Główne przyczyny paradontozy - ferreus.pl

szczotkowanie zębów

Paradontoza to choroba dziąseł, która w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do utraty zębów. Do najważniejszych objawów tego schorzenia zaliczamy przede wszystkim ból i krwawienie z dziąseł, po pewnym czasie zęby zaczynają się ruszać. W przypadku podejrzenia paradontozy należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w przychodni stomatologicznej.

Paradontoza to schorzenie przyzębia, które obejmuje tkanki otaczające ząb i utrzymujące go w zębodole. To dość częsta dolegliwość, a częstotliwość występowania plasuje ją na drugim miejscu po próchnicy. Najczęściej dotyka osób po 40. roku życia (częściej mężczyzn), ale zdarzają się również przypadki młodszych pacjentów.

Główne przyczyny paradontozy

Paradontoza rozwija się w wyniku przewlekłego zapalenia dziąseł i głębszych struktur, w tym kości żuchwy i szczęki. W rezultacie dochodzi do niszczenia struktur, które mają na celu utrzymanie zębów w zębodole. Do najważniejszych przyczyn rozwoju paradontozy możemy zaliczyć m.in.:

  • nieprawidłowe szczotkowanie zębów i zła higiena jamy ustnej
  • czynniki genetyczne
  • nieprawidłowy skład śliny
  • osłabiony układ odpornościowy

Chociaż przyczyn rozwoju schorzenia jest kilka, zdecydowanie największy wpływ ma w tym przypadku brak odpowiedniej higieny. Należy pamiętać, że w jamie ustnej występuje bardzo wiele różnorakich drobnoustrojów. W przypadku zaniechania wykonywania regularnych zabiegów higienicznych dochodzi do ich bardzo szybkiego namnażania. Pierwszym objawem tego zjawiska jest miękki, biało-żółty nalot na zębach (płytka nazębna). Nieusuwany nalot może prowadzić do mikrouszkodzeń zębów i stanów zapalnych dziąseł. Po pewnym czasie płytka nazębna przeistacza się z miękkiego nalotu w kamień nazębny, pod którym zbierają się bakterie i komórki śluzówki. Ich nagromadzenie sprzyja występowaniu stanów zapalnych. Co ważne, stanu zapalne mogą przez bardzo długi czas (nawet kilka lat) pozostawać “w uśpieniu”, nie powodując żadnych wyraźnych objawów. Niestety w tym czasie przyczyniają się do powstawania nieodwracalnych zmian w okolicy systemy osadzenia zębów.

Bardzo groźny jest też kamień poddziąsłowy, który rozwija się na granicy dziąsła i zębów. Charakteryzuje się ciemnobrązowym lub czarnym kolorem. Narasta w kierunku korzeni i niszczy układ kotwiczący ząb w zębodole.

W taki oto sposób stan zapalny zębów i dziąseł przeradza się w paradontozę, która jest chorobą przewlekłą. Im wcześniej lekarz zdiagnozuje przypadłość, tym lepsze rezultaty może przynieść podjęte leczenie. W profilaktyce paradontozy niezbędna jest nie tylko prawidłowa higiena jamy ustnej, ale również regularne wizyty kontrolne w przychodni stomatologicznej.