periodontologia

Periodontologia zaliczana jest do jednych z najmłodszych specjalności stomatologicznych. Zabiegi periodontologiczne umożliwiają skuteczne przeciwdziałanie chorobom przyzębia, a także pozwalają na korektę anatomicznych, rozwojowych i urazowych nieprawidłowości w obszarze dziąseł, błony śluzowej przedsionka jamy ustnej i kości.

Wbrew pozorom periodontologia nie sprowadza się wyłącznie do rozwiązywania problemów związanych z krwawiącymi dziąsłami. Periodontolog wykonuje szereg zabiegów higienicznych, takich jak piaskowanie zębów, skaling, kiretaż. Wpływają one na eliminację czynników chorobotwórczych, takich jak poddziąsłowy kamień nazębny, a także odbudowę podparcia kostnego zębów i tkanek miękkich.

Kiedy niezbędne jest wykonanie zabiegu periodontologicznego?

W przypadku zapalenia przyzębia niezbędne jest kompleksowe leczenie. Najczęściej składa się z trzech etapów. Na początku mamy do czynienia z fazą wstępną, która dotyczy higienizacji, następnie przeprowadzane są zabiegi korekcyjne, a w konsekwencji działania podtrzymujące. Działania chirurgicznie są niezbędnym elementem fazy korekcyjnej. Wdraża się je wtedy, gdy zabiegi higienizacyjne okazują się nieskuteczne lub gdy w zmiany w tkankach podtrzymujących zęby są bardzo zaawansowane i poważne (np. istnieje obawa rozchwiania lub utraty zęba).

Zabiegi z zakresu chirurgii periodontologicznej mają na celu przede wszystkim:

  • zapewnienie dostępu do powierzchni korzeni zębów
  • wyeliminowanie stanu zapalnego
  • kontrolę płytki nazębnej poprzez np. spłycenie głębokości kieszonek lub korektę uwarunkowań anatomicznych
  • regenerację tkanek aparatu zawieszeniowego zębów
  • poprawę warunków topograficznych w obszarze śluzówkowo-dziąsłowym

Przykładowe zabiegi periodontologiczne

Standardowe zabiegi periodontologiczne możemy podzielić na dwie podstawowe grupy. Jedną z nich stanowią zabiegi przeprowadzane ze względu na obecność kieszonek przyzębnych lub dziąsłowych. Druga grupa dotyczy zabiegów chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej.

Oto dwie grupy zabiegów wchodzących w zakres periodontologii:

  • Zabiegi całkowicie eliminujące kieszonki dziąsłowe: gingiwoplastyka, dowierzchołkowe przesunięcie płata.
  • Zabiegi częściowo eliminujące (spłycające) kieszonki: kiretaż zamknięty, zabiegi płatowe, kiretaż otwarty, plastyka dziąsła i wyrostka zębodołowego (gingivoosteoplastica), zabiegi płatowe z zastosowaniem przeszczepów, wszczepów kostnych lub biomateriałów kościozastępczych, zabiegi płatowe w połączeniu ze sterowaną regeneracją tkanek (GTR) lub innymi technikami regeneracji tkanek przyzębia.
próchnica u dzieci

Niedawno przeprowadzone badania pokazują, że próchnicę diagnozuje się u coraz większej ilości dzieci. Choroba atakuje początkowo zęby mleczne, a gdy te wypadną, przenosi się na zęby stałe. Za jej występowanie odpowiedzialne są przeważnie: zła dieta oraz zaniedbania higieniczne. Jeżeli zależy  nam na zdrowiu jamy ustnej naszego malucha, to koniecznie powinniśmy wyeliminować z jego jadłospisu słodycze – ale nie tylko. Czym jest próchnica i o czym należy pamiętać w walce z nią?

Przyczyny powstawania próchnicy

Za główną przyczynę powstawania próchnicy u dzieci uważa się nadmierne spożywanie lepkich i słodkich pokarmów oraz napojów. Zasada jest bardzo prosta – im więcej cukru znajduje się w naszej diecie, tym więcej organizm wytwarza kwasów odpowiedzialnych za powstawanie choroby. Cukier, który wchodzi w reakcję z płytką zęba, prowadzi do osłabienia szkliwa, a co za tym idzie, zwiększa podatność na powstawanie próchnicy. Należy zdawać sobie sprawę, że zawsze po zjedzeniu słodkiej przekąski zęby są narażone na liczne uszkodzenia powodowane przez działanie kwasów.

Próchnica u dzieci

Należy zdawać sobie sprawę, że próchnica jest chorobą bakteryjną oraz zakaźną. Atakuje wyłącznie tkanki twarde zębów i powoduje ubytki, które należy leczyć stomatologicznie. U bardzo małych dzieci, które karmione są jeszcze smoczkiem, wystąpić może tzw. próchnica butelkowa. Podawanie płynów przez butelkę sprawia, że cukier zatrzymuje się w ustach i daje dogodne warunki do rozwoju bakterii wywołujących próchnicę. Niestety, pierwsze objawy choroby są bardzo łatwe do przeoczenia. Nierzadko zdarza się, że zmiany próchnicowe są białe, co dodatkowo utrudnia ich wykrycie.

Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy u dzieci?

Jeżeli zależy nam, aby nasze dzieci nie chorowały na próchnicę, to powinniśmy zadbać o wyeliminowanie cukru z ich diety. Bardzo ważne jest również wyrobienie w najmłodszych nawyku szczotkowania zębów. Nie można również zapomnieć o odpowiedniej higienie jamy ustnej i regularnych wizytach u stomatologa, ponieważ tylko one  zminimalizują ryzyko wystąpienia choroby niemalże do minimum.

zęby zatrzymane

Zęby zatrzymane to zęby, które znajdują się pod powierzchnią dziąsła. Warto zaznaczyć, że są one w pełni wykształcone, ale zamiast wyjść na powierzchnię, zatrzymały się w górnej lub dolnej tkance chrzęstnej dziąsła. Do grupy zębów zatrzymanych zaliczamy między innymi: górne jedynki, górne trójki, górne i dolne ósemki oraz dolne zęby przedtrzonowe. Wystąpienie zębów zatrzymanych może prowadzić do problemów ze zgryzem oraz wykrzywienia innych zębów. Trzeba również wspomnieć, że zęby zatrzymane mogą powodować liczne stany zapalne oraz przewlekłe bóle głowy.

Przyczyny występowania zębów zatrzymanych

Ciężko wskazać jednoznaczną przyczynę powstawania zębów zatrzymanych. Najczęściej jednak winą za ich występowania obarcza się niezgodność pomiędzy liczbą zębów, a ich wielkością oraz naturalne tendencje do zmniejszania rozmiarów szczęki. Nie bez znaczenia jest tu również niedobór witaminy A oraz witaminy D, a także występowanie różnych ognisk chorobowych. Zdarza się też, zwłaszcza w przypadku zębów stałych, że w łuku zębowym nie ma odpowiedniej ilości miejsca. Wpływ na powstawanie zębów zatrzymanych mają również guzy szczęki i torbiele. Warto też zaznaczyć, że problem zębów zatrzymanych dotyczy przeważnie zębów stałych.

Jak leczyć zęby zatrzymane?

Dobór leczenia powinien zostać przede wszystkim uzależniony od stopnia skomplikowania danego przypadku. Nierzadko zdarza się, że w proces angażowani są specjaliści z zakresu ortodoncji oraz chirurgii szczękowej. Bywają przypadki, w których zatrzymanie zębów można wyleczyć już poprzez nacięcie łuku szczęki, ale zdarza się również, że konieczne jest działanie chirurgiczne, które polega na wyrżnięciu zęba. O tym, jak powinno wyglądać leczenie, zadecyduje lekarz stomatolog podczas pierwszej wizyty. Dobrze jednak już na początku zdawać sobie sprawę, że proces jest bardzo długi i w skrajnych przypadkach trwać może nawet do dwóch lat.

leczenie kanałowe

Endodoncja to obecnie jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin stomatologii. Głównym przedmiotem jej działalności jest zapobieganie, leczenie oraz diagnostyka chorób tkanek, które leżą wewnątrz zębów. Warto również wspomnieć, że endodoncja to aktualnie najprężniej rozwijająca się dyscyplina stomatologii. Mówiąc o endodoncji, nie sposób nie wspomnieć również o leczeniu kanałowym, ponieważ to właśnie dzięki niemu możliwe jest uratowanie chorych zębów przed usunięciem.

Przyczyny leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe to wykorzystywana w stomatologii metoda leczenia zębów. Dzięki jej zastosowaniu możliwe jest uratowanie zęba przed usunięciem, nawet w przypadku wystąpienia martwicy lub zapalenia miazgi. Leczenie polega na usunięciu nerwu znajdującego się w części koronowej oraz kanałach biegnących w korzeniach zęba, a także wypełnieniu pustych przestrzeni specjalnymi materiałami. Konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego pojawia się wówczas, gdy w nerwie pojawia się stan zapalny prowadzący do jego obumarcia. Czynnikami, które mogą do tego doprowadzić, są przede wszystkim głębokie ubytki próchnicowe.  Do obumarcia miazgi może dojść również na wskutek urazu mechanicznego (złamania korony zęba lub nadmiernego obciążenia).

Jak długo trwa leczenie kanałowe?

Należy zdawać sobie sprawę, że leczenie kanałowe, a szczególnie leczenie kanałowe przeprowadzane pod mikroskopem,  zaliczane jest do grupy zabiegów wymagających niezwykłej precyzji. System kanałowy zęba jest wyjątkowo skomplikowany, dlatego też należy się przygotować na to, że leczenie będzie czasochłonne. W przypadku zębów wielokanałowych może ono trwać, nawet ponad wie godziny.

Alternatywy dla leczenia kanałowego

Jeżeli którykolwiek z zębów wymaga leczenia kanałowego, to niestety, ale jedyną alternatywą przeprowadzenia zabiegu jest ekstraktacja zęba, czyli jego usunięcie. Mając to na uwadze, warto zdecydować się na leczenie. Obecnie w gabinetach stomatologicznych używa się bardzo dobrych znieczuleń, dlatego nie należy się bać bólu.

implanty zębowe

Implanty zębowe zyskują w naszym kraju coraz większe grono zwolenników. Niedawno przeprowadzone badania pokazują, że duża liczba osób wybiera je jako główny sposób odbudowy utraconych zębów. Ciężko się dziwić – implanty zębowe nie tylko wyglądają estetycznie, ale i pozwalają na odzyskanie funkcjonalności układu zębowego.

Jak wygląda budowa implantu?

Najogólniej rzecz ujmując implanty to protezy korzeni zębowych. Ich głównym celem jest przede wszystkim odtworzenie funkcjonalności korzenia zęba. Na podstawie implantu umieszcza się koronę, czyli sztuczny ząb. Implanty zbudowane są z materiałów umożliwiających idealne odwzorowanie funkcjonalności korzenia.

Korona zębowa

Bezpośrednio po wszczepieniu implantu, za pomocą łącznika, montowane są korony protetyczne. Do ich wykonania używa się specjalistycznych materiałów, dzięki czemu odwzorowują one wiernie wygląd naturalnych zębów. To, czy koronę montuje się na filarze bezpośrednio po wszczepieniu implantu, czy dopiero po pewnym czasie, zależy przede wszystkim od zastosowanej metody implantacji. Zdarza się również, że w początkowej fazie leczenia implantologicznego montuje się najpierw korony tymczasowe, które po kilku tygodniach zastępuje się koronami stałymi. Warto wiedzieć, że korony stałe wykonywane są z porcelany, a tymczasowe z akrylu. Porcelana to materiał, który swoim wyglądem jest najbardziej zbliżony do prawdziwej kości, a co za tym idzie trudno odróżnić go pozostałych zębów.

Zalety implantów

O zaletach implantów można by mówić bez końca. Do najważniejszych korzyści zaliczyć należy jednak fakt, że są one łudząco podobne do naturalnego uzębienia. Odpowiednio dopasowane do łuku zębowego stają się praktycznie niemożliwe do odróżnienia. Dodatkowo warto wspomnieć, że implanty zachowują estetykę twarzy, zapobiegają zanikowi kości oraz dodają pewności siebie. Jeżeli zależy Państwu na pięknym i zdrowym uśmiechu, to inwestycja w implanty z pewnością okaże się najlepszym rozwiązaniem.