ferreus.pl

Koszty sprzętu

Każdy gabinet dentystyczny powinien posiadać podstawowe wyposażenie, które jest bazą dla tej działalności medycznej. Leczenie zębów wymaga zupełnie innego sprzętu niż ten, który znajduje się np. na wyposażeniu gabinetu lekarza internisty. Dentysta powinien dysponować  takim sprzętem, aby mieć możliwość nie tylko skutecznie wyleczyć uzębienie pacjenta, ale również nim precyzyjnie operować i zapewnić komfort dla pacjenta. Ile kosztuje takie wyposażenie gabinetu dentystycznego? Co powinno się w nim znajdować? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Sprzęty w gabinecie dentystycznym

Leczenie zębów różni się od leczenia przeziębienia czy grypy. Sprawę utrudnia również to, że nierzadko wszelkiego rodzaju ubytki czy dziury mogą się robić w mało widocznych miejscach. Dentyści potrzebują niezwykle precyzyjnych narzędzi dentystycznych, dzięki którymi będą mogli leczyć uzębienie pacjentów dokładnie i względnie bezboleśnie. Do podstawowego wyposażenia gabinetu dentystycznego należy przede wszystkim fotel (unit stomatologiczny) wyposażony w konsolę lekarza z narzędziami, blok spluwaczki, lampę zabiegową, panel sterowania unitem czy stanowisko asysty. Do tego trzeba doliczyć wszelkiego rodzaju materiałykupowane na bieżąco, a które pomagają w utrzymaniu odpowiednio wysokiego poziomu higieny, sterylności i komfortu podczas prowadzonego leczenia zębów. Dodatkowo gabinety dentystyczne powinny być wyposażone w pomieszczenie do sterylizacji, a w nim autoklaw, myjkę ultradźwiękową, zgrzewarkę do pakowania narzędzi,  rentgen punktowy czy mikroskop zabiegowy.

Koszty sprzętu

Koszt wyposażenia gabinetu dentystycznego zaczyna się powyżej 100 tysięcy zł. Na przykład fotel dentystyczny wraz z jego podstawowym wyposażeniem kosztuje od 40 do 100 tysięcy zł, koszt autoklawu oscyluje wokół 15 tys. zł, z kolei rentgen, w zależności od jakości sprzętu oraz jego producenta może kosztować 20 – 40 tys. zł. Wszystko również zależy od tego, jaki standard leczenia będzie oferował gabinet i w czym będzie się specjalizował.