Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy u dzieci? - ferreus.pl

próchnica u dzieci

Niedawno przeprowadzone badania pokazują, że próchnicę diagnozuje się u coraz większej ilości dzieci. Choroba atakuje początkowo zęby mleczne, a gdy te wypadną, przenosi się na zęby stałe. Za jej występowanie odpowiedzialne są przeważnie: zła dieta oraz zaniedbania higieniczne. Jeżeli zależy  nam na zdrowiu jamy ustnej naszego malucha, to koniecznie powinniśmy wyeliminować z jego jadłospisu słodycze – ale nie tylko. Czym jest próchnica i o czym należy pamiętać w walce z nią?

Przyczyny powstawania próchnicy

Za główną przyczynę powstawania próchnicy u dzieci uważa się nadmierne spożywanie lepkich i słodkich pokarmów oraz napojów. Zasada jest bardzo prosta – im więcej cukru znajduje się w naszej diecie, tym więcej organizm wytwarza kwasów odpowiedzialnych za powstawanie choroby. Cukier, który wchodzi w reakcję z płytką zęba, prowadzi do osłabienia szkliwa, a co za tym idzie, zwiększa podatność na powstawanie próchnicy. Należy zdawać sobie sprawę, że zawsze po zjedzeniu słodkiej przekąski zęby są narażone na liczne uszkodzenia powodowane przez działanie kwasów.

Próchnica u dzieci

Należy zdawać sobie sprawę, że próchnica jest chorobą bakteryjną oraz zakaźną. Atakuje wyłącznie tkanki twarde zębów i powoduje ubytki, które należy leczyć stomatologicznie. U bardzo małych dzieci, które karmione są jeszcze smoczkiem, wystąpić może tzw. próchnica butelkowa. Podawanie płynów przez butelkę sprawia, że cukier zatrzymuje się w ustach i daje dogodne warunki do rozwoju bakterii wywołujących próchnicę. Niestety, pierwsze objawy choroby są bardzo łatwe do przeoczenia. Nierzadko zdarza się, że zmiany próchnicowe są białe, co dodatkowo utrudnia ich wykrycie.

Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy u dzieci?

Jeżeli zależy nam, aby nasze dzieci nie chorowały na próchnicę, to powinniśmy zadbać o wyeliminowanie cukru z ich diety. Bardzo ważne jest również wyrobienie w najmłodszych nawyku szczotkowania zębów. Nie można również zapomnieć o odpowiedniej higienie jamy ustnej i regularnych wizytach u stomatologa, ponieważ tylko one  zminimalizują ryzyko wystąpienia choroby niemalże do minimum.