Leczenie kanałowe mikroskopem – technologia w służbie medycyny

leczenie kanałowe

Endodoncja to obecnie jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin stomatologii. Głównym przedmiotem jej działalności jest zapobieganie, leczenie oraz diagnostyka chorób tkanek, które leżą wewnątrz zębów. Warto również wspomnieć, że endodoncja to aktualnie najprężniej rozwijająca się dyscyplina stomatologii. Mówiąc o endodoncji, nie sposób nie wspomnieć również o leczeniu kanałowym, ponieważ to właśnie dzięki niemu możliwe jest uratowanie chorych zębów przed usunięciem.

Przyczyny leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe to wykorzystywana w stomatologii metoda leczenia zębów. Dzięki jej zastosowaniu możliwe jest uratowanie zęba przed usunięciem, nawet w przypadku wystąpienia martwicy lub zapalenia miazgi. Leczenie polega na usunięciu nerwu znajdującego się w części koronowej oraz kanałach biegnących w korzeniach zęba, a także wypełnieniu pustych przestrzeni specjalnymi materiałami. Konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego pojawia się wówczas, gdy w nerwie pojawia się stan zapalny prowadzący do jego obumarcia. Czynnikami, które mogą do tego doprowadzić, są przede wszystkim głębokie ubytki próchnicowe.  Do obumarcia miazgi może dojść również na wskutek urazu mechanicznego (złamania korony zęba lub nadmiernego obciążenia).

Jak długo trwa leczenie kanałowe?

Należy zdawać sobie sprawę, że leczenie kanałowe, a szczególnie leczenie kanałowe przeprowadzane pod mikroskopem,  zaliczane jest do grupy zabiegów wymagających niezwykłej precyzji. System kanałowy zęba jest wyjątkowo skomplikowany, dlatego też należy się przygotować na to, że leczenie będzie czasochłonne. W przypadku zębów wielokanałowych może ono trwać, nawet ponad wie godziny.

Alternatywy dla leczenia kanałowego

Jeżeli którykolwiek z zębów wymaga leczenia kanałowego, to niestety, ale jedyną alternatywą przeprowadzenia zabiegu jest ekstraktacja zęba, czyli jego usunięcie. Mając to na uwadze, warto zdecydować się na leczenie. Obecnie w gabinetach stomatologicznych używa się bardzo dobrych znieczuleń, dlatego nie należy się bać bólu.