Cena usług stomatologicznych. Ile to kosztuje? - ferreus.pl

Stomatolog

Panuje powszechna opinia, że prywatne wizyty dentystyczne są bardzo drogie. Nie zawsze jest to prawda. Pewne zabiegi wiążą się oczywiście z poniesieniem większych kosztów, ale w renomowanych przychodniach stomatologicznych cennik jest jawny i przejrzysty, a orientacyjna cena zabiegu podawana jest już podczas pierwszej wizyty. Ceny zabiegów stomatologicznych nie muszą wcale przytłaczać pacjenta.

Koszty stałe u dentysty

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że pewne kwoty są niezmienne. Stałe
i odgórnie ustalone kwoty odnoszą się na przykład do:

  • konsultacji (około 100 zł),
  • opracowania planu leczenia i wykonania kosztorysu (około 150 zł),
  • przeglądu stomatologicznego (około 50 zł).

Znając stała cenę niektórych usług, możesz spokojnie zaplanować sobie swoje wydatki.

Od czego zależy cena leczenia stomatologicznego?

Gabinety dentystyczne zamieszczają dziś na swoich stronach internetowych kompletny cennik usług stomatologicznych. W cenniku podaje się minimalną cenę za dany zabieg. Warto jednak wiedzieć, że cennik ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty handlowej.

Oczywiście finalny koszt leczenia uzależniony jest od wielu czynników i trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: „ile kosztują usługi stomatologiczne?”. Do najdroższych czynności należą oczywiście ekstrakcje zębów, wszczepianie implantów oraz endodoncja.

Od czego więc uzależniona jest cena zabiegu?

  • Od czasu, jaki trzeba poświęcić na leczenie.
  • Od rodzaju zastosowanych materiałów (dotyczy to wypełnień i implantów).
  • Od wybranej metody leczenia (im bardziej skomplikowana lub nowatorska, tym droższa).

Szacunkowy koszt leczenia stomatologicznego jeszcze przed zabiegiem

W renomowanych placówkach stomatolog wykonuje indywidualną wycenę już podczas pierwszej wizyty. W czasie 30-minutowego spotkania pacjent otrzymuje przydatne informacje odnoszące się do planu leczenia oraz szacunkowych kosztów. Ma więc prawo podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą tego, czy warto podjąć się leczenia.

Dopytaj, czy w wybranej przez Ciebie przychodni można rozłożyć cenę na raty. Szczególnie w przypadku poważniejszych zabiegów stomatologicznych, takich jak ekstrakcja zębów lub endodoncja, wizyt będzie przynajmniej kilka. Można umówić się na płacenie mniejszych kwot przy okazji kolejno przeprowadzanych zabiegów. W ten sposób mniej odczujesz ponoszone koszty i będziesz mógł rozplanować swoje miesięczne wydatki.