Leczenie zębów zatrzymanych - ferreus.pl

leczenie zębów zatrzymanych

Zęby zatrzymane są całkowicie wykształcone, jednakże z pewnych przyczyn „zatrzymały się” w tkance szczęki górnej lub dolnej, uniemożliwiając prawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej, przyczyniając się do nieprawidłowego zgryzu, wykrzywiając inne zęby itd.

Dlaczego zęby zatrzymane są problematyczne?

Przyczyn występowania zębów zatrzymanych może być kilka. Przede wszystkim pojawiają się w wyniku zmian ewolucyjnych związanych ze zmniejszającymi się rozmiarami szczęki. W wyniku niezgodności pomiędzy wielkością zębów oraz ich liczbą może dochodzić do problemów związanych właśnie z zatrzymywaniem się niektórych zębów. Niestety zatrzymywaniu zębów sprzyjają również niedobory witamin A i D, a także niektóre jednostki chorobowe. Problem ten zwykle dotyczy zębów stałych, chociaż w niektórych przypadkach może objąć uzębienie mleczne.

Jak leczyć zęby zatrzymane?

Zęby zatrzymane leczone są przez ortodontę lub chirurga szczękowego. Wiele w tym przypadku zależy od stopnia skomplikowania zabiegu, któremu należy poddać pacjenta. Warto pamiętać, że w bardzo wielu przypadkach możliwe jest wyleczenie zęba zatrzymanego poprzez zastosowanie metod typowo ortodontycznych. Niekiedy jednak niezbędna jest pomoc chirurga stomatologicznego, który dąży do wyrżnięcia zęba zatrzymanego. Warto przy tym pamiętać, że proces leczenia zębów zatrzymanych może być dość długi, niekiedy nawet ok. 2 lata.

Zęby zatrzymane mogą stwarzać sporo problemów, dlatego u niektórych pacjentów istnieje konieczność ich usunięcia. Najczęściej ma to miejsce w przypadku ósemek, czyli tzw. zębów mądrości, które nie chcą prawidłowo się wyrżnąć, przyczyniając się do dolegliwości bólowych.

Warto jednak dodać, że niektórzy pacjenci decydują się na pozostawienie zębów zatrzymanych, które nie przyczyniają się do żadnych dolegliwości czy powikłań. Pamiętajmy jednak, że zawsze warto skonsultować problem tego rodzaju ze stomatologiem, który oceni stan uzębienia i ewentualnie zleci wykonanie niezbędnych badań. Zdarza się, że z zębami zatrzymanymi można przetrwać nawet całe życie, niemniej jednak zawsze niezbędna jest fachowa kontrola stomatologiczna.