Cechy dobrego stomatologa - ferreus.pl

dobry stomatolog

Dobry stomatolog to przede wszystkim osoba wykształcona, posiadająca szeroką wiedzę i doświadczenie zawodowe. Czy to wystarczy, aby osiągnąć sukces w zawodzie dentysty? Oprócz wiedzy, pacjenci wymagają od lekarza wielu innych cech i predyspozycji, które są gwarancją odpowiedniego poziomu leczenia i obsługi. Jakie to cechy?

Postawa empatii i zrozumienia oraz indywidualne podejście

Pacjenci często są wystraszeni wizytą w gabinecie stomatologicznym. Dobry dentysta powinien umieć stworzyć taką atmosferę, aby pacjent poczuł się spokojnie i bezpiecznie. Ważne jest, aby zabieg wiązał się z jak najmniejszym dyskomfortem. Lekarz powinien do każdego pacjenta podchodzić indywidualnie. Jeżeli leczenie wymaga szeregu wizyt, musi być tak zaplanowane, aby przebiegało zawsze w odpowiednim terminie, nawet pomimo napiętego grafiku.

Łatwość nawiązywania kontaktu

Bardzo ważne jest, aby stomatolog potrafił w sposób zrozumiały informować pacjenta o rodzaju wykonywanych zabiegów. Powinien obrazowo wyjaśnić proces leczenia, aby każda wykonywana przez niego czynność była dla pacjenta zrozumiała. Często stomatolodzy podejmują jakieś interesujące dla pacjentów tematy, aby odwrócić ich uwagę od zabiegu i zmniejszyć napięcie. Dentysta powinien wyczuć, który pacjent tego potrzebuje.

Odpowiednie wyposażenie gabinetu, czystość i higiena

Nowoczesny sprzęt, którego używa stomatolog, jest gwarancją dla pacjenta, że zostanie obsłużony według najnowszych standardów, a zabieg będzie precyzyjny. Do niezbędnego wyposażenia gabinetu należą m.in. mikroskop stomatologiczny, lupy, laser czy radiologia. W gabinecie powinna panować również miła atmosfera, którą tworzy estetyczny wystrój wnętrza, oraz bezwzględna czystość i sterylność.

Dokładność, skrupulatność i ciągłe podnoszenie kwalifikacji

Praca dentysty wymaga dużej dokładności. Wszystkie zabiegi muszą być wykonane z perfekcyjną starannością. Zależy od tego wynik leczenia i komfort pacjenta. Stomatologia rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego lekarz powinien iść z duchem czasu, czyli śledzić nowości, uczestniczyć w kursach i szkoleniach, doskonalić swoją wiedzę i umiejętności. Dobrego specjalistę poznamy po tym, że zwykle ustawia się do niego długa kolejka chętnych.