Diagnostyka radiologiczna w stomatologii - ferreus.pl

RTG zębów

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w stomatologii. Bardzo dokładna diagnostyka obrazowa to jeden z elementów, który stał się bardzo często wykorzystywany. Odpowiednie wykonanie RTG zębów, czy ich tomografii to już zabiegi standardowe. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że bez radiologii nie jest możliwe poprawne wykonanie zabiegów stomatologicznych.

 Jednym z podstawowych badań jest zdjęcia rentgenowskie zębów, wśród których wyróżnia się:

  • wewnątrzustne,
  • zewnątrzustne

Zdjęcia wewnątrzustne – na czym to polega?

Zdjęcia wewnątrzustne mogą zostać podzielone na te przylegające oraz na zgryzowe. W przypadku zdjęcia przylegającego wykonuje się je na stosunkowo niewielkiej przestrzeni – najczęściej jest to zdjęcie maksymalnie trzech zębów. Pomaga ono stomatologowi w zlokalizowaniu korzenia, torbieli czy guzów w danym zębie. Dodatkowo, dzięki temu rodzajowi zdjęcia, dentysta może sprawdzić, czy w danym obszarze nie znajdują się zęby nadprogramowe (tak zwane ukryte). Zdjęcie zgryzowe polega na umieszczeniu kliszy na płaszczyźnie zębów. Tego rodzaju zdjęcie pozwala stomatologowi na zlokalizowanie u pacjentów wszelkich wad zgryzu.

Zdjęcia zewnątrzustne wykonywane przez stomatologa

Drugim najczęściej wykonywanym rodzajem badań radiologicznych są zdjęcia zewnątrzustne, które dotyczą kości pacjenta. Uzyskane w ten sposób zdjęcie pozwala na dokładną ocenę uszkodzeń w obszarze twarzoczaszki, które mogły powstać np. poprzez zmiany chorobowe, czy też inne urazy.

W tym przypadku wyróżnia się między innymi:

  • zdjęcia czaszki tylno-przednie,
  • zdjęcia zatok szczękowych,
  • zdjęcia skośno-boczne żuchwy,
  • zdjęcia stawu skroniowo-żuchwowego,
  • zdjęcia osiowe czaszki,
  • zdjęcia pantomograficzne,
  • zdjęcia warstwowe.

Podczas wykonywanego zdjęcia pacjent jest wystawiony na duże dawki promieniowania. Jednak wykonanie pojedynczego zdjęcia nie jest niebezpieczne dla jego zdrowia i nie należy obawiać się jakichkolwiek powikłań. Warto jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów pomiędzy zdjęciami.

Badania radiologiczne są niezwykle często wykorzystywane we współczesnej stomatologii. Poprzez ich zastosowanie specjalista ma możliwość bardzo szybkiej lokalizacji problemu i skutecznego zadziałania.