Ósemki – czy trzeba wyrywać zęby mądrości? - ferreus.pl

Usunięcie zatrzymanej ósemki

Zęby mądrości, czyli ósemki, rozumu nam nie dodają, za to często kojarzą się z bólem i niezbyt przyjemnymi zabiegami dentystycznymi. Trzecie zęby trzonowe wyrastają jako ostatnie, zwykle między 17. a 25. rokiem życia. Ich nazwa – zęby mądrości – wywodzi się właśnie z faktu, że pojawiają się w momencie, gdy człowiek osiąga dojrzałość. Nie jest to jednak regułą, ponieważ u niektórych osób ich wyrzynanie może trwać nawet do 40. roku życia, a czasami nie pojawiają się wcale.

Warto dodać, że zęby mądrości to niezbyt przydatna “pamiątka” po ewolucji. Dla naszych czworonożnych przodków były bardzo przydatne. Służyły do poprawnego rozdrabniania i przeżywania pokarmów. Współczesny człowiek jednak wcale ich nie potrzebuje. Osoby, u których się nie pojawiły, nie mają żadnych problemów z życiem. Ósemki są więc nie tylko zbędne. Zmiany ewolucyjne sprawiły, że niekiedy w łuku zębowym często brakuje dla nich miejsca, a proces ich wyrzynania nie przebiega właściwie. Wówczas pojawiają się liczne problemy i dolegliwości z zębami mądrości.

Zęby mądrości – usuwać czy nie?

Decyzja o usunięciu zębów mądrości zależy od kilku czynników, m.in. wieku pacjenta i dolegliwości, jakie związane są z ich obecnością w łuku zębowym. W przypadku, gdy ósemka wyrosła w pełni, ale pojawia się w niej próchnica, więc niezbędne będzie leczenie kanałowe, lekarz może zasugerować ekstrakcję, czyli usunięcie. Pamiętajmy, że z uwagi na anatomię zębów mądrości oraz utrudnionego dostępu do nich leczenie kanałowe jest trudne i może być nieskuteczne.

Usunięcie ósemek bywa konieczne również wtedy, gdy napierają na inne zęby, rosną krzywo lub wrastają w policzek. Do innych wskazań zaliczamy też częste stany zapalne dziąsła, które pojawiają się najczęściej w przypadku zębów częściowo wyrżniętych.

Usunięcie zatrzymanej ósemki zależy w dużej mierze od ułożenia zęba. Gdy ósemka jest położna koroną ku siódemce lub uciska na jej korzeń, to może spychać pozostałe zęby, a nawet wywoływać powikłania w siódemce. W niektórych przypadkach niezbędne jest nawet usunięcie obu zębów. Można tego jednak uniknąć, regularnie kontrolując zęby mądrości u stomatologa.