W jakim wieku dziecko na pierwszą wizytę do stomatologa?

wizyta u stomatologa dziecka

Prawie każdy źle znosi wizyty u dentysty, dlatego pamiętajmy, że nie przenośmy swoich obaw na dziecko. Nie należy podkreślać, że wizyty są bolesne, nie należą do przyjemności, ale konieczne. Taką postawą wyrażamy złe emocje, doprowadzając do lęku i obaw. Pierwsza wizyta ma za zadanie zapoznania się z gabinetem, sprzętem, którym dysponuje lekarz stomatolog.

Przygotowanie dziecka do wizyty u stomatologa

Warto wytłumaczyć dziecku, jakie czynności wykonuje dentysta, po co w ogóle do niego pójdzie i jakim sprzętem się posługuje. Jeśli pierwsza wizyta, którą zapamięta, odbędzie się w przyjaznej atmosferze, maluch chętniej wróci ponownie. Przed wyborem stomatologa należy upewnić się, czy ma doświadczenie w pracy z dziećmi. Bardzo wiele gabinetów oferuje usługi również dla dzieci. Takim przyjaznym miejscem dla najmłodszych pacjentów jest Przychodnia Stomatologiczna Ferreus, która zatrudnia wykwalifikowanych i doświadczonych lekarzy. W swojej ofercie mają lakowanie, fluoryzacje oraz lakierowanie zębów mlecznych i stałych.

Kiedy należy odbyć pierwszą wizytę u stomatologa?

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się ok. 6 miesiąca życia, bo wtedy wyrzynają się pierwsze ząbki. Warto skorzystać z porady stomatologa pedodonty, który udzieli wszelkich porad na temat zdrowego żywienia. Jest to bardzo ważną kwestią, gdyż to właśnie od tego zależy prawidłowa profilaktyka w zapobieganiu rozwoju próchnicy. Mleczne zęby są bardzo podatne na próchnicę, dlatego też nie należy wizyt u stomatologa zaniechać. Pierwsza wizyta jest bardzo krótka, ale daje możliwość wykrycia nieprawidłowości we wczesnym etapie. Wielu stomatologów podkreśla, że w wieku niemowlęcym może pojawić się tzw. próchnica butelkowa, która wynika z nieprawidłowego karmienia. Wszystkie gryzaki, smoczki, karmienie butelką mogą mieć wpływ na powstawanie wad zgryzu. Bardzo istotne jest dbanie o higienę jamy ustnej oraz zęby mleczne. Im później dziecku wypadną zęby mleczne, tym lepiej dla prawidłowego rozwoju zębów stałych oraz prawidłowego zgryzu. Pierwsze wizyty mają na celu przekazanie fachowej wiedzy rodzicom, jak prawidłowo dbać o uzębienie dziecka.