Choroby przyzębia. Przyczyny, objawy i leczenie - ferreus.pl

objawy i leczenie

Przyzębie jest zespołem narządów, które odpowiada za odżywianie zęba oraz umocowanie go w zębodole. W jego skład wchodzi ozębna, wyrostek zębodołowy oraz dziąsła. Pierwszym symptomem zdradzającym możliwość wystąpienia chorób przyzębia jest zapalenie dziąseł, a ich najczęstszą przyczyną okazuje się nieprawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej oraz predyspozycje genetyczne.

Przyczyny powstawania stanów zapalnych

Nieusuwane regularnie resztki pożywienia nawarstwiają się na zębach w postaci osadu, a następnie kamienia. Stanowi źródło toksyn odpowiedzialnych za procesy zapalne. Jeżeli kamień nie podlega regularnemu usuwaniu, wówczas szyjki zębów zostają odsłonięte, a stan zapalny przenosi się również na włókna kolagenowe łączące zęby z kością. Stopniowo przyczynia się to do niszczenia tkanek otaczających zęby, co może prowadzić do ich utraty, ponieważ stany zapalne mogą docierać również do korzeni zębów oraz otaczających je kości.

Objawy chorób przyzębia oraz czynniki ryzyka

Sygnały ostrzegawcze związane z prawdopodobieństwem wystąpienia zapalenia dziąseł oraz choroby przyzębia to m.in. krwawienie dziąseł podczas mycia. Stają się bardziej tkliwe, obrzęknięte i nadwrażliwe na ciepło oraz zimno. Czynnikiem ryzyka mogą być również takie przypadłości jak wady zgryzu, cukrzyca czy zaburzenia odżywiania, którym towarzyszą wymioty, co powoduje narażenie dziąseł na działanie kwasów.

Sposoby zapobiegania oraz leczenia

Pierwszym etapem zarówno zapobiegania, jak i leczenia chorób przyzębia, jest regularne usuwania kamienia nazębnego. W przypadku zapalenia przydziąseł wdraża się leczenie przeciwzapalne, natomiast w zaawansowanych stanach zapalnych stosuje się kiretaże, gingiwektomię czy operacje płatowe, które przeprowadza specjalista periodontolog. Zabiegi te mają na celu odwarstwienie błony śluzowej od okostnej, dzięki czemu stomatolog uzyskuje pełny dostęp do złogów znajdujących się pod powierzchnią dziąseł.Należy jednak podkreślić, że żadna z wymienionych metod nie jest tak istotna, jak codzienne dbanie o higienę jamy ustnej i regularne chodzenie (tj. raz na pół roku, raz w roku) do higienistki stomatologicznej. Zabieg profesjonalnej higieny jamy ustnej pozwoli uchronić przed chorobami, a także daje możliwość stałej kontroli i opieki naszego stanu uzębienia.